Campioana en-titre a fotbalului autohton, făcută praf pe propriul teren! Dinamovistul Gnohere i-a marcat trei goluri Astrei

Derbiul primei etape a ediției 2016-2017 a campionatului Ligii 1 de fotbal le-a adus față în față, la Giurgiu, sâmbătă, 23 iulie 2016, de la ora 21.00, pe campioana en-titre și, totodată, câștigătoarea Supercupei României, din urmă cu o săptămână, Astra, și pe Dinamo, echipă preluată, din această vară, de către un fost tehnician al trupei găzarilor, Ioan Andone. Lume multă pe arena Marin Anastasovici, mă rog, cât de multă poate intra pe acest stadion de lângă Dunăre, din tribuna oficială nelipsind selecționerul Christoph Daum, în căutare de „recruți”  pentru meciul din preliminariile Cupei Mondiale din 2018, cu Muntenegru. Pe teren, foști „lupi”, de o parte și de alta, Geraldo Alves, tot meciul, Filipe Teixeira (numai în prima repriză) și Damien Boudjemaa (ultima schimbare a gazdelor, din minutul 65), respectiv Valentin  Lazăr, autor al unui gol, al unei pase decisive la primul penalti al dinamoviștilor, și al eliminării lui Alexandru Stan (74), după care a fost și înlocuit, și Ionuț Șerban, cel care l-a schimbat pe „omul meciului”, Harlem-Eddy Gnohere (foto sus; www.gsp.ro), cu trei reușite, dintre care două din lovituri de pedeapsă, ambele obținute de croatul Antun Palic. În tribună, printre spectatori, a fost remarcat și ex-team managerul Petrolului și, totodată, fost șef al centrului de copii și juniori, Cristi Vlad, implicat activ, acum, în procesul de reanștere al formației fanion a Ploieștiului. Atmosfera calmă de dinaintea primului fluier al arbitrului Ovidiu Hațegan, cel care a fost asistat de colegii săi din brigada de la EURO și de la apropiatele Jocuri Olimpice de la Rio de Janeiro, Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, a fost… agitată de galeria lui Dinamo, care a și întârziat debutul derbiului, din cauza aruncării în spațiul de joc a câtorva torțe. Iar cum amenzile pentru astfel de gesturi s-au mărit substanțial, se face… gaură încă din start în bugetul „câinilor”! Fanii bucureștenilor au dominat non-stop fundalul sonor de pe arena giurgiuveană și au contribuit însă din plin la succesul clar, dar și neașteptat, al favoriților: 4-1 (2-0)!

Vali Lazar, gsp.roDupă 20 de minute de echilibru în câmp, cu Teixeira cam tăvălit de dinamoviști și un șut la colț al acestuia, reținut de debutantul Laurențiu Brănescu, ulterior unei faze frumoase create de William de Amorim, care a ținut să-l impresioneze din nou pe Daum, după Supercupă, oaspeții au obținut un penalti, în minutul 24. Japonezul Takayuki Seto l-a atacat imprudent în interiorul careului mare, în marginea acestuia, pe Palic. Hațegan a arătat prompt punctul cu var, acolo de unde Gnohere a marcat primul său gol din acest meci. Tot atacantul care a făcut pregătirea cu Petrolul, în vara lui 2015, dar a fost lăsat, apoi, să plece la Dinamo, neanticipându-se explozia lui de la echipa antrenată atunci de Mircea Rednic, i-a pasat, cu 60 de secunde înainte de pauză, lui Vali Lazăr, care a sprintat de la limita ofsaidului, a șutat, din lateral stânga, iar Silviu Lung jr. nu a putut decât să devieze balonul în plasă. Imediat la reluare, probabil sunând dintr-o lojă, Marius Șumudică a scos de pe teren doi echipieri, pe unul in mod justificat, albanezul Kristi Vangjeli (foto în text, în stânga; www.gsp.ro), în mod repetat depășit de Lazăr (foto în text, în dreapta), inclusiv la golul de 0-2, iar pe altul, mai puțin de anticipat, Filipe Teixeira. În cazul celui din urmă, dacă nu cumva a fost vorba despre vreo accidentare, poate că s-a gândit menajarea lui pentru partida cu FC Copenhaga, din turul III preliminar al Ligii Campionilor. Așa cum s-a întâmplat probabil și cu fundașul central brazilian Fabricio Dornellas da Silva și, posibil, cu mijlocașul central Florin Lovin, ambii titulari în Supercupă. Ca și Boudjemaa, de altfel, care nu a prins pe teren, contra lui Dinamo, nici 30 de minute. Dacă unul dintre nou-intrații imediat după pauză, Daniel Niculae, s-a remarcat repede, obținând o lovitură de la „11 metri”, în minutul 49, în urma faultului slovenului Miha Mevlja, transformată cu fentă de Fernando Boldrin, în schimb, înlocuitorul lui Vangjeli, Alexandru Stan, și-a lăsat echipa în 10 jucători cu un sfert de oră înainte de final, primind justificat un cartonaș roșu, pentru un atac grosolan pe genunchiul stâng al lui Valentin Lazăr. Din acel moment, mai ales că, între timp, Gnohere mai înscrisese dintr-un penalti (69), dar după ce Cristian Oros atinsese mingea in fața lui Palic, care s-a prăbușit, instantaneu, în suprafața de pedeapsă, cu toate eforturile „alb-negrilor”, tot Dinamo a mai punctat. Abia intrat pe gazon în locul lui Lazăr, Sergiu Hanca – la a doua sau a treie atingere de balon – a trimis o minge lungă direct pe atacantul francez (77), care a avut timp să preia puțin lung, spre buturi, Lung jr. a ieșit nedecis și a fost taxat de către primul golgheter din acest sezon al lui Dinamo și, deocamdată, al campionatului. Dacă va arăta așa și contra danezilor, Astra va părăsi rapid cupele europene! Iar Dinamo, dacă va menține strocul actual, înseamnă că a fost… văzută bine drept una dintre candidatele la titlu. Deși mai e mult până departe, cum se mai zice.

