Satelitul Astrei, asfixiat cu Gaz Metan

Au debutat meciurile optimilor ediţiei 2011-2012 a Cupei României-Timişoreana, la fotbal, iar primul duel le-a avut drept protagoniste, la Mediaş, pe prim-divizionara locală, Gaz Metan, şi pe satelitul Astrei Ploieşti, din Seria I a Ligii a II-a, Astra II Giurgiu. Deplasând în Ardeal nu mai puţin de nouă componenţi ai lotului echipei mari, pe care i-a avut în primul „11”, Astra II i-a rezistat cu brio, în prima repriză, fostei reprezentante a României în play-off-ul Europa League, punând şi ceva probleme pe faza de atac. Giurgiuvenii au scăpat cu bine la o fază din minutul 43, atunci când noua vedetă a Gazului, brazilianul Vitinho Medeiros (foto, în duel cu căpitanul Astrei II, Cătălin Gheorghe; www.gsp.ro) a şutat în bară. Vitinho este vărul şi un fel de sosie a lui Eric de Oliveira, cel plecat la Karpatî Lvov, în prima ligă din Ucraina.

Bifând doar al doilea joc sub culorile echipei ardelenilor, debutul făcându-şi-l în week-end-ul trecut, în campionat, cu Sportul Studenţesc Bucureşti, jucătorul cariocas a decis partida – controlată tot mitanul secund de către gazde – în minutul 66. Atunci, el a înscris în urma unui lob superb, de la 14 metri, în poarta lui Cezar Lungu, după o eroare a internaţionalului de tineret al Astrei, Alexandru Ţigănaşu. Adică, tocmai cel care îi marcase, cu nici 24 de ore mai înainte, golul de cascadorii râsului lui Vytautas Cerniauskas, în partida dintre „draci” şi FC Vaslui, din etapa a XI-a a Ligii I. Tot brazilianul Mediaşului a fost aproape de a face 2-0, dar portarul oaspeţilor s-a opus în ultima clipă. Imilian Şerbănică, antrenorul Astrei II, a optat pentru următorii jucători: C. Lungu – C. Gheorghe, Nogo, Oprsal, Ţigănaşu – Ochia – William de Amorim, Ologu, Tigoianu, Vădrariu – B. Rusu, în repriza secundă, Şanţmare, V. Dinu I şi Cr. Gafiţa înlocuindu-i pe Nogo, Vădrariu şi, respectiv, Ologu.