MFC Ploiești urcă în clasamentul Ligii A de Minifotbal din Prahova

Redactia -

MFC Ploiești urcă în  clasamentul Ligii A de Minifotbal din Prahova

Miercuri, 28 martie, MFC Ploiesti a intalnit in etapa cu numarul 13 a Ligii A de Minifotbal din Prahova, nou-infiintata Team Alimtex, echipa intrata in Liga A in locul celor de la Atletic United,retrasi dupa turul campionatului!

Treceau doar 2 minute de joc şi MFC Ploieşti conducea deja cu 1-0 gratie golului marcat de Năstase Gabriel, care scăpat pe contraatac şi l-a învins pe portarul advers printr-un şut din afara careului. Ceea ce părea o misiune uşoară pentru MFC, s-a dovedit a nu fi asa, deoarece aceştia s-au văzut egalaţi câteva minute mai târziu, dar nu pentru mult timp, deoarece Năstase Gabriel la strica sărbătorirea golului printr-un şut cu șpitul, din afara careului, care îl surprinde pe portarul Alimtex-ului. Din minutul 10, MFC Ploieşti pare ca a pus stăpânire pe joc şi dublează avantajul echipei prin golul marcat de Florin Ghica, gol venit la finalul unei acțiuni colective de atac, la capătul căruia Ghica înscrie golul serii. După un moment de relaxare, MFC Ploiești se vede egalată în ultimele minute ale primei reprize și astfel scorul pauzei devine 3-3.

Intrați în mitanul secund mult mai motivați, cei care preiau conducerea sunt cei de la Alimtex, după o nouă eroare apărută în apărarea noastră. Pentru MFC Ploiești restabilește egalitatea Florin Ghica(x2), acesta fiind urmat de Stan. Scorul final a fost stabilit în urma golului marcat de Altimex în ultimul minut de joc, 6-5.

MFC Ploieşti a fost susţinută la acest meci atât de partenerii echipei cât şi de micuţa şi inimoasa galerie formata din Florin Ghiţă şi copii din Academia acestuia, iar la finalul jocului, băieţii pregătiţi de Georgescu Gabriel s-au bucurat de aplauzele venite din partea acestora.

După aceasta victorie, MFC Ploiești urcă pe locul 5 în clasamentul Ligii A de Minifotbal din Prahova, cu 18 puncte, la 6 puncte fata de podium. În etapa viitoare, MFC va întâlni Metalul Plopeni, ocupanta locului 6 !