Alexandria se ține scai de Petrolul. Două victorii consecutive, în ultimele meciuri, pentru teleormăneni

Programat în etapa a XX-a, derbiul returului și al campionatului Seriei a III-a din al treilea eșalon național fotbalistic, dintre AFCM Alexandria și FC Petrolul Ploiești, se anunță tot mai interesant. Asta și pentru că secondanta „lupilor”, din ierarhia la zi, se ține scai de trupa antrenată de Romulus Ciobanu, fostul tehnician al său din tur. Ploieștenii au sperat ca SC Popești Leordeni și CS Tunari, ultimele două adversare al Alexandriei, formație pregătită acum de Marius Stoica, ex-coachul din prima jumătate a sezonului al modestei CS Mioveni 2, să îi încurce pe Florin Radu și compania.

AFCM Alexandria nu numai că nu s-a împiedicat deloc, dar s-a impus clar în dauna primeia dintre echipele ilfovene întâlnite, scor: 4-0, reușind să iasă învingătoare și din al doilea duel, cel de la Tunari, chiar dacă s-a impus acolo doar după ce Liviu Floricel a transformat un penalti în repriza secundă. De subliniat că gazdele erau în inferioritate numerică încă din minutul 17, unul dintre echipierii lor fiind eliminat de pe teren! Ulterior acestui 1-0, Alexandria (42 de puncte, golaveraj: 41-7) se menține în spatele Petrolului (44 și 38-8), la două lungimi, deficit care îi convine, deoarece visează să treacă peste găzari dacă îi vor învinge acasă, peste două etape. Este mai mult ca sigur că, până la derbi, se va merge tot așa, mai precis cu victorii de ambele părți, primele două clasate fiind, de fapt, singurele rămase în lupta pentru promovare, a treia grupare de pe podium, Voința Turnu Măgurele, mai pierzând 2 puncte în această rundă, de data aceasta în deplasare, și ieșind total din calculele accederii în Liga a II-a.