Fabuloşii suporteri ai Petrolului şi-au purtat pe aripi de vis echipa spre câştigarea derbiului local cu Astra

O ambianţă extraordinară a fost creată, duminică, 6 mai 2012, pe arena Ilie Oană, în care au urcat aproape 10.000 de iubitori ai fotbalului din Ploieşti, cu prilejul derbiului local din Liga I de fotbal, dintre Petrolul şi Astra. Ca de obicei, „sufletul” asistenţei l-a constituit cea mai grozavă galerie din România, „Lupii GalbenI”, care are, în sfârşit, echipa pe care o merită. Chiar dacă Astra şi-a arătat intenţia de a-şi vinde scump pielea în faţa rivalei concitadine, încă din secunda 38 a meciului, atunci când ex-petrolistul Constantin Budescu a şutat, de la 25 de metri, uşor lateral stânga, obligându-l pe Vasili Hamutovski să plonjeze şi să reţină mingea la colţul lung, replica „galben-albaştrilor” a fost una pe măsură. Hamza Younes (foto, pricit de Daniel Opriţa; www.gsp.ro) a fost aproape de deschiderea scorului, în minutul 3, când s-a aflat la capătul unei frumoase combinaţii cu Monsef Zerka şi Daniel Opriţa, tunisianul ratând de puţin ţinta, ulterior unui plonjon spectaculos şi a lovirii cu capul a balonului. Nici Patrick Osiako (21) nu a avut mai mult noroc, când a reluat, cu pământul, de la 17 metri, o minge respinsă de către un apărător al Astrei, ca urmare a unui corner, obiectul de joc aproape ştergând stâlpul din dreapta al porţii lui Silviu Lung jr, luat în barţe atunci de Fortuna. Nu la fel de norocos a fost Budescu, şutul lui în cross, din minutul 23, ocolind la 2-3 metri bara din stânga a buturilor petroliştilor. Însă, după doar 60 de secunde, speculativul Kehinde Fatai a transformat în gol centrarea de pe dreapta a lui Ştefan Bărboianu, dup[ un atac prelungit, nigerianul înscriind cu capul, din „6 metri”, aflat între fundaşii centrali ai gazdelor, Vincent Bikana şi Selim Ben Djemia. Prinzând şi mai mult curaj, oaspeţii îşi puteau mări avantajul de pe tabelă, în minutul 27, când – profitând că acelaşi Bikana a alunecat / Budescu a şutat din nou, de pe stânga, spre colţul lung, însă iar fără sorţi de izbândă. Scăpa’i de emoţiile unui eventual dezavantaj de două goluri, băieţii lui Gigi Mulţescu au început să asalteze poarta internaţionalului Astrei. Mai întâi, Opriţa (28) nu l-a putut învinge pe Lung jr., din două încercări, o dată cu capul, a doua oară – cu piciorul, apoi Zerka (33) a trimis spre buturile adverse un şut amortizat de către un oponent, prilejuindu-se astfel portarului „dracilor” să prindă simplu un balon ce putea fi altfel extrem de dificil. A venit însă faza din minutul 38, Opriţa i-a pasat paralel cu linia de fund a terenului lui Osiako, cel care a preluat mai greu mingea, dar a pasat-o apoi tare, pe sub… nasul lui Lung jr., la Younes, golgheterul tunisian reluând din prima, de la 3 metri: bară-gol. La 1-1, parcă a explodat arena, de steagurile galben-albastre „inundând” peluzele şi tribunele. Fanii Petrolului au fost aduşi la extaz de jocul favoriţilor, care au încheiat prima repriză cu un şut în diagonală a aceluiaşi oportunist Younes, beneficiarul unei pase primite de la Osiako. Era minutul 41, iar Silviu Lung jr. a tremurat serios la bomba nord-africanului, „amorsată” la 18 metri de poarta adversă, balonul trecând puţin pe lângă bara verticală stângă.

