Întoarşi în Turcia, după câteva zile libere în ţară, fotbaliştii de la echipa ploieşteană Astra au debutat cu dreptul, marţi, 7 februarie 2012, în al doilea cantonament de acolo, câştigând la limită, scor: 2-1 (1-1), în faţa unei formaţii din prima ligă a Cehiei, Hradek Kralove (locul 11, cu 20 de puncte, la tot atâtea de lider, Sparta Praga, şi la 10 – de primul loc care duce în eşalonul imediat inferior). Bogdan Rusu a deschis devreme scorul (minutul 8), dar echipa lui a fost egalată până ce s-a mers la cabine, pentru pauza dintre reprize. Victoria a fost adusă de către nigerianul Kehinde Fatai (foto, la minge, între ex-rapidistul Costin Lazăr şi arbitrul Kovacs Istvan; www.adevarul.ro), care nu numai că a obţinut un penalti, cu 11 minute înainte de finalul întâlnirii, dar l-a şi transformat el însuşi. Următorul test al „dracilor” este programat vineri, 10 februarie 2012, şi se va disputa în compania unei echipe din Belarus, Neman Grodno (fostă Khimik şi Neman-Belcard), ocupanta locului al VIII-lea din prima ligă a ţării ex-sovietice. Din lotul bieloruşilor fac parte şi doi fotbalişti cehi, mai cunoscut fiind fundaşul central Ivan Pecha, ex-Ceahlăul Piatra Neamţ, şi un ucrainean.

Revenind la jocul de marţi, Antonio Conceicao le-a opus cehilor de la Hradek Kralove pe următorii fotbalişti: S. Lung jr. (46 – C. Lungu) – Mihalache (46 – Bărboianu), V. Găman, Oprsal (46 – Ricardo), Junior Morais (46 – Ţigănaşu) – Seto, Fl. Pătraşcu (46 – Tigoianu) – Spadacio (65 – William de Amorim), Băjenaru (46 – Vădrariu), Laionel (65 – Al. Stan) – B. Rusu (46 – Fatai). În ziua partidei-test, Alexandru Stan a împlinit vârsta de 23 de ani, pe care a sărbătorit-o (şi) prin joc, el fiind trimis pe teren 25 de minute, în mitanul secund.

M-am săturat până peste cap de manelişti!

Florin Salam este un artist care apare în topul căutărilor Google înaintea tuturor Florinilor ce