Gevaro Nepomuceno a adus victoria reprezentativei statului Curacao în fața Grenadei, la Cupa Caraibelor

Deși nu a fost anunțat, și el, drept convocat la o echipă națională, petrolistul Gevaro Nepomuceno (foto, în echipament galben-albastru, în momentul șutului de gol, din meciul cu Flamurtari Vlora, de la Ploiești; www.gsp.ro) se află în pline dispute, cu reprezentativa statului Curacao, la Cupa Caraibelor. Pe 4 septembrie 2014, a fost 2-2 (0-1) cu Puerto Rico, a doua zi, mijlocașul de bandă al „lupilor” a adus victoria, în minutul 62 al confruntării cu Grenada, scor: 2-1 (0-1), iar ieri, a fost 0-0, cu Guyana Franceză. Dacă echipa lui Nepomuceno se va califica mai departe, atunci ar putea combate cu selecționata statului Haiti și ar fi adversar, astfel, cu coechipieri săi de la Ploiești, Jean Sony Alcenat și Soni Mustivar!

Gevaro Nepomuceno, ca și Patrcik N’Koyi, a fost adus de la Fortuna Sittard, ca jucător liber de contract, în vară, după ce a fost semnat în iarnă, când a intrat în ulitmele șase luni de angajament cu formația din Jupiler League (liga a doua din Olanda). A debutat la Petrolul în meciul din turul II preliminar din Europa League, de la Ploiești, cu Flamurtari Vlora, în repriza secundă, și a deschis scorul, noua sa formație câștigând cu 2-0 (0-0). A avut o evoluție foarte apreciată, în acel duel. Ulterior, deși folosit în mai multe meciuri, Nepomuceno nu a mai confirmat impresia bună de la debutul său în echipamentul găzarilor, părând a nu se fi acomodat încă la pirmul eșalon din România. Însă, beneficiarul unor calități tehnice și fizice deosebite, este de așteptat să „explodeze” din nou, cât mai curând!