Selecţionata de fotbal amatori a României, „Prahova Muntenia”, a debutat cu stângul în grupa 2 din competiţia continentală UEFA Region’s Cup

Miercuri, 3 aprilie 2013, pe arena Rakovski, din Sevlievo, în prezenţa a circa 100 de spectatori, udaţi până la piele de o ploaie sâcâitoare, stadionul neavând – potrivit trimisului special al cotidianului local „Telegrama” – tribune acoperite, doar sectorul oficial beneficiind de acest avantaj, selecţionata de fotbal amatori a României (foto, la plecarea din cantonamentul de la Strejnic; www.telegrama.ro), denumită generic „Prahova Muntenia”, a pierdut meciul de debut, cu trupa similară a gazdelor din Bulgaria („South East Region”), în grupa 2 din „UEFA Region’s Cup”, cu scorul de 3-0 (1-0). Pentru formaţia antrenată de Krassimir Manolov a marcat mai întâi fundaşul central dreapta Emil Viyachki, după un corner executat de către Teodor Stefanov, în al treilea minut de prelungiri dictat de arbitru la finele primei reprize. Apoi, acelaşi atacant Stefanov (60) a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, ulterior unei pase primite de la colegul de compartiment ofensiv, Hristo Bangeev, cel din urmă stabilind scorul final, în minutul 71. Prahovenii au încercat să marcheze măcar golul de onoare, dar nu au reuşit până la urmă. În celălalt meci al grupei, desfăşurat pe  stadionul G. Benkovski, din Teteven, echipele naţionale de amatori ale Elveţiei („Geneve”) şi Croaţiei („Rijeka”) au terminat la egalitate, scor: 1-1 (1-0), cei din urmă egalând în minutul 90+3, prin Dario Mance, în urma unei lovituri de pedeapsă, după ce Malek Meddour (8) deschisese scorul.

La turneul final se va califica doar câştigătoarea grupei 2, „South East Region”, cu 3 puncte, luând deja o opţiune importantă în acest sens. Vineri, 5 aprilie, de la ora 15.30 (aceeaşi în ţara noastră), „Prahova Muntenia” va combate cu „Rijeka” (arena Rakovski, Sevlievo), iar bulgarii – cu „Geneve”, pe „City Stadium”, în Loveci, menajat pentru partida din Cupa Bulgariei, dintre echipa locală de prim eşalon, Litex, şi Levski Sofia. Partidele din această grupă din „UEFA Region’s Cup” se vor încheia duminică, 7 aprilie, atunci când se vor întâlni, tot de la 15.30, „Prahova Muntenia” şi „Geneve” (tot pe „Rakovski”), respectiv „South East Region” şi „Rijeka” (pe stadionul central din Loveci).

În partida de astăzi, arbitrată de finlandezul Jari Jarvinen, asistat de compatriotul său, Sami Nykanen, şi de rusul Aleksei Lebedev, antrenorii Decu Crângaşu şi Dorinel Beznea au mizat pe următorii jucători: Stănulescu – M. Stanciu (63 – R. Catană), D. Petre, Al. Costache, Nincă – Bărăgan (cpt; 73 – G. Munteanu), Micu – D. Nae, Bridinel (63 – Puiuleţ), M. Ene – A. Ciobanu. Omologul bulgar al acestora a folosit următoarea formulă: Lukov – Georgiev (19 – Delcev), Viyachki, Pavlov, Gurkov – Petkov, Ivanov (74 – Atanasov), Dimitrov, A. Stoyanov (81 – Mutavdzhiyski) – Stefanov,  Bangeev (cpt). Cartonaşe galbene au primit, în ordine, Nincă (3), Ivanov (11), M. Stanciu (25), Gurkov (83), Viyachki (85) şi Atanasov (90+1).