Fortuna Brazi şi Conpet Ploieşti au debutat cu dreptul, iar Unirea Câmpina a rămas datoare

Redactia -

A demarat, cu o întârziere de două săptămâni faţă de data stabilită iniţial, şi campionatul Ligii a III-a, competiţie în care judeţul Prahova nu mai aliniază, acum în Seria a VI-a, decât trei echipe: Conpet Ploieşti, Fortuna Brazi (fostă Prahova 2010 Tomşani) şi nou-promovata Unirea Câmpina. Asta după ce, ani de-a rândul, judeţul nostru dădea cel puţin o treime, dacă nu şi mai mult, din numărul participantelor la întreceri, dintr-o serie a celui de-al treilea eşalon. Era de aşteptat însă, mai ales că se bifează şi al doilea sezon consecutiv fără nicio grupare prahoveană în Liga a II-a!

La Câmpina, pe arena „Rafinărie”, ex-„Sterom”, a fost programat primul derbi judeţean al campionatului, formaţia gazdă, Unirea, primind replica – fără teama de a greşi – principalei, dacă nu şi singura, candidată la promovarea în B, din C6. A fost un meci fără istoric, fiindcă – fără să se întrebuinţeze prea mult, păstrând deci multe rezerve – Fortuna, realmente o trupă de nivelul Ligii a II-a, a dispus lejer. A făcut-o numai cu 2-0, scor stabilit de către fostul câmpinean Robert Elek, în minutele 11 şi 23, fiindcă – în restul timpului – portarul Marius Anghelache s-a opus providenţial unui scor fluviu, iar talentatul Valentin Munteanu s-a „jucat” cui două oportunităţi imense de gol. La prima, după o cursă şi câteva driblinguri „a la Messi”,el a finalizat cu o „scăriţă” de efect, dar necadrată, de la numai 4-5 metri de buturile Unirii! Una peste alta, câmpinenii trebuie să ofere alte replici pe viitor, dacă vor să se menţină în Liga a III-a, iar oaspeţii lor să încerce, în partidele următoare, să marcheze „cât înacpe”, valoarea şi experienţa superioară acestui eşalon a majorităţii componenţilor impunându-le aşa ceva.

UNIREA: Anghelache 7.5 – A. Stoica 5, Al. Neagu (cpt) 5, B. Şandru 5.5, I. Filip 4 (23 – Dobrescu 5) – Yeboah 5.5, Al. Lungu 5 (55 – Lambă 5), I. Dumitru 5, L. Cernea 6.5 – Băcioiu 5 (55 – Neacşu 5 ), Ed. Bica 5.5 (75 – Nichifor 5). Antrenor: Florin Stăncioiu.
FORTUNA: C. Ion 7 – C. Gheorghe 7, I. Marin 7, Bilia 7, Tegzeş 7 – V. Munteanu 7.5 (78 – C. Vlad), Cioinac 7, Minciună 7, B. Năstase 7 (86 – Floruţ) – Borbely (cpt) 6 (57 – Vişan 6), Elek 8.5 (69 – Danci 6.5). Antrenor: Dan Dobai.
Arbitri: Cătălin Pană 7 (Bucureşti) – Florin Burlacu 7 (Urziceni) şi Ionuţ Dimache 7 (Slobozia).
Observatori: Hacic Garabet (Constanţa), pentru joc, şi Ion Coman (Târgovişte), pentru arbitraj.
Cartonaşe galbene: Yeboah (76), Al. Neagu (81).

La Făgăraş, nou-promovata locală, Civitas, a primit vizita ploieştenilor de la Conpet, examenul fiind prea greu de trecut de gazde, care l-au şi picat de altfel, după 90 de minute de joc. Băieţii lui Nicu Lazăr şi-au făcut meciul uşor, deschizând scorul în minutul 30, prin revenitul golgheter Mircea Ivan. În repriza a doua,  oaspeţii au menţinut ecartul până în ultimul sfert de oră, Cosmin Dobrinoiu mărind decisiv ecartul la 2-0, cu 10 minute înainte de final. Astfel încât – reducând scorul în minutul 85, prin Mugurel Lupu – fărăgărăşenii nu au mai avut timp suficient de a forţa măcar egalarea. S-a terminat 2-1 (1-0) pentru Conpet, care a debutat şi ea cu drepotul, ca şi Fortuna  Brazi, viitoarea gazdă a formaţiei din Făgăraş. Ploieştenii vor primi replica formaţiei Girom Albota, care a stat în runda de debut, iar câmpinenii se vor deplasa la Şotânga, pentru a combate cu FCM Târgovişte, al cărei patron, Gheorghi Zotic, a „spionat” derbiul prahovean.