Jumătatea goală și jumătatea plină a „paharului” Petrolului, de la meciul cu „puștii” Domneștiului

La patru zile după ce își făcuse reapariția, oficial, pe arena Ilie Oană, în sezonul 2017-2018, la meciul din turul II național al Cupei României, unul câștigat în dauna echipei ACS Urban Titu, scor: 2-0, Petrolul a primit replica unei alte formații de Liga a III-a din seria sa, ACS Viitorul Domnești. De data aceasta a fost vorba despre un duel din campionatul Seriei a III-a. Prima etapă a întrecerilor le-a adus în față „lupilor” o formație cu mult schimbată față de sezonul trecut, ilfovenii rămânând fideli însă politicii lor, adică promovarea de tineri fotbaliști. Astfel încât, sâmbătă seara, la lumina reflectoarelor de pe „Ilie Oană”, în fața, printre alții, a lui Daniel Chiriță, Claudiu Tudor, Alexandru Vagner, Sergiu Arnăutu și Mirel Bolboașă, fotbaliști cu ștate inclusiv la primul eșalon, primul jucând chiar și sub tricolor, s-au aliniat iluștri necunoscuți! Jucători foarte tineri, însă și talentați, de perspectivă, media de vârstă a oaspeților fiind net inferioară celei a trupei pe care a aliniat-o Octavian Grigore. Doar Alexandru Iordănescu era ceva mai cunoscut de la Viitorul Domnești. Pentru că poartă un nume ilustru, despre fiul lui Anghel Iordănescu s-a mai scris prin presa centrală de profil. Însă, sâmbătă, Alex a început meciul pe bancă și a jucat abia imediat de la reluare, cu scopul de a securiza un rezultat care uimise la finele primelor 45 de  minute: 1-0 pentru Viitorul Domnești!!! Cum s-a ajuns la așa rezultat?

1În primul rând, luând ca reper meciul de marți, cu Titu, găzarii au început la fel, adică având ocazii la buturile adverse. Tot la fel ca atunci, le-au ratat într-o veselie! Au avut în față, e drept, un portar inspirat, situație repetată în bună măsură și în campionat, deoarece și junele Octavian Vâlceanu a salvat în câteva situații clare de gol. Tot așa, repet, cum o făcuse și Nicolae Popa, de la Urban. Contra Domneștiului s-au irosit totuși oportiunități de gol cu mult mai mari, „campion” fiind Arnăutu, cel care își câștigase tricoul de titular și grație golurilor bifate în meciurile-test. E adevărat, unele dintre acestea împotriva unor formații mai degrabă de „copii”. De altfel, cumulând rezultatele înregistrate de Petrolul în amicalele și oficialale disputate în compania unor grupări de același eșalon, s-au obținut două succese, conturate mai greu, ambele pe teren propriu, și două remize, în deplasare. S-au marcat 7 goluri și s-au primit 3. La prima vedere, evident că este un bilanț bun. Însă, cifrele nu arată întodeauna și calitatea jocului prestat de către o echipă învingătoare. Iar din acest punct de vedere, al jocului etalat, „galben-albaștrii” au mai suferit. Lăudabil a fost că au fost mereu insistenți și – dacă au fost conduși pe tabelă, situația de la pauza duelurilor de la FC Aninoasa (0-2) și cu Viitorul Domnești (0-1) – au revenit de fiecare dată, fie egalând până la final, fie răsturnând scorul. Iar acesta e un semn bun. Nu-i semn bun evoluția deloc spectaculoasă, măcar în partidele cu adversari mai tineri. Așa cum s-a întâmplat, acasă, cu Urban Titu și Domneștiul, de exemplu. Fără să ne ascundem după deget, ambele grupări au fost depășite abia atunci când compoenții lor cam terminaseră „benzina”, cum se zice în folclorul fotbalistic.

Ca o primă concluzie, este clar că nivelul întrecerilor Ligii a III-a este superior celui din al patrulea eșalon, dacă și formații alcătuite preponderent din „U 19″sau maximum „U21” sau „U 23” pun deja atâtea probleme unor fotbaliști experimentați, precum cei ai Petrolului. Echipă care se poate lăuda și cu obligatorii „U 19” ca fiind de mare viitor. Cel puțin, la nivel declarativ. Lambru, cu patru reușite în trei meciuri oficiale, toate cele disputate până acum, și – parțial – Șaim-Alexandru au depășit acest stadiu, dovedind și practic ce pot. Și cred că pot mult mai mult!

