Astra a clacat şi pe „Cluj Arena”

Miercuri, 21 martie 2012, FC Astra Ploieşti a susţinut al doilea meci consecutiv al său în deplasare, de data aceasta pe „Cluj Arena”, în compania echipei celui despre care se tot zvoneşte că ar fi viitorul acţionar unic al concitadinei SC FC Petrolul, Florian Walter. Meciul a debutat însă neplăcut pentru „U” Cluj. Ca şi pe stadionul lie Oană, băieţii lui Claudiu Niculescu s-au văzut conduşi de o formaţie din Ploieşti. Revenit după o suspendare de o etapă, nigerianul Kehinde Fatai  (foto; www.ziare-pe-net.ro) i-a „îngheţat” pe pătimaşii suporteri ai „şepcilor roşii”, el deschizând scorul în minutul 27. Dar bucuria jucătorilor portughezului Antonio Conceicao a durat ceva mai puţin decât aceea din meciul precedent, cu Steaua, când brazilianul Laionel Ramalho Silva făcuse deranj pe stadionul din cartierul Ghencea. Astfel, ardelenilor le-a revenit inima la loc, Sebastian Cojocnean egalând după numai opt minute.

Repriza a doua a spulberat speranţele „dracilor” măcar pentru un punct, tot mai de neoprit, tânărul Gheorghe Grozav răsturnând scorul de pe tabelă, în minutul 76, iar Adrian Cristea a avut parte, cu cinci minute mai devreme ca pe „Ilie Oană”, de un nou penalti, pe care l-a transformat cu aceeaşi precizie. S-a terminat 3-1 (1-1), pentru „U”, iar surse bine informate susţin deja că, dacă Toni şi echipa lui nu vor câştiga partida de acasă cu FCM Târgu Mureş, din etapa a XXXIII-a, pe lusitan îl paşte demiterea. Dacă aşa va fi, Ploieştiul fotbalistic de prim eşalon chiar că a intrat în zodia demisiiilor şi demiterilor de tehnicieni, dar nu numai.