Poli Timişoara a detonat bomba optimilor Cupei României-Timişoreana

S-au terminat şi partidele programate în cadrul optimilor Cupei României-Timişoreana, la fotbal, cele opt echipe calificate în sferturi, în ordinea meciurilor disputate, fiind următoarele: Gaz Metan Mediaş, Oţelul Galaţi, Pandurii Târgu Jiu, Dinamo Bucureşti, FC Vaslui, SC FC Petrolul Ploieşti, Rapid Bucureşti şi divizionara B, FC Poli Timişoara. Ieri, în ultima zi, FC Vaslui a dispus, cu 4-1 (1-1), de Dunărea Galaţi, a patra formaţie de eşalon secund calificată în optimi, în afara satelitului de la Giurgiu al Astrei, a trupei bănăţene mai sus menţionate şi a Otopeniului. Ionuţ Chelaru a deschis scorul în minutul 14, iar Wesley Lopes (38), Răzvan Neagu (55) şi Adailton Martins (56 şi 70) au răsturnat rezultatul de pe tabelă, depăşindu-şi clar adversarii.

La Bucureşti, pe arena Valenjtin Stănescu-Giuleşti, acolo unde a fost mutată confruntarea dintre CS Otopeni şi Rapid, pentru a se disputa în nocturnă, la cererea „Dolcesport”, jucătorii echipaţi în alb şi vişniu nu au întâmpinat vreo opoziţie, astfel încât au câştigat, lejer, cu 5-0 (2-0), autorii golurilor fiind Ştefan Grigorie (32), Cassio Vargas (37), Ovidiu Burcă (55), Ciprian Deac (68) şi Constantin Gângioveanu (89).

În sfârşit, bomba acestei faze a întrecerilor şi, totodată, a zilei a treia a optimilor de finală a explodat pe stadionul Dan Păltinişanu, acolo unde 20.000 de suporteri înfocaţi ai actualei grupări din Seria a II-a a ligii secunde, FC Poli Timişoara, au savurat maniera senzaţională  în care favoriţii lor au abordat confruntarea cu Steaua. Reuşitele lui Tosaint Ricketts (foto; www.gsp.ro), din minutul 28, şi Dorin Goga (51) au fost suficiente pentru calificare, deşi scorul final putea fi mult mai mare decât acest 2-0, în favoarea gazdelor. Adversarii puteau să reducă din handicap, în repriza a doua, artunci când Mihai Costea a ţintit stâlpul din stânga al porţii lui Sergej Lepmets, după o execuţie de mare fotbalist. Poli este singura divizionară B ajunsă în sferturile de finală şi va intra în urna a doua, alături de Gaz Metan Mediaş, Pandurii Târgu Jiu şi SC FC Petrolul Ploieşti. Noile tricouri, alb-negre, aşa cum erau cele de la începuturile echipei fanion a Timişoarei, le-au purtat mult noroc băieţilor lui Valentin Velcea, care au făcut o partidă mare, ieri seară.