Petrolul a spart gheaţa acolo unde nu a nins deloc

În faţa unei echipe de mijlocul clasamentului din primul eşalon al Georgiei, FC Dila Gori, în primul meci netelevizat din Turcia, SC FC Petrolul s-a impus la limită, pe final de confruntare, scor: 1-0 (0-0). Protagonistul zilei a fost ex-vasluianul Răzvan Neagu, care a marcat cu un şut de la marginea careului mare, în minutul 83, primul gol al „lupilor” din acest cantonament, aşa cum scrie ofiţerul de presă Ionuţ Pană, pe www.fcpetrolul.ro. În rest, au mai avut prilejul să-l imite pe Neagu ex-clujeanul Andrei Voican (4), Alin Buleică (18), Daniel Opriţa (63) şi Mihai Roman I (66 şi 83). Dar şi  marcatorul putea deschide scorul mai devreme, ratând o ocazie de gol în minutul 61.

Vivi Răchită a mizat, în meciul cu gergienii, pe următorii jucători: Gritti (46 – Valincius) – B. Străuţ (46 – Enescu), V. Negru (46 – M. Tudor), Melinte, Ben Djemia (46 – P. Stoica) – Mustivar (60 – M. Roman II), Buhuşi (46 – Bărbulescu) – Buleică (46 – Opriţa), Boudjemaa (46 – V. Negru; 67 – Borza), Stojimirovic (46 – Fl. Dumitru) – Voican (46 – R. Neagu). Nu au bifat acest joc Nikola Komazec, Olivian Surugiu şi tânărul portar Iuliu Oprea. Sâmbătă, 4 februarie, de la ora 11.00, la Belek, Petrolul va combate cu o echipă vecină de etaj din hotelul Riu Kaya, fiind vorba despre FC Akzhayik Oral, din prima ligă a Kazahstanului, suporterii „lupilor” aşteptând un nou succes. Nici acest meci amical nu va fi preluat de către „DigiSport”. Vineri, 3 februarie 2012, „galben-albaştrii” au avut parte de un antrenament la sala de forţă (foto; www.fcpetrolul.ro), dimineaţa, iar după-amiază s-a făcut doar refacere, cu piscină şi saună, potrivit siteului clubului.