În prima etapă a returului campionatului Seriei a III-a din al treilea eşalon, doar două dintre cele cinci echipe prahovene care combat la acest nivel au avut parte de un meci oficial. A fost vorba despre Chimia Brazi şi CSO Plopeni, care şi-au disputat cel dintâi derbi judeţean din 2012. Asta în vreme ce Prahova 2010 Tomşani a câştigat, cu 3-0, la „masa verde”, adversara sa din această rundă, Argeşul Mihăileşti, retrăgându-se în pauza competiţională de iarnă, trupa lui Radu Călin benefiicind astfel şi de 3 puncte la „adevăr”, iar Conpet Ploieşti şi AFC Filipeştii de Pădure au stat, oponentele lor, Rapid Clejani şi, respectiv, Atletic Fieni, declarând forfait întrecerilor, încă din tur. Aşa s-a şi explicat explică prezenţa pe stadion a preşedintelui secţiei de fotbal de la CS Conpet, Marius Zencenco, a preşedintelui de onoare şi a directorului sportiv de la AFC Filipeştii de Pădure, primarul Constantin Morărescu, respectiv Nicolae Vereu.

La Brazi, în faţa a circa 300 de iubitori ai fotbalului, printre care şi antrenorul portarilor Astrei, Silviu Lung sr, care a venit împreună cu unul din secunzii de la Astra ai lui Antonio Conceicao, ploieşteanul Valentin Sinescu, pentru a-l vedea la lucru pe portarul Dan Pânzaru (foto, în tricou gri şi şort alb), care aparţine „dracilor”, derbiul local a plăcut asistenţei. Fotbaliştii celor două combatante au trecut repede peste problemele puse lor de o suprafaţă de joc ieşită cam şifonată după iarnă. Au deschis scorul gazdele de la Chimia, în minutul 20, atunci când – aşa cum se întâmplă adesea în fotbal – un fost echipier al adversarilor, Gabriel Marin, l-a surprins nepregătit pe fostul său coechipier dintre buturile plopenarilor, cel care a scăpat printre mâini, sub bară, balonul trimis cu efect dintr-o lovitură liberă, executată de la 30 de metri, lateral dreapta. Cu acest scor s-a încheiat primul mitan, deşi lipsa de formă a moldoveanului de peste Prut, Pânzaru, era gata-gata să le mai joace feste oaspeţilor. În repriza a doua, una cu mai puţine faze de gol, tot „chimiştii” puteau să se distanţeze pe tabelă. Nu au făcut-o, iar în minutul 84, la centrarea de pe dreapta a lui Andrei Puiuleţ, jucătorul intrat pe teren imediat după pauză, Radu Huza, fiul preşedintelui executiv al oaspeţilor, Ştefan Huza, a reluat, cu latul, sub transversală, de la 10 metri. Cu toate că, pe final de joc, acelaşi Pânzaru s-a mai jucat cu inimile coechipierilor săi, partida s-a încheiat nedecis, 1-1 (1-0), Chimia pierzând două puncte mari în clasamentul „adevărului”. Asta într-o rundă în care liderul, ACS Urban Titu, a făcut 0-0 la Concordia II Chiajna, iar CS Buftea, o altă candidată la promovare, a remizat acasă, tot 1-1, cu FC Alexandria.

M-am săturat până peste cap de manelişti!

Florin Salam este un artist care apare în topul căutărilor Google înaintea tuturor Florinilor ce

Da, tovarăși, era mai bine „înainte”! Să vă reîmprospătez memoria

Pentru că tot a fost 23 august şi apar pe Facebook tot felul de indivizi care afirmă că  „în

Uimitoarea numire post-retragerea în spate a fostului antrenor principal al Petrolului

Am fost la Popești-Leordeni, sâmbăta trecută, acolo unde Petrolul a câștigat greu, pe final de