2Tavi Grigore continuă să facă schimbări în lotul de 18 de la un meci la meci, surprinzând acum, însă, lăsarea în afara efectivului, în toate partidele oficiale, a golgheterului returului și, poate, raportat la minutele jucate, și al întregului sezon, Roland Stănescu. Cum surprinde și urcarea în tribună, pentru două jocuri consecutive, ultimele, a lui Gabriel Frâncu, partenerul ideal din returul trecut al lui Jean Prunescu, în axul central defensiv, o altă „surpriză”: 140 de minute pe bancă, în ultimele două meciuri oficiale!!! În situația lui Stănescu și Frâncu au fost și Alexandru Vagner, fotbalistul cu cele  mai  multe prezențe în primul eșalon național, după Daniel Chiriță, și Georgian Păun. Hai să zicem că, în privința celui din urmă, ar fi existat explicația, până la un punct, că a fost accidentat, recent. La un astfel de efectiv, cu opt „U 19” concurând pe trei locuri de titulari și nu mai puțin 18 pe șapte posturi de seniori din primul „11”, este o adevărată artă să-i aliniezi pe cei mai buni din ziua meciului, să-i motivezi pe cei pe care îi așezi pe bancă și, mai ales, să-i împaci cumva pe cei la care renunți pentru partida respectivă. Cum lotul este clar foarte bine alcătuit, valoric și numeric, e limpede că, deși s-ar afecta oarecum omogenitatea, sistemul ce trebuie folosit este cel al rotației. Altfel, se riscă situații de genul conștienței că ai mereu jucători de schimb buni, gata să intre pe teren, dar în fapt sunt doar blazați, afectați psihic, lipsiți de motivație. Nu degeaba, de altfel, Mădălin Mihailovici, CEO Veolia România, cea care o finanțează pe Petrolul, prin Veolia Apă și Servicii SRL, a vorbit în pauza competițională despre necesitatea prezenței în staff a unui psiholog. La situația concretă de-acum, angajarea unui specialist al genului este, în opinie personală, nu un lux, ci o primă necesitate. Nu să împace… capra cu varza, ci să mențină tonusul de competiție intact și al celor trimiși în tribună. În caz contrar, vor fi daune mari, antrenorii neavând calificare de psiholog.

3Având drept punct de reper evoluțiile din meciul cu Urban Titu, iată care au fost aprecierile de la partida contra Viitorului Domnești – terminată cu scorul de 3-1 (0-1) – în raport cu jucătorii folosiți de Grigore:

Bolboașă (portar): a fost surprins de rapiditatea fazei din minutul 24, în care Vlad Bărbulescu și-a dovedit arta de a depăși un ax central defensiv experimentat, nu a putut reacționa la devierea fericită a mingii din bara de la colțul scurt spre cealaltă, acolo de unde Luca Andronache a îndeplinit formalitatea. În rest, fără a i se da chiar mari emoții, a intervenit cu bine la acțiunile de contraatac ale oaspeților, nici foarte multe, nici foarte periculoase, totuși;

Catană (fundaș dreapta): a respectat întrutotul sarcinile postului, s-a apărat exact cum trebuia, adesea, în fața unui adversar nu prea înalt, dar puternic și mai ales tehnic, Gabriel Dumitrescu. Nu a urcat în bandă până ce nu a fost sigur că reacția acestuia din urmă nu putea să-l surprindă. Când adversarii au terminat „combusibilul”, a înțeles pe loc că poate risca și i-au ieșit câteva curse, urmate de centrări de efect, precum cea de la golul desprinderii, al lui Cosmin Lambru;

Antoche (fundaș central dreapta): alături de cel mai vârstnic fotbalist din lot, parte a tandemului ce pare deja preferat de către antrenorul principal, și-a intrat mai bine în joc abia după… deschiderea scorului, dar ulterior a jucat ce trebuia. Rămân însă, în continuare, de părere că locul lui este mai sus, ci nu pe ultima linie din fața lui Bolboașă, iar axul central defensiv – s-a văzut pe… jumătate, din minutul 51 – este al lui Jean Prunescu, de neînțeles, repet, ținut pe tușă mai bine de un meci și jumătate, și Gabriel Frâncu;

Chiriță (fundaș central stânga): acțiunile debordante ale junilor oponenți nu le-a mai putut rezolva mereu prin plasamentul dictat de vasta-i experiență, fiind depășit de Bărbulescu la reușita Viitorului Domnești, un motiv, poate, și pentru a fi înlocuit de Prunescu, la șase minute de la reluare. Asta dacă nu cumva motivul a fi fost altul, mai exact faptul că a bifat ca integralist partida din urmă cu patru zile. Nu pare a s e simți în largul lui în tadenm cu Antoche, ambii având un anumit deficit la viteza de reacție și de deplasare;

