În deplasare nu-i ca acasă, unde a fost numai… o treime, și nici pe nocturnă tot meciul nu seamănă cu 50% din duel! După 2-1 pe „Cluj Arena”, pe stadionul Ilie Oană „lupii” au scos numai un 1-1 cu UTA! Se va repeta scenariul mini-mandatului lui Stîngă?

Remember: numit, neașteptat, ca A1 al FC Petrolul după demiterea lui Florin Pârvu, interimarul tiz al acestuia, Florin Stîngă, adus la cererea predecesorului, a debutat cu o victorie, a continuat cu o remiză, cu goluri, și a sfârșit cu un eșec drastic, ca rezultat final. Invers ca loc de disputare a meciurilor, înlocuitorul lui Stîngă, concitadinul brașovean al acestuia, Balint György László, a început cu un succes pe „Cluj Arena”, iar la debutul în fața suporterilor, la stadionul Ilie Oană, a făcut tot o remiză, și tot cu goluri, scorul final fiind același ca la București, pe Arcul de Triumf”. Mergând pe aceeași cale, ar urma o… înfrângere la Sibiu, joi, 25 aprilie 2024, în etapa intermediară, la capătul unei dispute ce va avea ca oră de start tot 19.00, ca și luni seara? Să nu anticipez chiar așa, câtă vreme nu sunt Mafalda, ce să mai… Referindu-mă strict la FC Petrolul Ploiești – UTA Arad, încheiat 1-1 (1-0), obiectivitatea maximă obligă a recunoaște că „lupii” – ca evoluție cvasi-generală – au câștigat un punct, iar „Bătrână Doamnă” a pierdut două. Să vedem de ce și cum!

Petrolul a debutat cum trebuia, cu gol frumos încă din primul sfert de oră, o reușită care merită să fie lăudată a lui Grozav (11), cea de-a 40-a lui din Liga 1. Autorul unui dribling… grozav, în fața lui Mihai, și a unui șut ulterior, la firul ierbii, de la vreo 18-19 metri, aproape central, direct în colțul din stânga al buturilor căpitanului Iacob, a sărbătorit cum se cuvine astfel și nașterea primului său copil și al handbalistei internaționale, Sorina Grozav. Un 1-0 oarecum împotriva cursului jocului, Ezekiel și Omondi (minutul 9) jucându-se cu o ocazie imensă, Zima având atunci prima paradă de efect, dintre cele câteva fantastice, de pe parcursul partidei. Asta după ce mai respinsese, cu 240 de secunde mai înainte, în corner, un șut al lui Freitaș. Atât pentru o primă repriză, în care „lupii” au cam dezamăgit, iar Aradul a arătat mai a echipă, strunită de pe margine de „vulpoiul” Mircea Rednic. La cum se jucase, acel 1-0, la plecarea spre cabine, era mai mult decât mulțumitor.

Autorii victoriei de pe „Cluj Arena”, Irobiso și Jyry, titularizați firesc acum, de Balint, nu au repetat isprava lor din Ardeal. „Iro” s-a dovedit mobil, ambițios, a venit și în apărare, dar în atac nu a avut nici măcar o ocazie de Doamne ajută. Pe când Tommi parcă nu și-a găsit locul – să nu fi fost acela postul lui? – și a făcut greșeli de neintuit în totuși puținul timp în care fusese folosit de tehnicienii de dinaintea lui Gyuszi. E bine totuși că finlandezului i s-au dat, în sfârșit, aproape atâtea minute cât unui… integralist (86). S-ar putea să conteze asta la Hermannstadt, dacă va face parte iar din monomul ce va ieși de la cabine, înaintea startului de joi. În rest, cu excepția lui Zima, mai nimeni de apreciat. Totuși, un bonus pentru Gicu, cel care a stabilit rezultatul primelor 45 de minute, și oarecum și lui Hanca, activ ca fundaș lateral, de data aceasta, pe locul lui Doua.

Mitanul secund a fost însă atractiv, jucându-se la un moment dat chiar cu garda jos, ocaziile mari alternând drept urmare de la poarta cehului la cea a autohtonului dintre buturile „roș-albilor”. Același Zima a salvat fantastic „capul” deja-amintitului Ezequiel, un atacant interesant. Nu s-a mai putut opune, nici nu avea cum, de altfel, la un golazo al lui Omondi (55), kenyanul șutând fabulos în vinclul din stânga al lui Zima. Dar, reușita lui a fost anulată corect, la atenționarea din camera VAR, de un arbitru cam depășit în câteva faze, bucureșteanul Horia Mladinovici. Mai precis, pentru un henț al lui Luckassen, făcut în duelul cu Huja, la câțiva metri de careul mare al Petrolului (foto, la titlu). O fază care a amintit de golul lui Coman dintr-un meci de pe terenul CFR-ului, anulat la fel de corect atunci, pentru un fault petrecut în derularea fazei, făcut de către un coechipier al vedetei FCSB-ului!

Abia în minutul 70 a avut și Petrolul șansa imensă de a se desprinde, însă Musi a tratat ca la un… meci amical un șut pe care trebuia să scrie gol. Underul titular a trimis total aiurea, departe de colțul lung, nici plonjonul disperat al lui Berisha nemaiputând fi de folos, atunci. Când se intra în ultimul sfert de oră al meciului, Rednic l-a scos pe periculosul Ezequiel și l-a băgat în loc pe Tudorie. Și așa s-a dat startul unui duel în doi „Tudorie versus Zima”, adjudecat de portarul Petrolului. Asta după un reflex de zile mari și, apoi, o închidere perfectă a unghiului de tragere la poartă, ultima oară Huja ajutându-l incredibil pe coechipierul său, în fața „risipitorului” vârf de atac de la UTA. Însă, înainte cu un minut, după o fază frumoasă, Ișfan a reluat cu stângul, din voleu, de la vreo 12-13 metri, prilejuindu-i și lui Iacob o respingere de mare efect. Argeșeanul a mai avut o fază impresionantă, pornită de la centrul terenului și terminată cu un șut, tot cu stângul, puțin pe lângă colțul lung. Semn că aproape i-au ieșit, din nou, noului antrenorul schimbările din partea a doua a jocului!

Până la urmă, UTA tot a egalat, după ce Omondi (82) a scăpat elegant de Jyry, nordicul evitând să îl faulteze aproape de careul mare al echipei sale, i-a driblat, apoi, pe Seto și Papp, deschizându-l astfel perfect pe Căpușă, pătruns singur-singurel, scăpat din, cred, marcajul lui Ișfan. De data aceasta, Țicu nu a avut, clar, vreo sarcină din a-l reține el pe fundașul dreapta de la UTA. Fostul echipier al Chindiei a sprintat și, din cădere, i-a pasat puțin în spate, pe centru, unui alt rapidist detașat la UTA. Micovschi a îndeplinit formalitatea, liber la 8-9 metri. Ce să mai facă, atunci, Zima? A rămas 1-1, deși oaspeții s-au arătat mai aproape de a decide meciul, în finalul finalurilor. După ultimul fluier, de reținut reacția, de înțeles, a lui Balint László, care le-a promis jucătorilor săi că îi va băga în ședință, a doau zi, pentru a analiza erorile mai ales din defensivă. Cele care i se păruseră a fi fost rezolvate, în partida de la la Cluj. Da de unde! Bref, un meci modest făcut de găzari, cele câteva, prea puține, ocazii de după gol păcălind ochiul suporterului îngăduitor. A însemnat numai… furt de căciulă!