Petrolistul Boldești, eliminată din Cupa României-Timișoreana cu un scor nedrept

După ce a eliminat din Cupa României-Timișoreana două echipe din al doilea eșalon, una chiar fostă divizionară A, CS Mioveni, echipa prahoveană din Liga A Prahova, Petrolistul Boldești, antrenată de către înzestratul tehnician Marian Ilie (Foto: www.fairplaydeprahova.ro), a transformat într-o adevărată sărbătoare, pe arena Viorel Mateianu, meciul din „16” -imile Cupei României-Timișoreana cu o formație care a evoluat în Europa League, Gaz Metan Mediaș. Stadionul din Boldești a fost plin ochi, miercuri, 25 septembrie 2013, organizarea fiind desăvârșită. Gazdele au sperat că pot profita de problemele avute în prezent, în Liga I, de către oaspeți, care au și menajat o serie de titulari. Dar valoarea superioară a efectivului ardelenilor a ieșit la suprafață ca uleiul și, în ciuda unei replice onorabile a Petrolistului, Gaz Metan s-a impus, finalmente, cu 4-0 (1-0), un scor exagerat față de desfășurarea ostilităților din teren. Până aproape de sfârșitul primei reprize, jocul a fost destul de echilibrat, ocaziile de gol lipsind cu desăvârșire. Abia în minutul 38, viiztatorii și-au arătat, întâia oară, „colții” la poarta tânărului Alexandru Petre, salvat de tizul coechipier Daniel Petre, la șutul englezului Jordan Robertson, trimis spre buturile părăsite de cel dintâi. După numai 60 de secunde, a venit însă replica localnicilor, Mihai Ene lovind greșit, cu capul, de la limita careului mare, un balon centrat de Alexandru Petrescu. Însă, la acțiunea din minutul imediat următor, același Robertson l-a presat – nu a fost cumva și fault? – pe Cătălin Ionescu, aproape de linia de fund a terenului, în careul mic, cel din urmă căzând și atingând obiectul de joc cu mâna. Aflat în afara suprafeței de pedeapsă, arbitrul Iulian Călin a arătat imediat punctul cu var, iar kosovarul Azdren Llullaku (40) a transformat penaltiul, cu fentă și în forță, în colțul din dreapta. La reluare, cel mai înalt fotbalist din primul eșalon autohton, sârbul Zarko Markovic (48), și-a dovedit măiestria de la fazele fixe și a deviat, cu capul, în plasă mingea venită dintr-o lovitură de colț, executată pe gustul lui de Florin Dan. La acest scor, sorții erau deja aruncați, medieșenii putând evolua fără teama de a le mai fi periclitată calificarea în optimi. La adăpostul acelui 2-0 în favoarea lor, care nu s-a dovedit un scor periculos, Gaz Metan a mai punctat încă o dată, printr-un ex-echipier al defunctei Poiana Câmpina, Răzvan Avram (67), mijlocașul stânga înscriind lejer, după un șut în diagonală de la 20 de metri, lateral stânga. Nu-i mai puțin adevărat că 3-0 putea fi și cu un sfert de oră mai devreme, unul dintre italienii oaspeților, Fabio Bravo, trimițând milimetric pe lângă stâlpul vertical din dreapta lui Alexandru Petre, de la 17 metri, din poziție centrală. Aproape când să se termine meciul, în primul minut dintre cele două de prelungiri, la o aglomerație în careul mare al boldeștenilor, abilul Llullaku a „înțepat” mingea din apropiere, după o respingere, și a fixat rezultatul întâlnirii.

PETROLISTUL: Al. Petre 6 – Lișiță 6, D. Petre 6.5, C. Ionescu 5.5, Cioc 5.5 – V. Micu (cpt) 6, Puchea 6 – G. Bociu 5.5 (61 – Pipoș 5.5), Bridinel 6 (71 – A. Dumitrache 5.5), Petrescu 6 (46 – Bădu 5.5) – M. Ene 5.5. Antrenor: Marian Ilie.

GAZ METAN: Greab 6 – Roberto 7, Bozeșan 7, Z. Markovic (cpt) 7.5, Fl. Sandu 5 – F. Bravo 6.5 (58 – Alaverdashvili 6), Covaciu 6 – Llullaku 8, Fl. Dan 7, R. Avram 7.5 (70 – Șușu 6) – Robertson 6.5 (68 – Cr. Bud 6). Antrenor: Cristian Dulca.

Au arbitrat: Iulian Călin 6.5 (Ștefănești-Argeș) – Petruța Iugulescu 7 (Târgoviște) și Romică Bârdeș 7 (Pitești).

Observatori: Szatmary Lajos, pentru joc, și Gheorghe Moise, pentru arbitraj (ambii din București).

Cartonașe galbene: Fl. Sandu (57 și 84), D. Petre (60), C. Ionescu (81).

Cartonaș roșu: Fl. Sandu (84).

De subliniat că, la Boldești, tehnicianul oaspeților i-a menajat pe căpitanul Cristian Todea, Răzvan Pleșca, Radu Zaharia, Cosmin Frăsinescu, Ionuț Buzean, ex-echipier al Petrolului, Alexandru Munteanu, Ciprian Petre și Dan Roman, iar străinii Jasmin Trtovac și Thaer Bawab nu au făcut deplasarea, fiind accidentați. În plus, alți jucători importanți au luat loc pe bancă: goal-keeper-ul ceh Miloș Buchta, internaționalul de tineret Sergiu Muth, mijlocașul englez de origine arabă Aymen Tahar și atacantul brazilian Vitor Medeiros da Silva, vărul lui Eric de Oliveira, cel din urmă fiind transferat în vară la Pandurii Târgu Jiu, ca și olandezul Nicandro Breeveld. Cristi Dulca a profitat de ocazie și l-a debutat pe italianul Romeo Roberto, de-abia sosit la Mediaș, care este mijlocaș însă, nu fundaș dreapta, improvizând și cu închizătorul Radu Bozeșan – pe postul de fundaș central. Deci, citind loturile, e clar cine a avut prima șansă la Boldești! După joc, în curtea din fața vestiarelor, actualul antrenor al echipei feminine de fotbal CS Brazi, Eduard Iuhas, medieșean de origine, s-a întreținut minute bune cu Biro Iosif, ex-arbitru prim-divizionar, și Claudiu Boaru, fost vârf de atac în formația care a promovat în cel dintâi eșalon, ambii fiind acum oficiali ai echipei Gaz Metan. Aproape le-a stat și Buzean, bucuros de reîntâlnirea cu fosta glorie a Petrolului. De altfel, Iuhas a și antrenat Gazul la un moment dat, revenind apoi la Ploiești, unde s-a stabilit de pe vremea când făcea parte din ultima trupă a găzarilor care a cucerit titlul național, în ediția 1965-1966. La evenimentul anului pentru gruparea prahoveană, a fost prezent și președintele reales al AJF Prahova, Silviu Crângașu, care a dovedit reale calități de Mafalda, anunțând că oaspeții vor deschide scorul în minutul 40 și prevăzând și înscrierea golului al doilea – înainte de executarea cornerului ce l-a precedat!