Încă un succes în Serbia pentru campionii baschetului masculin autohton

CSU Asesoft s-a impus, pe 2 septembrie 2012, şi în ultimul meci-test desfăşurat la Zlatibor, în turneul de pregătire din Serbia, urmând însă a mai combate şi cu ruşii de la Enisey Krasnoiarsk, luni, 3 septembrie, la Belgrad, înainte de a lua direcţia spre casă. Ca de obicei în acest turneu, ploieştenii – care au debutat cu următorul prim „5”: Aleksandar Vlahovic, Darius Hargrove, Szijarto Levente, Cătălin Burlacu, Virgil Stănescu – au pornit tare şi au pus 10 lungimi încă după primele 10 minute ale întâlnirii cu Sloboda Uzice, la care a evoluat şi Miloş Markovic, baschetbalist sârb cu prezenţa în Divizia A din România, la formaţiile CSU Atlassib Sibiu şi CSM Oradea. Primul act s-a terminat cu scorul de 20-10. Şi al doliea sfert a fost adjudecat tot de către Cătălin Burlacu (foto; www.mediafax.ro) şi coechipierii săi, ei mai punând, de data aceasta, încă 11 puncte la ecartul faţă de adversari: 24-13.

În partea a doua însă, Sloboda a câştigat cele două „parţiale” ce au urmat, cu 23-18 şi, respectiv, 21-17. Victoria a fost a Asesoftului, la adăpostul celor 21 de puncte avans de la capătul primei reprize: 79-67 (44-23). Potrivit www.csuasesoft.ro, pentru ploieştreni au mai jucat: Adrian Tudor, Vukasin Mandic, Aleksandar Vlahovic, Robert Nyakundi şi Vlad Negoițescu. Căpitanul Cătălin Burlacu, marcator al 21 de puncte, ele mai multe din echipa sa, a avut un procent remarcabil al reuşitelor din acţiune: 88%!