Goluri multe şi diferenţă de scor onorabilă pentru CSM Ploieşti, la Oltchim

Debutul anului 2012 este unul cât se poate de nefericit pentru handbalistele de la CSM Ploieşti. După înfrângerile de la Galaţi, în meciul din Liga Naţională, cu Oţelul, şi de la Plopeni, în faţa echipei HCM Roman, tot în campionat, pentru fetele lui Gheorghe Ionescu a venit la rând şi un al treilea eşec consecutiv: 30-38 (11-21), la Râmnicu Vâlcea, în partida contra celebrei Oltchim. Martorii oculari ai jocului din Oltenia au afirmat însă că ploieştendcele au dat o replică destul de bună, dovadă şi scorul consemnat în repriza secundă, adjudecată de oaspete. Profitând de ocazie, Oltchim fiind oricum marea favorită a întâlnirii, Gigi Ionescu a folosit toate jucătoarele avute la dispoziţie, mai puţin accidentata Oana Bidaşcu şi al treilea portar – Alina Vişan.

La final, tehnicianul prahovencelor a spus, potrivit purtătorului de cuvânt Edi Moldovan, că „mă aşteptam la o astfel de reacţie pozitivă din partea fetelor. Cu o mobilizare aşa cum am văzut în partea a doua a meciului de la Râmnicu Vâlcea nu puteam pierde cu Romanul. În fine, am câştigat o repriză cu Oltchim, ceea ce arată că formaţia noastră are potenţial şi că putem face mai multe lucruri bune în viitor”. Numai că, următorul joc, de la Plopeni, al CSM-ului este cu altă formaţie grea a Ligii Naţionale, „U” Jolidon Cluj, şi se va desfăşura sâmbătă, 28 ianuarie 2012, de la ora 11.00. La Râmnicu Vâlcea, Ionescu a aliniat următorul efectiv contra Oltchimului: Carmen Tănase, Gabriela Cristescu – Cristiana Nica, Aneta Barcan (5 goluri), Andreea Dospin (7), Daniela Crap (1), Codruţa Zavragiu (1), Ramona Ştefan (3), Alina Moroianu (4), Nicoleta Gâscă-Alexandrescu (foto, în aruncare – www.time4news.ro; 9), Janina Luca, Adriana Vasilescu, Raluca Năstase.