Teixeira redivivus! Petrolul este singura echipă din Liga I invincibilă în deplasare

Cu excepția unui penalti pentru gazde în ultimul minut de prelungiri, meciul dintre CFR Cluj și Petrolul, de pe arena din cartierul Gruia, a fost un… deja-vu! Ca și la Botoșani, în a doua etapă a returului, „lupii” nu au prea contat în atac, dar au exploatat unica șansă mare de a marca – o lovitură de la „11 metri” transformată, din nou, cu măiestrie, de Filipe Teixeira (foto sus, atacând poarta adversă, întâmpinat de Cătălin Carp; www.fcpetrolul.ro), exact când trebuia, adică foarte aproape de a se merge la vestiare, pentru pauză (minutul 44). După ce irosise câștigarea unui punct, pe teren propriu, în disputa cu CS Universitatea Craiova, runda trecută, făcându-l mare pe Cristian Bălgrădean, cel care îi parase lovitura de pedeapsă, la scorul de 2-1 pentru olteni, Teixeira a luat, la Cluj, mingea, a pus-o pe punctul cu var și l-a fentat, apoi, pe Mihai Mincă, plecat spre dreapta, cel opus în care o trimisese portughezul. Fusese o repriză ternă, cu foarte puține faze de poartă, dar cu risipă de energie de ambele părți. Însă, realizările din ofensivă fuseseră infime. Doar Petrolul s-a putut felicita astfel pentru eficiență 100%: o ocazie = un gol! Asta după o degajare lungă a lui Peterson dos Santos Pecanha, o deviere pe spate, cu capul, a lui Ionuț Larie, un balon trimis ulterior de Victor Astafei (foto mijloc, dreapta, în duel cu adversarul direct; www.fcpetrolul.ro) printre picioarele lui Cătălin Carp și o ținere de tricou, în careul mare, a ploieșteanului de către goal-keeper-ului echipei locale. Centralul Radu Petrescu a dictat pe loc penalti și i-a arătat lui Mincă doar cartonașul galben, apreciind că Astafei conducea mingea în lateral, iar în apropiere se mai afla și jucătorul păcălit de către fotbalistul cu cască.

Reveniți de la cabine cu 1-0 pe tabelă, dar fără autorul unicului gol, înlocuit pentru a se evita un eventual avertisment ce-ar fi condus la o eliminare, lusitanul având un cartonaș galben încă din minutul 5, oaspeții au adoptat, în mitanul secund, aceeași tactică precum în Moldova – „pârjolirea” terenului în fața adversarului! Mai ales că l-au pierdut după puțin peste o oră de joc și pe turnul de control al defensivei, celălalt portughez din efectiv, căpitanul Geraldo Alves, accidentat la gamba dreaptă. Până la momentul schimbării sale, Geraldo făcuse un meci remarcabil, suplinind unele erori ale lui Mourad Satli sau Alexandru Coman. A fost o repriză mult mai agitată, în care – paradoxal – actuala formație a CFR-ului, una 2d2sub nivelul altora care au existat pe ‘Constantin Rădulescu”, a avut o posesie net superioară celor din vremurile de glorie ale „alb-vișniilor”. Cavalcada de la buturile unui Pecanha din nou strălucitor – formidabilă blocarea lui Gregory Tade, în poziție de „unu la unu” (68)! – a fost condusă de un ex-petrolist, Ferebory Dore (foto mijloc, stânga, atacându-l împreună cu Mario Camora, nr. 4, pe Gevaro Nepomuceno; www.fcpetrolul.ro). Atacantul clujenilor a reușit să și înscrie (58), dar golul i-a fost nevalidat în mod absolut corect, el fiind în ofsaid la momentul recepționării mingii, deviată din Coman. Nervii erau deja întinși la maximum în tribune ;i pe teren, gazdele acuzând mai multe decizii ale arbitrului, printre care ;i neeliminarea lui Teixeira, în prima parte a jocului. Întra-adevăr, Radu Petrescu putea forța nota, în două faze, atunci când vedeta Petrolului făcuse un fault din spate asupra lui Ciprian Deac, care atunci s-a ;i reaccidentat și a cerut înlocuirea, respectiv atinsese obiectul de joc cu brațul drept, însă mai mult ferindu-se de mingea ce-l putea izbi în figură, fiind expediată din apropiere. Ardelenii au mai contabilizat și momentul în care, faultat din spate, fără a se fluiera, de Giorgi Chanturia, Filipe a oprit balonul cu cu mâna, fiind căzut în iarbă. S-a dictat atunci lovitură liberă în favoarea CFR-ului, nu – așa cum ar fi dorit gazdele – și „galben” pentru mijlocașul Petrolului, ceea ce ar fi condus la expulzarea lui de pe teren. În mitanul secund, tot localnicii au mai acuzat neacordarea unei lovituri de la „11 metri”, atunci când, ulterior unei centrări de pe stânga, balonul i-a sărit din picior în braț lui Kristian Ipșa, aflat în colțul careului mic. Fusese o situație aproape identică, ceva mai devreme, la șutul lui Davide Petrucci, balonul izbindu-se de cotul lui Satli, cel care avea, ca și Ipșa, brațul lipit de corp. Și-atunci, gazdele au cerut lovitură de pedeapsă! De subliniat că arbitrul adțional la poarta la care s-au petrecut cele mai multe faze apreciate drept litigioase de cei de la CFR a fost… Sebastian Colțescu. Aadică, nimeni altul decât cel care „stricase” meciul din tur al celor două combatante, câștigat atunci de CFR cu 2-1, în fața unui Petrolul rămas, spre final, cu opt jucători de câmp, ulterior eliminărilor gratuite ale lui Teixeira și Geraldo! Acum, ploieștenii au făcut „breakul”! Ca și Simona Halep, cea care la câteva ore de la finalul partidei de la Cluj își adjudeca turneul de tenis de la Indian Wells!