Velisar (fundaș stânga): surprins în prima repriză de raidurile de pe partea sa ale lui Laurențiu Fărâmă, Vlad Bărbulescu sau Luca Andronache, a încercat totuși să ajute ofensiva, făcând-o cu efect de câteva ori. Este, fără discuție, un punct fix în primul „11”, un „U 19” deloc în plus, ci exact ce trebuie. Schimbările din formula de bază ale mijlocașului de bandă stânga îi întârzie însă omogenizarea cu acesta, neprimind tot timpul ajutorul necesar pentru a urca în maximă siguranță ori a se baza pe un dublaj eficient în apărare;

Chindriș (mijlocaș central dreapta): a evoluat bine de-a lungul întregului meci, dar nu a strălucit. Și-a făcut corect treaba potrivit fișei postului, distrugând atacuri și recuperând baloane, având norocul de data aceasta că a avut alături un creator, care i-a escamotat lipsa talentului de a construi. Este totuși un câștig pentru echopă;

Tudor (mijlocaș central stânga și căpitan): deja se știe și în Liga a III-a că, dacă nu ar fi el le pe teren, ar lipsi fantezia și descoperirea de spații de unde se poate finaliza. I-a fost ceva mai greu cu Domneștiul, echipă tânără și dispusă la mare efort, cu accent pe pressing, ceea ce a făcut ca, atâta timp cât s-a aflat pe gazon (80 de minute), numai în ultimele 20 de minute să fi devenit mai vizibile locurile către care se putea pasa pentru generarea de acțiuni ce-ar fi devenit imediat letale;

Șaim-Alexandru (mijlocaș de bandă dreaptă): ca și Antoche, dintre seniori, înclin să cred că ar fi unul dintre preferații tehnicianului principal dintre „U 19”. A avut din nou tupeu pozitiv în joc, îi place să dribleze, dar deja asta tinde spre un clișeu, centrează bine, golul prin care s-a răsturnat tabela plecând de la el, însă mai are destul până se va disciplina într-o formulă bazată pe joc colectiv, ci nu pe numere personale. Este, una peste alta, o achiziție utilă;

Lambru (mijlocaș central ofensiv): deși inesteticul jocului său atrage deja critici, se scapă total din vedere că a fost intergralist în cele trei meciuri oficiale de până acum, marcând în fiecare, o „dublă” la București, cu Regal Sport Club „Ferdinand I”, și câte un gol cu Urban Titu și, respectiv, Viitorul Domnești. Se mai uită, tot impardonabil, că antrenorul îl pune să jaoce, de-a lungul în special al ultimelor două dueluri, pe mai multe posturi, fiind când bandă dreaptăp, când în linie cu vârful împins, când ultimul atacant, el însuși, când atacant retras! La 18 ani, să ieși cu bine din astfel de situații înseamnă că ești… FOTBALIST! Așa cum a dovedit, de altfel, și sărind în minutul 75, la centarea lui Șaim, în fața lui Vâlceanu, cel care a boxat greșit până la Alexandru Ciocâlteu și a venit golul de 2-1, respectiv când a atacat perfect bara a doua (79) la centarea pe jos a aceleiași rezerve utilizate cu mare succes, nou-venitul Ciocâlteu. Are cele mai bune cifre până acum dintre „U 19”. Vor, nu vor să recunoască realitatea „criticii de serviciu”! Dar așa este;

Popescu (mijlocaș de bandă stângă): genul de fotbalist căruia îi place să ia prim-planul, să sclipească, să le facă pe toate în ofensivă, reprezintă și tipologia jucătorilor care sunt senzaționali venind de pe bancă, dar își scad nivelul imediat în partida următoare, atunci când devin titulari. Nu i-au mai ieșit fazele din disputa cu Titu, fapt pentru care, deși nu a jucat foarte mult atunci, a sfârșit, acum, prin a fi înlocuit tocmai de cel care a decis meciul de sâmbătă, așa cum o făcuse el cu patru zile înainte. Rămâne însă același jucător imprevizibil, care – atunci când este în zi bună – poate schimba soarta oricărei confruntări;

