Putea fi victorie pentru „lupi”, dacă voiau și arbitrii!

Se poate spune că, primind gol în minutul 13, la o fază care nu prea anunța deschiderea scorului, naivitatea lui Guilherme fiind taxată atunci de Curtean, printr-un voleu frumos de la 16 metri, din poziție centrală, la care autorul s-a ajutat discret și de mână, Petrolul a început meciul cu Dinamo de la 0-1. „Am pregătit echipa și pentru o situație în care ar putea fi condusă” , a declarat Cosmin Contra, la sincronul de pe „DigiSport 1”, la finalul întâlnirii. La cum au evoluat băieții lui imediat după reușita gazdelor, ceea ce s-a făcut la antrenamente nu prea a coincis cu practica de pe teren. Însă, după ce s-au mai dezmeticit, Geraldo (foto, în stânga, duelându-se cu fostul junior al Petrolului, Lazăr, sub privirile lui Alcenat; www.gsp.ro) și compania au început să le arate adveresarilor care este, de fapt, echipa mai bună. Iar repriza secundă a fost aproape în întregime a petroliștilor, care au ratat mult, inclusiv un penalti în minutul 53, obținut măiastru de Alcenat, atunci când Bălgrădean a scăpat doar cu un cartonaș galben, deși talpa pe genunchiul haitianului a fost clar de eliminare. Meritoriu, oaspeții nu au cedat după execuția telefonată a lui Guilherme, de la punctul cu var, și au reușit, în minutul 89, egalarea – validată în sfârșit de către centralul Marius Avram, după ce îi refuzase golul lui Dore (42), pe motiv de fault la… micuțul Fai, care sărise ca în piscină când a văzut că nu are șanse la duelul cu longilinul atacant congolez. Puțin mai înainte, același Avram, ca și asistentul de pe acea parte, Octavian Șovre, închiseseră ochii la un henț în careu al lui Rus, astfel încât „câinii” au scăpat cu bine din forcingul oponenților, intrând la vestiare în avantaj. Le reluare, s-au pus pe mai multe linii și au fost dominați la greu, ultimele 15 minute fiind un adevărat asediu la buturile lui Bălgrădean, cel care s-a opus la șuturile lui de Lucas, Dore și, mai ales, Boudjemaa, ultimul scăpat singur spre poartă în al treilea minut de prelungiri. Până atunci însă, francezul excutase un corner perfect, iar debutantul în Liga I, Albin (89), care a luminat jocul Petrolului odată cu introducerea sa pe teren, trimițând cu capul în plasă, după o execuție de fotbalist adevărat. S-a terminat 1-1 (1-0), pentru că, atunci când irosești multe oportunități de a marca și mai ai și arbitrajul împotrivă, e greu să te impui. Deși ar fi fost meritat. După o partidă catalogată drept nebună, cu ritm bun și multe faze de poartă, în care Petrolul a fost prima vioară, iar Dinamo a jucat cât și cum a putut, Cosmin Contra și-a mai adăugat un meci la invincibilitatea sa pe banca „galben-albaștrilor”, ajungând la cifra 25! În condițiile în care toți jucătorii – pe care i-a felicitat la final pentru dăruire și ambiția de a nu pierde – ar fi fost la nivelul lui Pecanha, Alcenat, Geraldo, de Lucas, Dore și, mai ales, Albin, s-ar fi putut câștiga și peste… voința arbitrilor! Pentru ploieșteni urmează meciuri oficiale în decurs de cinci zile, primul, în optimile Cupei României-Timișoreana, la Drobeta Turnu Severin, cu divizionara secundă din Seria a II-a, FC Universitatea Craiova, miercuri, 25 septembrie 2013, de la ora 20.30, în direct pe „sport.ro”, iar al doilea, luni, 30 septembrie, la 21.30, pe arena Ilie Oană, live pe „DigiSport 1”, contra fostei adeversare din finală, CFR Cluj, de data aceasta adversară în etapa a IX-a a Ligii I.

DINAMO: Bălgrădean 8 – Fai 7, Luchin 6.5, Grigore 6.5, Filip 6 – L. Rus 6 (84 – Durimel), Boubacar 6.5 (49 – Elton 6.5) – C. Matei 6 (cpt; 22 – Rotariu 5.5), Curtean 7.5, V. Lazăr 6.5 – Ţucudean 6. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
SC FC PETROLUL: Pecanha 7 – Alcenat 7.5, Geraldo (cpt) 7, Benga 6, Guilherme 5 – Hoban 6 (61 – Walter Fernandez 6), Pablo de Lucas 7 – Priso 5.5 (46 – Albin 8), Teixeira 6 (70 – Mustivar 6.5), Boudjemaa 5.5 – Dore 7. Antrenor: Cosmin Contra.
Au arbitrat: Marius Avram 5 (Bucureşti) – Octavian Şovre 6 (Oradea) şi Adrian Radu Ghinguleac 6 (Bucureşti).
Arbitru de rezervă: Dragoş Teodor (Constanţa).
Observatori: Claudiu Popa (Bucureşti), pentru joc, și Marian Dorobanţu (Buzău), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Luchin (12), Priso (39), Bălgrădean (52), Albin (56), Geraldo (59).

După meci, antrenorul ploieștenilor a făcut referire mai mult la fotbalișiti săi, vorbind doar în trecere despre arbitraj: „Mă bucur că jucătorii s-au bătut până la capăt, că am am arătat că Petrolul vrea să joace fotbal. Eu zic că a fost gol valabil la Dore, mai ales în condițiile unui duel inegal, prin prisma înălțimii, al celor doi, iar jucătorul lui Dinamo a atins mingea și cu mâna în careu. Spun asta pentru că fazele s-au petrecut aproape de banca noastră. Dacă Bălgădean merita sau nu cartonaș roșu, la faza penaltiului nostru, nu mă pot pronunța, fiindcă eram departe de careul în care a fost infracțiunea. Una peste alta, îmi felicit băieții”. Ajuns ceva ma târziu la microfonul televiziunii DigiSport, omologul dinamovist a declarat că „mi s-a spus să iau șase puncte din meciurile cu Pandurii şi Petrolul, apoi, din cele cu Petrolul şi Oţelul. Însă, acest lucru nu se mai poate. Asta e! Rămâne de văzut ce decizie vor lua cei din conducere. Eu o să îmi fac treaba în continuare, atât timp cât sunt lăsat”. Oare, or fi crezut Ionuț Negoiță și Constantin Anghelache că o echipă calificată în grupele Europa League și o alta ajunsă în play-off-ul aceleiași competiții erau de bătut de Dinamo?! Mare e grădina…