3s3Conform obicieului, post cu post, Pecanha a fost, din nou, îngerul păzitor al buturilor ploie;tenilor, Alcenat s-a achitat destul de bine de sarcinile din defensivă, dar nu a mai urcat și în atac, Geraldo a fost vreme de oră, până la înlocuire, cel mai bun om al oaspeților, Satli a avut realizări pozitive mai multe decât negative, Peteleu este încă sub Fanchone, Filip – tot muncitor, dar și timorat la construcție, Coman a devenit brusc, în repriza secundă, speriat, după ce își făcuse bine treaba pe un post atipic pentru el, Nepomuceno – iar șters, Kronaveter, bun în prima parte, dar obosit în a doua, justificată fiind astfel schimbarea lui, Teixeira – un ghimpe pentru poarta adversă, spaima adversarilor, dar și cam nervos, scăpat ca prin minune de un cartonaș roșu, care l-ar fi împiedicat să mai joace în returul semifinalei Cupei României, cu FC Steaua SA, iar Astafei a scos penaltiul cu maximă abilitate, trecerea lui pe banda stângă coinciazând cu o izolare a lui acolo, nemaieșind în evidență decât prin același travaliu maxim, îndeosebi în defensivă. În ceea ce-i privește pe jucătorii de schimb, Mareș a alergat într-o repriză cât într-un meci întreg, dar la statistici apare mai degrabă un… zero! Ipșa l-a subsituit bine pe Geraldo, deși a intrat pe fondul unui iureș total la poarta echipie sale. Pastorini a adus ordine la mijlocul terenului, deși nu acolo e locul lui. Dar, în acest meci, Mircea Rednic, antrenorul principal al Petrolului, a mizat pe metoda… „hocus pocus” și i-a ieșit! Mai ales că jucătorii săi au „mâncat pământul”, pentru a se revanșa în fața suporterilor pentru ultimele eșecuri de acasă, dar și în fața clujenilor, care i-au învins, în tur, după acea partidă cu cântec.

CFR: Mincă 4.5 – Jakolis 6.5, Larie 6, Carp 5.5, Camora 6.5 – Muniru 6, Petrucci 6.5 (79 – Jazvic) – Deac (cpt) 6.5 (18 – Chanturia 6.5), Dore 7, Al. Păun 6 (83 – Tiago Lopes) – Tade 5.5. Antrenor: Eugen Trică.