Arnăutu (vârf împins): înălțimea l-a ajutat, în minutul 50, să egaleze scorul de pe tabelă, unul deschis în minutul 24 de oaspeți, reluarea cu capul după lovitura de același gen a lui Chiriță, cu pământul, fiind floare la ureche pentru talia sa și mai ales de la așa distanță, cel mult 2 metri. Însă, prima reușită, mult dorită, de pe arena Ilie Oană nu le-a șters cu totul de pe buze suporterilor reporșurile pentru seria parcă nesfârșită de ratări din prima repriză. Atunci când putea deschide scorul devreme și chiar să-și distanțeze echipa pe tabelă. A fost înlocuit după un ceas și două minute de la primul fluier, fiind preferat, la 2-1, un… mijlocaș cu profil defensiv, Alexandru Puchea, dar care a intrat perfect în „blana” unui fotbalist cu aptitudini de fotbalist ofensiv. Ca vârf împins, titularul din jocurile cu Urban și Viitorul încă se caută, situație în care s-ar impune și folosirea pe acest post a lui Stănescu, un atacant foarte speculativ, cu o lovituă de cap fără egal în echipă, dar și cu șuturi bine țintite. Lăsat în tribună în toate meciurile oficiale de până acum, el… nu poate marca, după ce-o făcea la foc continuu aproape în sezonul trecut. Sper că nu există alte „planuri” cu el! Ar fi păcat;

Prunescu (prima rezervă utilizată): a intrat pe teren ca și cum nu lipsise de acolo nici în meciul de marți, cu Urbanul, nici din primul al celui din cea dintâi zi a week-end-ului, contra Domneștiului. Este clar omul potrivit la locul potrivit, meritând cu prisosință a primi… banderola, după schimbare, din partea lui Claudiu Tudor. Eficient în apărare, extrem de periculos la fazele fixe din careul advers, grație detentei și loviturii de cap ucigătoare, „Ministrul Defensivei” nu poate lipsi, orice ar fi, din primul „11”. NICIODATĂ! Sper că s-a înțeles deja așa ceva;

Puchea (a doua rezervă utilizată): înlocuind un vârf împins, a intuit repede că nu va fi suficient doar să ajute să se țină de scor, ci va trebui să dovedească și altceva decât bine cunoscuta-i specializare de fotbalist defensiv. Și a făcut-o foarte bine ulterior, raidurile sale – urmate de centrări – de pe flancul drept dându-i mari emoții căpitanului oasoeților, Mihai Dobrescu, ca și portarului Vâlceanu. O schimbare care i-a ieșit perfect tehnicianului, la fel, mai ales, ca și aceea ce i-a urmat;

Ciocâlteu (a treia rezervă utilizată): intrat, se speculează, cam norocos în lista de 18 pentru jocul cu Domneștiul, introdus pe teren abia în minutul 67, a decis aproape practic meciul, după golul de 2-1, reluare tare, pe jos, printr-o pădure de picioare. Nu cred că poate lipsi din formula de bază, decât dacă nu-și mai egalează, vreodată, prestația din mai puțin de jumătatea de oră de sîmbătă seara. În afara lui Claudiu Tudor, se vede că, atunci când lovește mingea, o… îndoaie! De sperat s-o facă des;

Gheorghe (ultima rezervă utilizată): intrat pe teren în minutul 80, în locul căpitanului, imediat după ce Lambru avea să stabilească scorul final, s-a implicat în acțiunile ofensive ce-au urmat, descătușați, coechipierii săi urmărind să marcheze și golul al patrulea. Atrage privirile nu nu numai prin talie, ci și prin jocul elegant, un plus de precizie la centrări putându-i aduce garanția că ar începe orice duel din postură de titular.

4Virgil Andronache, antrenorul unei echipe neașteptat de tinere, dar cu jucători relamente de viitor, a folosit următorul „11”, apelând și la cele patru schimbări permise de regulament în campionatul Ligii a III-a: Vâlceanu – Paraschivoiu (86 – Pațurcă), M. Tudor (80 – Buliga), Rădulescu, Dobrescu (cpt) – Fărâmă, Cârjan, Mărgărit – Bărbulescu, Luca Andronache (78 – Iftinca), Dumitrescu (46 – Al. Iordănescu). Viitorul a arătat, repet, o față frumoasă, într-un meci condus excelent de către centralul Alin Constantin Olaru, din Râmnicu Vâlcea, cel care, dacă va continua pe aceeași linie, va ajunge rapid în lotul Ligii 1. A și fost asistat perfect de concitadinul Marius Badea și de Ovidiu Dorobanțu, din comuna vâlceană Olanu. Observatorul lor a veit de la Giurgiu, Petrică Burcea, iar cel de joc de lșa București, Andrei Simion. Jucătorii avertizați de Olaru au fost Dobrescu (28), Arnăutu (42), Lambru (52) și Rădulescu (53). Meciul a fost plăcut ochiului unui neutru, însă cei peste 5.000 de fani ai Petrolului, foarte pretențioși, au avut emoții până la golul lui Cosmin Lambru, din minutul 79, de-atunci fiind clar cine urma să fie câștigătoarea. Până la jocul uremător, cel de la Roșiorii de Vede, cu echipa locală Sporting, FC Petrolul face parte din grupul de echipe din fruntea ierarhiei, cu maximum de puncte, după prima rundă.