Echipele de fotbal prahovene din Liga a III-a, sub semnul lui X

În etapa a XXII-a a campionatului Ligii a III-a de fotbal ar fi trebuit să se dispute două derbiuri prahovene, însă a avut loc doar unul singur, fiindcă, din iarnă, Prahova 2010 Tomşani, încăpută pe mâna patronului firmelor Mobilis şi CSR, Radu Călin, s-a mutat la Clinceni. La Strejnic, Conpet Ploieşti şi AFC Filipeştii de Pădure au terminat la egalitate, fără a se marca vreun gol, 0-0, un derbi local fără vreo miză, niciuna dintre echipe neavând emoţii la promovare ori la retrogradare. După o primă repriză slabă, ploieştenii au mai mişcat câte ceva, în al doilea mitan, au fost mai combinativi şi şi-au mai creat câteva ocazii, dar le-au irosit. În schimb, la Plopeni, a fost un joc interesant, cu răsturnări de scor, CSO întorcând rezultatul de la 0-1, însă a fost egalată până la urmă şi partida s-a terminat tot nedecis. Oaspeţii ilfoveni, cel puţin din punctul de vedere al arenei unde-şi dispută meciurile de „acasă”, au marcat primii, prin ex-chimistul Florin Răuţă, în minutul 34, Marius David făcând de 1-1 chiar înainte de a se merge la vestiare, pentru pauză. La 10 minute de la reluare, Radu Huza a reuşit să-i aducă pe plopenari la conducere, însă fostul junior al Petrolului, Cătălin Crosman (foto, transformând o lovitură de departajare, pe când juca pentru trupa antrenată de Adrian Toader), a stabilit scorul final, după alte 10 minute. S-a terminat 2-2 (1-1), iar Prahova 2010 continuă să fie neînvinsă în 2012, după ce, la finele turului, era ca şi cu un picior în „groapa” campionatului judeţean. Infuzia de sânge proaspăt din iarnă şi-a dovedit eficacitatea, iar dacă întrecerile nu s-ar termina peste puţină vreme, poate că avea şi şanse de… promovare. Deh, aşa-i la fotbalul (mai) mic!

Cea de-a patra grupare prahoveană din Seria a III-a celui de-al treilea eşalon, Chimia Brazi, a stat în această rundă, deoarece Atletic Fieni s-a retras din competiţie, pe parcursul primei jumătătţi de campionat. La promovare, CS Buftea i-a luat prim-planul formaţiei ACS Urban Titu şi continuă să conducă plutonul. Echipele din judeţul nostru au umrătoarele poziţii în ierarhia la zi: Chimia Brazi, locul al IV-lea, cu 31 de puncte, CSO Plopeni, al VII-lea, cu 26 de puncte, cu un loc mai jos şi 3 puncte mai puţin decât egala sa, mai sus-menţionată, din această rundă, Conpet Ploieşti – a X-a, cu 25 de puncte, iar AFC Filipeştii de Pădure, a XI-a, cu 23 de puncte, la cinci lungimi distanţă de ocupanta locului al XII-lea. Deci, cum scriam, nicio emoţie pentru vreuna dintre grupări!