Eşalonul reclamaţiilor nu se dezminte: aproape etapa şi contestaţia, în Liga A Prahova!

Returul campionatului Ligii A Prahova de fotbal şi-a bifat cea de-a patra etapă, dar – pe lângă diferenţa mare de scor cu care a câştigat liderul la zi, CSM Câmpina, întâlnirea de acasă, de pe arena Rafinărie, cu Astra II Ploieşti, în fapt reeditarea „la scară” a derbiului din prima jumătate a întrecerilor cu… Unirea Urlaţi – a atras mai mult atenţia o nouă contestaţie, a treia, în patru runde! Astfel, în pauza întâlnirii de la Câmpina, delegatul echipei oaspete a depus-o la cabina arbitrilor, pe motiv că gazdele  nu ar fi folosit cel puţin doi jucători născuţi după 1 ianuarie 1989. Potrivit raportului de joc, CSM Câmpina i-a avut înscrişi acolo pe fotbaliştii Florin Nistor şi Radu Burloiu, care se încadrează în prevederile regulamentare. Cel din urmă a fost înlocuit pe parcursul reprizei secunde, dar tot cu un jucător născut după 1 ianuarie 1989, Cantemir Nicolae. Astfel că, niciun moment, reclamaţia nu a avut suport legal, speţa urmând a fi judecată însă de Comisia de Disciplină a AJF Prahova, în şedinţa sa de miercuri, 27 martie 2013. Bineînţeles, în situaţia în care va fi susţinută şi financiar de către Astra II. Pe teren, „satelitul” s-a văzut condus încă din primul minut, atunci când vârful de atac al echipei finanţatorilor Adrian Nistoroiu şi Virgil Guran – primul luându-i locul celui de-al doilea în postul de preşedinte, după alegerea în Camera Deputaţilor a câmpineanului -, Marius Vişan (în echipament alb-galben; Foto: Alexandru Neculai), a marcat cel dintâi dintre cele patru ale sale, din acest meci! Partida, care se anunţa echilibrată, ştiută fiind rivalitatea dintre CSM şi Unirea Urlaţi, majoritatea foştilor jucători ai celei din urmă combătând, în retur, pentru Astra II Ploieşti, s-a terminat, practic, ulterior primei reprize, încheiată de gazde cu 3-0, după ce Vişan a mai punctat în minutele 29 şi 34. La reluare, înainte de a fi schimbat, pentru a primi felicitările suporterilor, fostul combatant din Irak a mai înscris un gol şi a stabilit astfel scorul final. Era atunci minutul 72 şi nimic nu s-a mai întâmplat pe tabela de marcaj până la final, CSM impunându-se la o diferenţă greu de anticipat. Semn însă că Bogdan Onuţ şi-a strunit la timp elevii, după succesul cu emoţii, din etapa trecută, de la Buşteni, în dauna Caraimanului. Astfel, Adrian Nistoroiu şi Virgil Guran s-au putut felicita pentru inspiraţia transferurilor făcute în iarnă, aducerea în special a omului de gol, Marius Vişan, meritând efortul financiar. Emanând deja forţă şi siguranţă, plus ambiţie, CSM Câmpină se îndreaptă cu paşi mari spre barajul de promovare din vară, dacă nu va avea probleme legate de… statutul cel nou al AJF Prahova. Sub privirile intransigentului observator Viorel Badea, brigada de arbitri şi jucătorii ambelor echipe şi-au văzut fiecare de treaba lor, numai acea contestaţie creând ilaritate. Este interesant de aflat ce i-a determinat pe oaspeţi să facă reclamaţia la pauză. Să nu fi recunoscut veridicitatea datelor din legitimaţiile lui Nistor şi Burloiu? Parcă nu am crede aşa ceva, în cazul unor oameni de fotbal cu experienţă. Însă, vom vedea ce va decide CD. În altă ordine de idei, potrivit siteului sportcampina.blogspot.ro, Adrian Nistoroiu a declarat că se intenţionează o fuziune între echipa pe care o finanţează împreună cu Virgil Guran şi Unirea Câmpina, din Seria a VI-a a Ligii a III-a, pentru crearea unei singure formaţii, puternice, în al doilea municipiu al judeţului Prahova. Dar, deocamdată, nu a fost aleasă şi formula sub care se face contopirea celor două grupări.

Iată care au fost toate rezultatele etapei cu numărul 21 din campionatul Ligii A Prahova: CSO Plopeni – CS Păuleşti 3-3 (2-2); Chimia Brazi – Caraimanul Buşteni 1-2 (0-1); Petrolistul Boldeşti – CS Ceptura 9-0 (3-0); CSM Câmpina – Astra II Ploieşti 4-0 (3-0); AFC Brebu – Avântul Măneciu 0-2 (0-0); Voinţa Vadu Părului – CS Blejoi 1-3 (1-1); Brădetul Ştefeşti – AFC Băneşti Urleta 1-7 (0-5); Progresul Drăgăneşti – Unirea Urlaţi 4-3 (1-1); Precizia Breaza – AS Ploieşti 1-1 (1-0). Surprind destul de mult, prin diferenţele foarte mari de scor, înfrângerile echipelor CS Ceptura, la Boldeşti, şi Brădetul Ştefeşti, pe teren propriu, în faţa trupei din Băneşti Urleta, ca şi eşecul de la Valea Călugărească al fostei formaţii din Liga a III-a, Chimia, în faţa mai modestei trupe de la Buşteni. Nu miră însă noul insucces al Urlaţiului, care şi-a pierdut, în pauza competiţională de iarnă, toţi jucători importanţi, trecuţi iniţial la Voinţa Ciorani, apoi la Astra II Ploieşti, care îşi dispută meciurile de acasă în comuna prahoveană. Avântul Măneciu redevine o nucă tare, iar CS Blejoi a bifat al patrulea succes consecutiv, din tot atâtea posibile, în retur, dar a depăşit-o destul de târziu pe Voinţa Vadu Părului, pe arena Matizol, din Ploieşti. Spectaculos derbiul vecinelor, CSO Plopeni şi CS Păuleşti, numărul mare de reuşite, răsturnările de rezultat, ca şi egalarea scorului, de către oaspeţi, în prelungiri, din lovitură de la „11 metri”, repezentând sarea şi piperul întâlnirii. La Breaza, mai noua echipă a fostului petrolist Daniel Chiriţă, AS Ploieşti, a demonstrat că nu poate fi uşor învinsă în deplasare. CSM Câmpina conduce plutonul, cu 57 de puncte, urmată, în ordine, de Unirea Urlaţi (48), care încă mai trăieşte din zestrea turului, Petrolistul Boldeşti (45), CS Băneşti Urleta (44), CSO Plopeni (38) şi, respectiv, CS Blejoi (37), aceste grupări urmând mai ales să ţină treaz interesul pentzru competiţie, de la… locul 2 în jos. Să vedem ce va mai urma.