Înainte de derbiul de la Giurgiu, Gaz Metan Mediaș a bifat revenirea în Liga 1, după numai un campionat de eșalon secund. Adversară i-a fost ASA Târgu Mureș. De fapt, un fel de… altă ASA, numai doi dintre titularii din primăvară ai mureșenilor evoluând în compania lui Ionuț Buzean și compania. Mai precis, portarul-căpitan Eduard Stăncioiu și fundașul dreapta „furat” în iarnă Petrolului, Gabriel Matei. Italianul Dario Bonetti, din nou tehnician în Liga 1 după mandatul de la Dinamo, abia a putut alcătui o echipă de Doamne ajută, primul „11” neavând niciun atacant veritabil. Totuși, și așa, oaspeții s-au „agățat” de Gaz Metan, deschiderea scorului venind dintr-o fază mai rar văzută. La o centrare în „16 metri”, localnicul Iulian Cristea a apucat să lovească mingea cu capul spre poartă, după care a primit imediat o lovitură în același loc, tot cu capul, de la junele Robert Candrea. Cei doi au rămas întinși pe iarbă, au primit îngrijiri medicale, iar după ce și-au revenit, centralul bucureștean Alexandru Tudor a arătat punctul cu var. Decizie corectă! Dar și de acolo, a fost mai greu să se înscrie, Stăncioiu ghicindu-l pe Azdren Llullaku (32), dar respingând în față. Kosovarul a urmărit balonul și l-a trimis, apoi, în plasă, din apropiere. Însă, după 10 minute, chiar înainte de momentul retragerii la cabine, pentru pauză, ASA a egalat. Tot dintr-o fază fixă. Una dintre fostele speranțe ale Universității Cluj, Octavian Ursu, a centrat perfect din corner, de pe stânga, mingea a fost deviată și Candrea și-a… spălat păcatele, șutând sus în plasă, de la 4-5 metri. Cu 1-1 pe tabelă s-a și mers la vestiare. Așa cum avea să se întâmple și peste două ceasuri și jumătate la Giurgiu, și Dario Bonetti a început repriza secundă cu doi jucători noi pe teren, juniorul român Hamed Yasin și nigerianul ajuns însă la o vârstă fragedă în România, Benjamin Kuku. Ultimul a fost ceva mai aproape de definiția de… atacant. Totuși, ASA nu a prea mai avut ocazii de a marca, scorul final fiind stabilit de fostul vârf al mureșenilor, Mircea Axente, cel al cărui gol, reușit pe arena Gheorghe Hagi, din Constanța, le-a adus, nu demult, Supercupa mureșenilor. Abia intrat în joc, braziliano-românul Eric de Oliveira și-a arătat clasa, executând o lovitură liberă directă, de pe stânga, exact pe fruntea lui Aleksandar Șușnjar, portarul advers a deviat în transversală, iar timișoreanul de origine a punctat, tot cu capul, pe deasupra lui Stăncioiu. Acest 2-1, fixat în minutul 62, putea fi modificat de către oaspeți doar în primele 60 de secunde de prelungiri, atunci când Ianis Zicu a trimis pe deasupra zidului, iar obiectul de joc a șters bara verticală dreaptă, înainte de a părăsi suprafața de joc. O victorie meritată a Gazului, dar obținută cu destulă dificultate. De subliniat că, la ASA, a fost integralist un mijlocaș francez, Florent Andre, stângaciul fiind testat, vara trecută, de Petrolul, pe vremea compatriotului… Harlem-Eddy Gnohere, dar nici el nu a fost oprit atunci în lotul găzarilor.

Duminică, 24 iulie, de la ora 21.00, se va disputa meciul dintre CFR Cluj și Concordia Chiajna, al cincilea al primei runde, dar și… ultimul, deoarece celelalte două au fost amânate, așa cum am anunțat ieri.