Gicu Grozav nu a mai marcat, dar a contribuit la prima egalare a scorului din meciul oficial contra Ungariei

La Budapesta, pe o arenă fără spectatori, „Puskas Ferenc”, terenul gazdelor fiind supendat din cauza mmanifestărilor de rasism ale suporterilor echipei naţionale a Ungariei, prima reprezentativă de fotbal a României a terminat la egalitate, scor: 2-2 (0-1), partida din preliminariile Cupei Mondiale din Brazilia – 2014, disputată vineri, 22 martie 2013, în compania unei vechi rivale. Din primul „11” al tricolorilor noştri a făcut parte şi componentul echipei SC FC Petrolul Ploieşti, Gheorghe Grozav (foto, primul din dreapta, la intonarea imnului naţional; www.fcpetrolul.ro), cel care nu a mai marcat ca în Turcia, dar a contribuit la prima reuşită a jucătorilor lui Victor Piţurcă, în faţa Ungariei. Atunci, când tabela de marcaj arăta 1-0 pentru gazde, care deschiseseră scorul în minutul 16, prin fundaşul dreapta Vanczak Vilmos, Grozav i-a pasat în spate, după un salt acrobatic, căpitanului Adrian Mutu, care a fost faultat în careul mare de Korcsmar Zsolt, tot jucătorul francezilor de la Ajaccio învingându-l pe veteranul Kirlay Gabor, de la punctul cu var. Astfel, Mutu l-a egalat la număr de goluri sub tricolor pe fostul său naş, mult mai celebrul Gheorghe Hagi, cu 35 de reuşite. Era atunci minutul 68, dar peste alte 180 de secunde, arbitrul german Wolfgang Stark a dictat un nou penalti, pentru unguri de data aceasta, transformat cu fentă de către jucătorul lui Dan Petrescu, de la Dinamo Moscova, Dsudszak Balazs. Fără Gicu Grozav pe teren, înlocuit de Raul Rusescu imediat după ce Ungaria a revenit la conducere, echipa naţională a României a egalat în ultimul minut de prelungiri dintre cele trei arătate de către centralul meciului. Un punct important obţinut după un joc mai slab al „roş-galben-albaştrilor”, surprinzător de apatici în faţa unor oponenţi destul de modeşti, dar mai ambiţioşi.

Cât priveşte evoluţia jucătorului Petrolului, acesta a părut mai motivat şi mai insistent decât la echipa lui de club, dar fără să fi avut şi eficacitatea aşteptată de către suporterii triclorilor noştri. Grozav a fost notat însă exagerat cu 4, în ediţia online a „Gazetei sporturilor”, după acest duel. Rămâne totuşi să arate mai mult, dacă va mai fi folosit, în viitoarea confruntare oficială, de marţi, 26 martie 2013, ora 21.00 (în România), de pe „Amsterdam Arena”, atunci când se va oferi replica Olandei, liderul grupei din care face parte şi selecţionata ţării noastre.