Tricolorul LMV, 2 puncte la Zalău, deși puteau fi 3. Steaua se tot „duce”, dar vine tare din urmă Arcada!

Cu un bilanț excelent în 2018, 11 victorii în 12 meciuri, echipa de volei masculin din Divizia A1, Tricolorul LMV Ploiești, s-a deplasat în reședința județului Sălaj pentru a oferi replica unei echipe ce-o… ajutase mult în etapa în care pierduse unica partidă din acest an, la „Olimpia”, cu Arcada Galați, scor la seturi: 2-3. Adică, VCM Zalău, o formație care, la puțină vreme după încheierea partidei de la Ploiești, făcea deranj mare în sala Regimentului de Gardă „Mihai Viteazul”, din București, câștigând cu 3-1 duelul cu CSA Steaua București. Moment în care, deși pierduse cu Arcada, Tricolorul a mai pus un punct în plus față de trupa „militarilor”!

Luni, 26 martie 2018, în sala „Gheorghe Tadici”, Bogdan Olteanu și coechipierii săi i-au luat repede și tare pe băieții lui Nikolai Jeliazkov, iar până să se dumirească străinii și autohtonii de la Volei Clubul Municipal local, tabela arăta deja 2-0 la seturi, după 52 de minute în care oaspeții încheiaseră primele două seturi cu un ecart de 6, respectiv 8 puncte! Însă, așa cum se întâmplă adesea în volei, atunci când echipele sunt de valori oarecum apropiate, nici la acest scor nu poate fi o echipă foarte sigură că ia toate cele 3 puncte din meci. Ba chiar, și-atunci când are două șanse de a o face!

Renăscuți din propria lor „cenușă”, Leonardo Dal Bosco & Co. s-au pus pe adunat punctele necesare pentru a egala situația de pe tabelă. Și, deși în setul al patrulea, se părea că nimeni și nimic nu-i mai putea împiedica pe voleibaliștii de la Tricolorul LMV să se impună cu 3-1, după ce gazdele și-l adjudecaseră pe cel precedent, cu 25-15, tot în 26 de minute, ca și în fiecare din primele două, câștigate de ploieșteni, s-a făcut de 2-2! Ce-au construit aproape tot setul al patrulea, oaspeții au dărâmat pe final, pierzându-l neașteptat: 23-25, ulterior a 31 de minute de joc! Urma, deci, un tie-break cu gazde pline de optimism și pe val, respectiv oaspeți uimiți de cum au putut scăpa printre degete trei puncte care le-au și fost la îndemână.

Poate că suprinzător față de steturile trei și patru, decisivul avea să debuteze ca un șoc pentru VCM Zalău. Cu Jorna la serviciu, ploieștenii – printr-o evoluție solidă – l-au ținut pe olandez în mână până la 6-0! Ceea ce, într-un tie-break, nu prea mai lasă loc la cine știe ce replică. A trebuit ca batavul să trimită al șaptelea serviciu în fileu, pentru ca băieții lui Jeliazkov să bifeze primul punct al lor. Ba chiar, apoi, două consecutive, părând astfel că ar putea totuși relansa tine-break-ul. A fost un simplu foc de paie, liderul gestionând perfect, în continuare, disputa, atât cât să mai facă, până la final, adversarii lor doar 5 puncte. Iar ei – cei care au lăsat să le scape din mână, repet, 3 puncte – să se aleagă cu 2, după un cinic 15-8, fixat într-un sfert de oră, pentru un definitiv 3-2, la seturi! Cum Steaua pierduse la concitadinii de la CSM București, în sala de la Dobroești, scor: 2-3, iar Arcada, la Galați, se impusese în minimum de seturi, 3-0, în dauna echipei SCM U Craiova, ploieștenii de la Tricolorul LMV au mai pus un punct la ecartul avut înaintea acestei etape în fața Stelei, însă au pierdut două față de Arcada Galați, cea care vine tare din urmă. Asta în timp ce campioaba sezonului regulat, CSA Steaua, a intrat serios în vrie!