Fără vreo ocazie de gol, România nu putea visa la Rio!

51.714 de suporteri formidabili ai echipei naționale a României, de pe „Arena Națională”, au sperat înainte, în timpul și până la finalul returului cu Grecia, din barajul de calificare la Cupa Mondială, că tricolorii vor fi cei care se vor urca, în vara viitoare, în avionul de Rio de Janeiro. Au cântat, au scandat, au trăit la puls 200, au visat chiar și într-un meci decisiv în care, paradoxal, favoriții lor nu au avut nicio ocazie de gol, vreme de 95 de minute!!! Până și reușita care a reaprins speranțele, după ce letalul Mitroglou a deschis scorul la jumătatea primei reprize, după o pasă de manual a căpitanului veteran Karagounis, a fost un… cadou al grecilor, în care – contrar principiului arhiștiut – am crezut! Pentru petroliști, consolarea a fost că un „lup”, Hoban (foto sus, cu numărul 8; www.prosport.ro), a fost creierul acelei faze, în care Maxim a lăsat mingea pentru Torje, „spaniolul” a trimis-o spre… niciunde, dar a avut norocul să- găsească pe fundașii laterali eleni Torosidis și Holevas, ajunși în zonă centrală și șutând unul în altul, în minutul 55! Mingea a intrat la vinclu, acolo unde „păianjenul” ar fi rămas… nederanjat, altfel, de către băieții echipați în galben! Prima repriză s-a jucat mai mult în tribune și peluze, cei 2.000 de greci fiind acoperiți de peste 50.000 de români, care au fost prima vioară a întregului eveniment. Elenii de pe gazon cu jucat economicos, obosiți după presingul nonstop de la Atena, și – la adăpostul rezultatului de acolo, 3-1 pentru ei – au căutat să mai mult să nu ia gol. Dar și așa, jucătorii lui Victor Pițurcă nu i-au dat emoții lui Karnezis, tot Tătărușanu având de lucru din greu, la cross-ul lui Holevas de dinaintea deschiderii scorului. După 0-1, s-a așternut și mai mult „ceața” deasupra tricolorilor, risipită doar de… petarda Gicu_Grozav_la_returul_cu_Greciaaruncată lângă Sokratis, rămas lat pe gazon și dus cu greu la vestiare, pentru pauză, de staff-ul medical al oaspeților. Și o să ne coste la UEFA! A fost repriza în care Hoban a încercat să-și pună în practică jocul combinativ de la Petrolul, dar a avut cu cine?! Era greu cu altceva decât bufa-bufa colegilor de echipă!

La reluare, norocul lui a fost că l-au… „recunoscut” băieții că e totuși unul de-al lor și a fost băgat și el în joc. Așa a îndrăznit să atace poarta adversă, să deschidă dibaci pe flancuri etc. Dar, iar, cu cine?! Cu Stancu bătându-și joc de o pasă perfectă a petrolistului sau cu Torje, care nici șuturi nu a mai tras ca pe „Karaiskakis” în primul sfert de oră din tur?! Când nu ai cu cine, nu poți fi chiar tu, mijlocaș defensiv, omul decisiv! Per total însă, Hoban a fost o minte limpede măcar în partea a doua, fiind și lăudat de către comentatorul TV al partidei. Despre un ex-jucător al Petrolul, Grozav (foto jos, blocat de Tziolis; www.prosport.ro), nu poți să spui ceva, câtă vreme, deși forța măcar intrarea în prelungiri, selecționerul l-a băgat pe teren în minutul 85, ca ultimă schimbare! Poate că nu întâmplător, după ultimul fluier al sârbului Milorad Mazic, internaționalii Greciei l-au aruncat în aer pe Fernando Santos, tehnicianul lor portughez, care a le-a făcut posibilă calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din mai nimic. Deși, e drept, România nu are acum fotbaliști de talia lui Mitroglou, „bestia nera” cu trei goluri marcate. din patru, la acest baraj, Samaras, o forță a naturii care își lipește mingea de picior, și chiar „bătrânul” Karagounis, „leul din iarnă”. Cu 4-2, la general, după 3-1, acasă, și 1-1, în deplasare, Grecia ne-a lăsat acasă pentru încă patru ani, speranțele revenirii României la un truneu final de Cupă Mondială amânându-se peste 20 de ani! Dacă stăm strâmb și judecăm drept, nu prea aveam ce căuta acolo, cu acest lot. Nici cu Mutu, nici cu alții care nu au mai fost convocați, din varii motive, trebuie s-o recunoaștem franc, echipa națională a noastră nu avea cum să fie combatantă în Brazilia. Vorba aceea, Dumnezeu îți dă, dar nu îți bagă în traistă!