PETROLUL: Pecanha 8.5 – Alcenat 6.5, Geraldo (cpt) 8 (62 – Ipșa 6.5), Salti 6.5, Peteleu 6 – I.Filip 6.5, Al. Coman 6 – Nepomuceno 5.5, Kronaveter 6.5 (71 – Pastorini 6.5), Teixeira 7.5 (46 – Mareș 5.5) – Astafei 7.5. Antrenor: Mircea Rednic.

Au arbitrat: Radu Petrescu 6.5 – Mircea Mihail Grigoriu 7.5 (ambii din București) și Aurel Oniță 7.5 (Constanța).

Arbitri adiționali: Iulian Dima (București) și Sebastian Colțescu (Craiova).

Arbitru de rezervă: Mircea Orbuleț (București).

Observatori: Cristian Vasc (Târgu Lăpuș), pentru joc, și Cornel Sorescu (Pitești), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Teixeira (5), Mincă (44), Alcenat (61), Petrucci (76), Ipșa (85), Muniru (90+3).

4d4De subliniat că, în săptămâna meciului de la Cluj, căpitanul „lupilor”, Geraldo Alves (foto jos, în dreapta; www.fcpetrolul.ro), a „îmbrăcat” haina… sindicalistului, declarând – la televiziunea DigiSport – că este în asentimentul antrenorului Viitorului, Gheorghe Hagi, cel care ceruse nici mai mult nici mai puțin decât retrogradarea echipelor aflate în insolvență! Mai mult, la intrarea echipelor pe terenul stadionul CFR-ului, același Geraldo a purtat, împreună cu trei coechipieri ai săi (Pecanha, Astafei și Filip), un banner cu un mesaj sugestiv, parte din campania inițiată de FIFPro și AFAN, sindicatele fotbaliștilor din lume, respectiv România. În iarbă însă, portughezul a fost același profesionist desăvârșit și poate că oficialii clubului găzarilor ar trebui să se gândească mai mult la a-i îndeplini visul, de care a reamintit acum tot la „DigiSport”. Mai exact, că și-ar dori să se retragă din activitatea competițională în echilamentul galben-albastru! Lusitanul a evoluat foarte bine timp de 62 de minute, până s-a accidentat, și i-a predat, apoi, banderola lui Pecanha, tot așa cum făcuse și Deac, dar după numai 18 minute, Camora primind atunci același accesoriu de la fostul internațional român. La Cluj, petroliștii de pe gazon au primit un ajutor moral de remarcat din partea unui grup de suporteri, mai mulți dintre aceștia salutând golul lui Teixeira… topless, deși gradele de afară nu erau chiar de plajă!

În Liga I urmează o pauză, pentru a se face loc meciului oficial al echipei naționale a țării noastre împotriva primei reprezentative a Insulelor Feroe, ce se va desfășura duminică, 29 martie 2015, de la ora 19.00, pe arena Ilie Oană, din Ploiești. Un nou joc al Petrolului va avea loc joi, 2 aprilie, la București, pe „Arena Națională”, contra FC Steaua SA, în returul semifinalei Cupei României-Timișoreana. Atunci când, Rednic speră să-i aibă la dispoziție pe toți cei șase accidentați din prezent: Toto Tamuz, Mohamed Tchite, Pablo de Lucas, Jean-Alain Fanchone, Marian Dean Beța și Patrick N’Koyi. Și, evident, pe Geraldo. În campionat, următorul adversar va fi Pandurii Târgu Jiu, în etapa a XXIV-a, luni, 6 aprilie, ora 20.30, pe stadionul Ilie Oană, în direct la posturile de televiziune Look și DigiSport. Până atunci, „lupii au – de pe locul al treilea – un ecart de patru puncte față de Astra și CS Universitatea și se află la trei lungimi de ASA Târgu Mureș, fiind devansați de liderul FC Steaua SA, cu 10 puncte.