Găzarii s-au răzbunat pe modeştii muntenegreni de la FK Zeta Golubovci

Cu o zi înaintea dificilei partide-test cu Litex Loveci (locul al treilea în ierarhia turului primei ligi din Bulgaria, la patru puncte distanţă de lider, Ludogoreţ Razgrad), antrenorul principal al Petrolului, Cosmin Contra, nu a pregetat să trimită pe teren, în jocul cu modesta echipă FK Zeta Golubovci – penultima clasată din cel dintâi eşalon al Muntenegrului -, un „11” apropiat de cel pe care îl va folosi la Galaţi, în disputa cu Oţelul, din etapa a XX-a a campionatului intern. Cu toate acestea, debutul întâlnirii avea să le dea emoţii ploieştenilor, adversarii reuşind să deschidă scorul la prima lor fază importantă de poartă, un junior în vârstă de 17 ani, Aleksandar Boljevic, înscriind cu capul din careul mic şi taxând astfel o inexactitate din defensiva „galben-albaştrilor”, după o lovitură liberă de pe stânga. Era minutul 7, şi Zeta conducea pe tabelă. Deşi au dominat-o „da capo al fine” şi au avut destule oportunităţi de a marca, îndeosebi prin brazilianul Renan da Silva, un adevărat „bombardier”, care a lovit şi bara în minutul 15, după şut puternic, petroliştii au egalat de-abia pe finalul primei reprize. Astfel, căpitanul Laurenţiu Marinescu (fotro, al treilea de la stânga la dreapta, alături de coechipierii Romario Santos Pires, Elhad Naziri, Valincius Povilas şi Vlad Morar; www.fcpetrolul.ro) şi-a încercat şansa de la circa 20 de metri, traiectoria balonului păcălindu-l pe portarul Vuk Radovic (19 ani), care s-a văzut, în sfârşit, învins. Acelaşi Marinescu putea „recidiva” un minut mai târziu (44), dar atunci goal-keeper-ul echipei FK Zeta a reuşit să respingă minngea şi să se opună, încă din prima jumătate a meciului, mult aşteptatei răsturnări a scorului. La reluare, Contra a mizat pe aceiaşi jucători ca şi din minutul 1, primele modificări apărând abia după scurgerea unui ceas din această întâlnire. La nici 10 minute după pauză a venit şi modificarea scorului, golgheterul Hamza Younes dovedind, în minutul 51, calităţi de „om cu ultima pasă”, mingea trimisă de el fiind fructificată de către tânărul Morar, cu un şut tare, expediat de la 14 metri. Odată intrat în joc şi Jeremy Bokila, s-a mai pus doar problema scorului final cu ca4re urmau să învingă „lupii”. Deşi cu deficit de pregătire faţă de colegii săi de echipă, africanul a reuşit să bifeze o „dublă”, în minutele 69 şi, respectiv, 80, ajungând deja la patru reuşite, în trei partide-test, singurele disuptate de el în acest an! Mai întâi, a şutat în cross, de la 20 de metri, puţin lateral stânga, iar apoi a trimis în plasă, de la 8 metri, în urma excelentei centrări de pe stânga primită de la Florent Sauvadet, revenit pe teren cu acest prilej, după accidentarea suferită la Lara şi recidivată la Belek. S-a terminat astfel 4-1 (1-1), jucătorii Petrolului putându-i face, drept urmare, un cadou preşedintelui consiliului de administraţie, Florian Walter, cu prilejul aniversării sale din ziua meciului. Walter se află alături de găzari încă de săptămâna trecută, el ajungând acolo împreună cu acţionarul unic Daniel Capră, totodată şi director general al clubului.

FC PETROLUL: Povilas (72 – Hamutovski) – Achim (76 – Alcenat), Naziri (74 – Neag), Geraldo (74 – Enza-Yamissi), Guilherme (74 – Grecu) – L. Marinescu (cpt; 57 – Mustivar), Romario (76 – Hoban) – Renan, M. Cristescu (64 – Bokila), Morar (64 – Muscalu) – Younes (76 – Sauvadet). Antrenor: Cosmin Contra.
FK ZETA: Radovic – M. Radulovic, Kaludjerovic, Cavnic, Novovic – Brnovic, Burzanovic, Bozovic, Vlaisavljevic – Dosljak, Boljevic. Antrenor: Darko Şuşkavcevic.

Ca de obicei, după un meci-test, tehnicianul ploieştenilor a dat o declaraţie pentru siteul clubului, acesta spunând că a fost „o victorie meritată, iar scorul putea fi chiar mai mare, judecând după numărul ocaziilor avute. Se vede că, de la meci la meci, este mai bine, pentru că suntem într-o perioadă în care oboseala se duce şi începem să avem un ritm de joc bun”. Să vedem cum vor rezista jucătorii şi joi, 14 februarie 2013, la replica presupus superioară a celor de la Litex, din partida care va începe la ora 17.00. În confruntarea cu Zeta, antrenorul „lupilor” l-a folosit aproape 75 de minute, în centrul apărării, alături de Geraldo Alves, pe un tânăr stoper de picior drept, Elhad Naziri, aflat în probe. În vârstă de 20 de ani, Naziri a bifat câteva minute în prima reprezentativă a Azerbaidjanului, el provenind de la Milsami Orhei, din prima divizie a Republicii Moldova, avându-l ca antrenor acolo pe românul Ştefan Stoica. Contra a precizat că îl va mai utiliza şi împotriva Litexului, urmând a se decide apoi dacă i se va propune sau nu un contract. Acesta este al nouălea fotbalist testat de Petrolul în cele două stagii de pregătire din Antalya, la canadianul Riley O’Neill, turco-francezul Yakup Zorlu Ramazam, sârbul Aleksandar Radovanovic, guatemalezul Henry Lopez, muntenegreanul Milan Purovic şi egipteanul Sherif Ashraf Hamid Oqila renunţându-se până în prezent, românul Cristian Muscalu mai fiind încă sub urmărire, iar „cocoşul” Florent Sauvadet a semnat deja.