Meci egal pentru handbalistele de la CSM Ploieşti, la debutul în noul campionat

Antrenată, din ediţia de campionat 2012-2013, de către experimentatul tehnician local, Mircea Anton, handbalistele de la CSM Ploieşti au debutat cu un rezultat de egalitate, 25-25 (13-11), la sala polivalentă din Plopeni, în faţa colegelor de întrecere din Liga Naţională, de la SCM Craiova. După o primă repriză în care au condus şi cu cinci puncte avans, Daniela Carp (foto; www.sportulsalajean.ro), cea mai bună realizatoare a gazdelor, şi coechipierele sale au plecat la cabine, pentru pauză, cu un ecart de două goluri. La reluare, partida a fost echilibrată, înregistrându-se, de multe ori, un scor egal pe tabela de marcaj, aşa cum s-a întâmplat şi la final, de altfel. „De vină” a fost şi noul transfer al oltencelor, internaţionala Daniela Băbeanu, adusă de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, ea fiind golghetera şi MVP-ul întâlnirii. Pentru CSM Ploieşti au marcat: Daniela Crap (6), Janina Luca (4), Ramona Ştefan (3), Andreea Dospin (3), Nicoleta Gâscă-Alexandrescu (3), Alina Moroianu (2), Manuela Manda (2), Raluca Năstase (1) şi Andreea Enescu (1), iar pentru SCM Craiova – Daniela Băbeanu (8), Mihaela-Livia Ivan-Briscan (6), Ana Apipie (5), Marinela-Andreea Mitran (2), Carmen Ilie (2), Maria-Andreea Ianaşi (1) şi Alexandra Gogoriţă (1).

La finele partidei de la Plopnei, Mircea Antoin a declarat, pentru www.handblavolei.ro, că „a fost un meci pe muchie de cuţit, cu răsturnări de scor destul de multe. Un joc de rutină, nu foarte spectaculos, de luptă, în care ambele echipe au pus accentul pe apărare. Rezultatul este unul echitabil, dar din punctul nostru de vedere e o partidă ratată, pentru că trebuia să câştigăm cele două puncte”. Asta probabil şi pentru că ultimul atac al întâlnirii le-a aparţinut elevelor sale, care vor oferi replica, în etapa a doua, la Cluj, Universităţii Jolidon, învinsă surprinzător la scor, la Braşov, de Corona, cu scorul de 40-27! În schimb, adversarele lor de vineri, 6 septembrie 2012, vor primi vizita noii echipe a Galaţiului, Danubius.