Află care este topul sportivilor prahoveni pe 2012!!!
Redactia -
Sportiva anului 2012
Alina Dumitru – Judo – CS Municipal Ploiești – Steaua București cat. 48 kg
– vicecampioană olimpică – Londra 201
– campioană Europeană de Seniori
– antrenor Gheorghe Savu
Echipa anului 2012
CSU Asesoft Ploiești – baschet
– Campioană Națională, participantă în Eurochallange Cup.
Laureații anului 2012
Ramuri de sport olimpice
- Andreea Chițu- Judo– CS Municipal Ploiești-Steaua București- cat. 52 kg
– Participanta la Jocurile Olimpice – Londra
– Loc I Campionatul European seniori
– Loc I Cupa Mondiala – Bucuresti
– antrenor Savu Gheorghe
- Maria Mazilu – skeleton – CSO Sinaia
– Loc III Campionatele Mondiale de Tineret –skeleton
– Antrenor Ene Marius
- Cosmin Chioibașu – skeleton – CSO Sinaia
– Loc IV Jocurile Olimpice de Tineret –skeleton
– Antrenor Ene Marius
- Silviu Mesarosi – skeleton – CSO Sinaia
– Loc V Campionatele mondiale de juniori –skeleton
– Antrenor Ene Marius
- Valentin Crețu – sanie – CSO Sinaia
– loc V Campionatele Mondiale U 23 sanie
– antrenori, Corina Drăgan, Sandu Comșa
- Ana Constantin – bob – CSO Sinaia
– Loc VI Jocurile Olimpice de Tineret –bob 2 pers.
– Antrenor Cezar Popa
- Andreea Grecu – bob – CSO Sinaia
– Loc VI Jocurile Olimpice de Tineret –bob 2 pers.
Antrenor Cezar Popa
Ramuri de sport neolimpice
- Secția de karate tradițional – CS Municipal Ploiești
– 10 medalii la campionatele Europene, 3 medalii la Campionatele Mondiale
– Sportivii : Ileana Benescu, Arthur Poamă, Manole Paula, Andreea Alexandru, Alexandru Zafiriadis, Tiberiu Popescu, Lixandru Horațiu, Ioana Ursulescu
– antrenor Liviu Apostol
- Secția de karate do – CS Conpet – CS Petrolul Ploiești
– 7 medalii la Campionatele Mondiale
– sportivi Sabina Beldeanu, Creta Marius, Popescu Radu
– antrenor Aurelian Nicolae
- Secția de popice – CS Conpet – CS Petrolul Ploiești
– loc III finala Champions League
– loc III Cupa Europei
– antrenor Dogaru Luminița
- Cristinel Covrig – Radioamatorism – CS Petrolul Ploiești
– Loc III la Campionatul Mondial de seniori – Transmitere
– Loc III la Campionatul Mondial de seniori – Echipe
– Antrenor Malanca Mihai
- Gabriela Tașcu – Sambo – CS Petrolul Ploiești
– Loc III la Campionatul Mondial de tineret
– Loc V la Campionatul Mondial de seniori
– Antrenor Oprea Denisa