Astra, ca Murphy: ce începe prost se termină şi mai prost

Redactia -

După trei eşecuri consecutive, la Vaslui, pe „Columbia” şi, respectiv, pe „Ilie Oană”, se credea că Astra va avea adversarul perfect, joi, 10 mai 2012, pe propriul teren, pentru a se opri din căderea pe tobogan. Falsă impresie, ilfovenii bătând şi a doua oară, în retur, o echipă din Ploieşti. De data aceasta, chiar fără drept de apel, „dracii” fiind nişte… „îngeraşi”, nu alta! Concordia a deschis scorul încă din minutul 11, atunci când, la un corner de pe dreapta, executat de către Adrian Popa I, deşi l-a ţinut de braţ pe Adi Rocha (foto; www.gspo.ro), japonezul Seto Takayuki nu l-a putut împiedica pe brazilian să înscrie, cu capul, în dreapta lui Silviu Lung jr, de la 9 metri. Până la pauză, tot oaspeţii au fost mai buni, dar au ratat diverse ocazii, în vreme ce astriştii parcă înotau pe teren, cu excepţia lui Kehinde Fatai, care juca… singur!

Imediat după pauză, în minutul 48, după o fază de contraatac, Lucian Filip a fost faultat în careul mare, de Ricardo dos Santos do Nascimento, tot un brazilian, însă acelaşi Adi Rocha l-a remarcat pe Lung jr, apărând lovitura de pedeapsă a autorului primului gol al meciului. Însă, numai după 300 de secunde, la pasa unui fost „drac”, portughezul Paulinho Gouveia Pestana, Adi Rocha s-a revanşat, reluând, cu latul, din prima, de la 15 metri, pe lângă portarul Astrei. S-a făcut de 2-0 pentru echipa din Chiajna şi soarta partidei era deja decisă, la cum replicau ploieştenii! Nu-i mai puţin adevărat totuşi, că ruperea echilibrului de pe gazon – consemnată în minutul 42 – de către ciudatul central bucureştean Dragoş Istrate, care l-a eliminat total aiurea pe Constantin Budescu, a înclinat şi mai mult raportul de forţe spre Concordia. Budescu fusese faultat de Adrian Popa II, dar i s-a arătat „galben” pentru simulare, s-a închinat, râzând, de vreo două ori, mirat, şi a primit, incredibil, şi… al doilea cartonaş de aceeaşi culoare, implicit şi pe cel roşu. Revoltaţi, coechipierii fostului petrolist,  Valerică Găman, tot atunci, Silviu Lung jr. şi Florin Pătraşcu, după fluierul de final al primei reprize, au fost avertizaţi şi ei. În plus, şi antrenorul principal Mircea Rednic a protestat, odată cu jucătorii lui şi a văzut astfel mitanul secund din… tribuna destinată presei! Aşa că, s-a terminat 0-2 (0-1), deşi ocazii au mai fost destule, în toată partida.

ASTRA: S. Lung jr 6 – Bărboianu 5.5, V. Găman 5.5, Ricardo 5, Junior Morais 5.5 – Seto (cpt) 5.5 (58 – Ologu 5), Fl. Pătraşcu 5.5 – Al. Stan 4.5 (32 – Budescu), Spadacio 6, Laionel 4.5 (46 William de Amorim 5.5) – Fatai 7. Antrenor: Mircea Rednic.

CONCORDIA: Fl. Niţă 6.5 – Ad. Popa II 7, Mamele (cpt) 7, Petrovic 7, Guilherme 7 – Muzac 6 (65 – S. Pană 6), L. Filip 7.5 – Ad. Popa I 7.5, Alex dos Santos 6 (59 – Vl. Munteanu 6), Paulinho 7.5 (72 – Mihalcea 6) – Adi Rocha 8.5. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Au arbitrat: Dragoş Istrate 5 – Eduard Florin Ungureanu 7.5 (ambii din Bucureşti) şi Alexandru Vodă 7.5 (Alba Iulia).

Observatori: Ion Craiu, pentru joc, şi Viorel Sandu, pentru arbitraj (ambii din Bucureşti).

Cartonaşe galbene: Budescu (42 – două avertismente), V. Găman (42), S. Lung jr. şi Fl. Pătraşcu (în pauză), Ologu (63), Mamele (69).

Imediat după fluierul de sfârşit al întâlnirii, Costin Budescu a pătruns pe teren, gata să-l agreseze pe Istrate, bodyguarzii apărându-l pe arbitru de furia jucătorului, iar secunzii Valentin Sinescu şi Silviu Lung sr. de-abia putând să-şi ţină elevul să nu se răzbune! De înţeles însă şi Budescu, după ce fusese expulzat de pe gazon, absolut degeaba.