Rușii, bătuți fără… bătăuși! Franței îi place să se joace cu inimile suporterilor. Iar a câștigat pe final și iese din grupe

Înaintea meciului dintre România și Elveția, încheiat cu scorul de 1-1 (1-0), s-a disputat duelul dintre echipele naționale ale Rusiei și Slovaciei, trupa lui Leonid Slutsky nemaiavându-i de partea sa pe… bătăușii de la partida cu Anglia, expulzați din Franța! Și astfel, rușii au fost… bătuți, dar sportiv, pe teren, de către slovaci, care i-au condus la pauză cu 2-0. Iar asta după reușitele lui Wladimir Weiss, din minutul 32, când a beneficiat de o pasă excelentă a lui Marek Hamșik, a avut un dribling de efect, care i-a umilit pe doi fundași adverși, și, apoi, un șut în cross, vedeta lui Napoli marcând apoi un eurogol, chiar înainte de pauză. Ulterior unui corner bătut scurt, a unei fente și a unui „trasor” care a izbit bara interioară de la colțul lung, aproape de vinclu, balonul ricoșând în plasă, Hamșik și-a depus, și el, candidatura la cel mai frumos gol de la EURO! Rusia a redus din handicap abia în minutul 80, după o fază de atac frumoasă, e drept, Denis Glushakov reluând cu capul, de la 10 metri, în colțul de stânga, o centrare foarte bună. Astfel, „zbornaia” are emoții în privința ieșirii din grupe, cu doar un singur punct, după două meciuri. Dacă, împotriva Angliei, a egalat în ultimul minut al prelungirilor, acum… ulciorul nu a mai mers la apă!

În meciul-vedetă, Franța s-a chinuit… 89 de minute cu Albania, dar – deja obișnuită de a decide meciurile pe final – Antoine Griezmann a risipit emoțiile la finele timpului regulamentar de joc, transfomând cu capul, din careul mic, o minge centrată de pe dreapta de către Adil Rami. Însă, „omul meciului” cu echipa națională a României, Dimitri Payet, a lovit la… spartul târgului, mai precis în minutul 90+6, după o acțiune a lui Andre-Pierre Gignac, fotbalistul care evoluează în prima ligă din Mexic… alunecând după un drirbling, prilej pentru coechipierul lui să preia mingea, să dribleze și să trimită elegant, la colțul lung, pe lângă Etrit Berisha. Cu acest 2-0 (0-0), Franța este prima selecționată de la EURO 2016 deja calificată în faza următoare a competiției și devine și un arbitru al deciderii celui de-al doilea loc ce asigură ieșirea din grupe. Elveția sau România? De subliniat că albanezii au rezistat din răsputeri gazdelor, ba chiar au avut și o bară, în repriza secundă, la care a răspuns similar, ceva mai târziu, Olivier Giroud. De înțeles bucuria imensă a „cocoșilor” după golurile lui Griezmann și Payet (foto; www.dolcesport.ro)!