CS Blejoi Vispeşti a debutat în forţă, în retur

Au început şi meciurile diviziei de elită a campionatelor judeţene de fotbal, Liga A Prahova. Aflată la nouă puncte de lider, Unirea Câmpina, după prima jumătate a întrecerilor, CS Blejoi Vispeşti a început în forţă, dispunând la scor, în deplasare, de CS Băneşti Urleta: 4-1 (1-0). Florin Gheorghe a deschis scorul în minutul 14, iar fostul căpitan al Petrolului, Cristian Vlad (foto), l-a majorat după 37 de minute. Gazdele, rămase în 10 oameni, după eliminarea unui jucător al lor, de către arbitrul ploieştean Adrian Illyeş, au redus din handicap, prin Tudor Albu (63). Cum le-a mai fost expulzat ulterior de pe teren încă un echipier, cei de la CS Băneşti Urleta nu au mai făcut faţă mai valoroşilor lor oaspeţi, care s-au distanţat la trei goluri, până la final, urmare a reuşitelor lui George Bridinel (79), golgheterul la zi al Ligii A, şi Adrian Secreţeanu (83). Însă decalajul faţă de Unirea a rămas acelaşi, câmpinenii bătând-o şi ei, pe „Sterom”, la scor, 5-0 (2-0), pe modesta Carpaţi Sinaia.

O surpriză a fost consemnată la Băicoi, penultima clasată, Dero Ploieşti, remizând cu Petrolistul Boldeşti (1-1), cea din urmă picând astfel de pe poziţia de secondantă a liderului, pe cea de-a patra, fiind sărită şi de Vispeşti, şi de CSM Câmpina, câştigătoarea din deplasare a jocului cu Tinereţea Izvoarele, cu un scor de forfait. De remarcat şi victoria obţinută pe „Prahova” de formaţia a treia a Astrei, antrenată de Vasile Cosarek, în faţa Avântului Măneciu: 3-1. Iată care au fost rezultatele complete şi marcatorii partidelor din prima rundă a returului:

Unirea Câmpina    –    Carpaţi Sinaia 5-0 (2-0)
Au marcat: Ed. Bica (minutele 33 şi 73), I. Filip (42), A. Stoica (61), A. Ciobanu (66).
Dero Ploieşti    –    Petrolistul Boldeşti 1-1 (1-1)
Au marcat: Cr. Dumitrache (9)/D. Petre (5).
Tinereţea Izvoarele    –     CSM Câmpina 0-3 (0-0)
Au marcat: B. Olteanu (56), Blanc Miss (61), Hromei (90).
Unirea Urlaţi    –    Progresul Drăgăneşti 5-3 (3-0)
Au marcat: C. Elisei (12 şi 81), Blăgoi (16), G. Georgescu (22), C. Rob (53)/Curcan (84 şi 87), Fieraru (86).
CS Băneşti Urleta    –    CS Blejoi Vispeşti 1-4 (0-1)
Au marcat: T. Albu (63)/Fl. Gheorghe (14), Cr. Vlad (51), Bridinel (79), Secreţeanu (83).
CS Ceptura    –    AFC Brebu 2-1 (1-0)
Au marcat: Cr. Arnăutu (16 şi 65)/A. Stan (47).
SC FC Petrolul II Ploieşti    –    CS Păuleşti 0-2 (0-1)
Au marcat: Toporan (27), L. Tănase (60).
FC Astra III Ploieşti    –    Avântul Măneciu 3-1 (2-0)
Au marcat: S. Rotaru (38), Runcan (40), A. Matache (64)/Miroiu (57, din penalti).
Meciul dintre „lanterna roşie”, Chimia II Vadu Săpat, şi ocupanta locului al XIV-lea, Caraimanul Buşteni, a fost amânat.