Mitanul secund a debutat tot cu o acţiune ofensivă a Astrei, urmată de acordarea unei lovituri libere de la 22 de metri, din unghi de 45 de grade, dreapta, pe care însă vedeta oaspeţilor, brazilianul Juliano Spadacio (48), n-a speculat-o, mingea trimisă de el peste zid survolând transversala. Fapt care avea să se dovedească fatal vizitatorilor arenei Ilie Oană, 10 minute mai târziu, nou-intratul Damien Boudjemaa trecând elegant de cehul Radek Oprsal, care a renunţat, de teama unui penalti, să-l mai faulteze pe francez, dându-i astfel ocazia acestuia din urmă să paseze spre dreapta către Younes. Cum Alexandru Ţigănaşu a luftat, încercând să devieze balonul, tunisianul a pus latul şi a trimis, plasat, în colţul din stânga, aruncând în aer toate peluza din spatele porţii. Se întorsese scorul şi show-ul putea să atingă cote şi mai înalte. Până atunci însă, Astra a răspuns din nou prin Budescu (68), singura „gură de foc”, dar Hamutovski a plonjat şi a deviat balonul în corner, la trasorul fostului favorit al petroliştilor, expediat de la 35 de metri, lateral stânga. Cireaşa pe tort a pus-o Osiako, care a reuşit, în minutul 77, să marchezeze primul său gol pentru Petrolul, încunundându-şi astfel seria de prestaţii remarcabile în echipamentul „lupilor. În urma unei lovituri libere, din lateral dreapta, a lui Florin Maxim, nou-intratul Valentin Negru a pus capul, Silviu Lung jr deviind mingea în corner – în urma unui frumos reflex -, de lângă colţul opus. Boudjemaa a executat de pe stânga, Ţigănaşu, presat de Younes, a respins cu capul, tot cu capul trimiţând şi africanul mingea, lângă bară. Deşi Astra a încercat să revină, cele două ocazii din minutele 84 (şut al lui Seto, de la 22 metri, lateral stânga, şi balon respins de către bielorus, cu palmele, în corner) şi 90+1 (bombă de la 35 de metri a lui Ţigănaşu, mingea deviată trecând la o palmă de stâlpul stâng) au contat doar la impresia artistică, fiindcă, după fluierul de final, numai o echipă a exultat şi a fost chemată la rampă de tot stadionul, suporterii părăsindu-l la mai mult de 15 de minute după încheierea ostilităţilor. Şi cât şi-au dorit petroliştii o asemenea sărbătoare! În acest context, a surprins neplăcut afirmaţia secundului lui Mircea Rednic, Mihai Teja, trimis mereu la conferinţele de presă de după meciuri. Teja a declarat că succesul Petrolului s-ar fi datorat exclusiv arbitrajului (penaltiul neacordat gazdelor, în minutul 18, când Valerică Găman l-a călcat, imprudent, pe Younes, pe gleznă, în careul mare, nu l-o fi observat astristul?!), publicului şi unor greşeli ale echipei vizitatoare. Minimalizând meritele deosebite ale echipei lui Mulţescu, cea care a etalat un fotbal foarte frumos, făcând spectacol în dese rânduri, fostul dinamovist şi stelist nu numai că s-a declasat ca tehnician, dar a şi denaturat adevărul. Însă, aşa se întâmplă când strugurii sunt acri!

Cu jucătorii străini, aduşi în iarnă, din nou în mare formă, excepţie făcând doar Bikana, iar cu erori nepermise, Petrolul a oferit Ligii I un om de gol de clasă, Younes bifând „dubla” şi un total de 10 reuşite în 11 meciuri! Dacă Mustivar-Osiako este, la ora actuală, cel mai tare tandem de închizători din primul eşalon, importanţa lui Boudjemaa s-a văzut în cele 52 de minute când a lipsit de pe gazon, intrarea lui cocincizând imediat cu assist-ul de la golul de 2-1. Hamutovski dovedeşte în fiecare meci de ce marele Helmut Duckadam l-a decretat al treilea gola-keper din tot primul eşalon, iar Monsef Zerka este, clar, vârful împins care a tot fost căutat şi a fost găsit, din fericire, de Petrolul. Cum şi toţi românii folosiţi, mai mult sau mai puţin, au fost în formă destul de bună, cu un bonus pentru Opriţa, acelaşi jucător de mare fineţe, dar şi tare supărat că a fost schimbat, deşi îşi derutase antrenorul prin grimasele de durere de după o accidentare, efectivul se încheagă pe zi ce trece. Ceea ce este foarte bine, mai ales că, deşi FCM Târgu Mureş nu a pierdut în Giuleşti, 1-1 (0-0) cu Rapidul, Petrolul a sărit cu un punct peste formaţia lui Ioan Ovidiu Sabău – viitoarea sa adversară de joi, 10 mai, ora 19.00, din Ardeal -, împingând-o sub linia roşie a retrogradării.

Despre Astra:: se tot caută, nu are suflet şi identitate, poate şi din cauza lipsei suporterilor, niciunul neluând loc în spaţiul destinat galeriei adversarilor, rămânând o echipă care e în stare să nu piardă trei-patru meciuri la rând şi, apoi, să bifeze trei eşecuri consecutive, fără probleme! E clar că Rednic, dacă va mai rămâne, va avea mult de lucru în „9 Mai”, orice schimbare de lot având riscurile sale, dar fiind uşor previzibilă pe termen scurt. E însă o chestiune care ar trebui să-l preocupe mai mult pe patronul „alb-negrilor”, Ioan Niculae, care a văzut ce înseamnă un lot bine făcut şi puterea pe care i-o dau suporterii, drept mulţumire pentru spectacolul oferit. Cam greu la fel şi în cartierul de vest al Ploieştiului!

PETROLUL: Hamutovski 7 – B. Străuţ 6.5, Bikana 5.5 (68 – Melinte 6.5), Ben Djemia 7, Maxim 6.5 – Mustivar 7, Osiako 8 – Opriţa (cpt) 7.5 (53 Boudjemaa 7.5), Fl. Dumitru 6.5 (75 V. Negru 6.5), Younes 9 – Zerka 7. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

ASTRA: S. Lung jr. 6 – Bărboianu 6, V. Găman 5, Oprsal 5, Ţigănaşu 5 – B. Pătraşcu 5 (63 – Băjenaru 4.5) – Spadacio 5.5, Seto (cpt) 6.5, William de Amorim 5.5 (65 – Laionel 5) – Fatai 7.5, Budescu 6.5. Antrenor: Mircea Rednic.

Au arbitrat: Cristian Balaj 6 (Baia Mare) – Radu Adrian Ghinguleac 7.5 (Bucureşti) şi Nagy Miklos 7.5 (Cluj).

Observatori: Mircea Călin, pentru joc, şi Dan Lăzărescu, pentru arbitraj (ambii din Bucureşti).

Cartonaşe galbene: V. Găman (36), William de Amorim (54), Bărboianu (64), Bikana (67).