Secetă pentru echipele prahovene din Liga a III-a de fotbal

A doua etapă a returului campionatului Seriei a III-a a celui de-al treilea eşalon fotbalistic naţional a fost una de care jucătorii de la echipele prahovene doresc să uite cât mai repede: înfrângeri pe linie, acasă sau în deplasare, ale celor patru grupări locale rămase în competiţie. Asta deoarece a cincea, Prahova 2010 Tomşani, preluată din toamna trecută de către fostul sponsor mascat al SC FC Petrolul, Radu Călin, s-a mutat „cu arme şi bagaje” în judeţul Ilfov, la Clinceni. Acolo unde, din vară, va fuziona cu formaţia locală, Inter, din aceeaşi serie a Ligii a III-a. Până atunci însă, din motive regulamentare, Prahova 2010 va trebui să-şi păstreze denumirea de la debutul întrecerilor.

Singura echipă prahoveană care a jucat acasă, în runda din acest week-end, a fost CSO Plopeni, care a pierdut, scor: 0-1 (0-1), în faţa uneia dintre candidatele la promovarea în Liga a II-a, CS Buftea, care a punctat în minutul 38, prin Viorel Ionuţ Ştefan. În schimb, Chimia Brazi, prin eşecul suferit la Titu, 0-2 (0-1), în derbiul cu ACS Urban, a început să se îndepărteze de o posibilă accedere în eşalonul imediat superior. Dâmboviţenii au înscris, prin Laurenţiu Mihăescu, încă din primul minut al partidei, iar Ştefan Săndulescu a mărit diferenţa (66), stabilind şi rezulatul final, trupa lui Tavi Răchită fiind acum la 4 puncte de primul loc al ierarhiei la zi. Deşi s-a dus cu speranţe la Clinceni, noul fief şi al Prahovei 2010 Tomşani, Conpet Ploieşti a pierdut cu un scor de forfait, 0-3 (0-1), în faţa Interului, reuşitele lui Cristian Fodor (25, din penalti), Ionuţ Floruţ (46) şi Daniel Ene (67) spulberând visele echipei transportatorilor de ţiţei prin conducte. În sfârşit, formaţie care se confruntă aproape încontinuu cu probleme de ordin financiar, nici acest debut de primăvară nefăcând excepţie, AFC Filipeştii de Pădure a pierdut la limită, 1-2 (0-2), la Alexandria, cu FCM, gazdele punctând în prima repriză, prin Dănuţ Voicilă (6) şi Ionel Lăţea (15), oaspeţii răspunzând doar prin Mihai Ene (foto; www.liga2.ro), în minutul 86.