CS Blejoi Vispeşti a mai redus din ecartul liderului Ligii A Prahova, Unirea Câmpina

Sâmbătă, 24 martie 2012, s-au disputat şase meciuri din cadrul etapei a XIX-a a campionatului Ligii A Prahova. Capul de afiş l-a constituit partida de la Boldeşti, dintre Petrolistul şi Unirea Câmpina, liderul la zi. Gazdele au deschis scorul în minutul 33, prin Constantin Pantilimonescu, iar echipa acestuia a rămas la conducere timp de aproape o repriză, Gheorghe Bărăgan (73) aducând o egalare care i-a supărat pe cei de la CS Blejoi Vispeşti. Aceştia din urmă s-au răzbunat pe adversarii de la Tinereţea Izvoarele: 5-0 (1-0). A fost un joc dominat de secondanta şefei de pluton, Vispeşti, dar desprinderea acesteia a venit abia în mitanul secund. Florin Gheorghe (în mijloc, în echipament alb; foto: Alexandru Neculai), în minutele 22 şi 66, George Bridinel (62 şi 76), golgheterul întrecerilor, şi Răzvan Catană au fost autorii celui de-al doilea succes consecutiv din 2012 al trupei de la Blejoi. Acum, distanţa faţă de Unirea a scăzut la 7 puncte, formaţia patronată de Adrian Nistoroiu continuând să se bată până la capăt pentru calificarea la barajul de accedere în Liga a III-a. Într-un derbi al subsolului clasamentului, Dero Ploieşti a dispus la limită, scor: 1-0 (1-0), în deplasare, de Caraimanul Buşteni, ca urmare a reuşitei lui Cristian Dumitrache, din minutul 5.

Celelalte confruntări s-au încheiat cu următoarele rezultate: AFC Brebu – Unirea Urlaţi 0-0; Progresul Drăgăneşti – CS Băneşti Urleta 5-0; Carpaţi Sinaia – FC Astra III Ploieşti 0-3. CSM Câmpina a câştigat tot cu 3-0, dar la „masa verde”, în faţa Chimiei II Vadu Săpat. Pe primul loc se află Unirea Câmpina, cu 51 de puncte, CS Blejoi Vispeşti e pe poziţia a doua – cu 44, CSM Câmpina, pe a treia, cu 42 de puncte, iar Petrolistul Boldeşti, pe locul 4, cu 41. Din spate se mai pot apropia, în caz de succese, duminică, 25 martie, Avântul Măneciu (36), care va juca, acasă, cu SC FC Petrolul II Ploieşti, şi CS Păuleşti (35) – gazdă a formaţiei CS Ceptura.