Un nou gol marcat de Gicu Grozav pentru echipa naţională a României

De la debutul său la echipa naţională de seniori a României, Gheorghe Grozav (foto, în echipament albastru-galben; fcpetrolul.ro) – trecut, vara aceasta, de la Universitatea Cluj, la SC FC Petrolul Ploieşti – a reuşit să marcheze două goluri, în doar trei partide disputate. Chiar dacă toate acestea au fost amicale, cu Elveţia, Austria şi, respectiv, Slovenia, meritoriu pentru tânărul „lup” este că, de fiecare dată, a înscris în deplasare. A debutat cu gol contra selecţionatei Ţării cantoanelor, în victoria „galbenilor” cu scorul de 1-0, după o lovitură de cap precisă, şi a „recidivat” miercuri, 15 august 2012, la Ljubljana, în minutul 79 al partidei cu Slovenia, stablind scorul final, 4-3 (1-0) pentru echipa naţională a ţării gazdă. Grozav i-a pasat pe stânga lui Marius Niculae, iar actualul vasluian i-a pus mingea la 9 metri, acolo de unde, cu un calm olimpian, ardeleanul l-a trimis la colţul lung, evitând măiastru blocajul lui Jasmin Handanovic şi reducând pentru ultima oară din handicap. Gicu Grozav a fost folosit de către selecţionerul Victor Piţurcă pe toată durata reprizei secunde, el fiind trimis pe teren în locul lui Bogdan Stancu, în prezent la Orduspor. Faniiu Petrolului speră ca Grozav să fie în formă bună şi să marcheze şi la doar trei zile după întâlnirea de la Ljubljana, de data aceasta în poarta lui Călin Albuţ!

De la începutul partidei cu Slovenia a fost folosit un alt jucător al unei formaţii care joacă la Ploieşti, astristul Valerică Găman, favoritul lui Piţurcă fiind însă vinovat de un marcaj întârziat asupra căpitanului echipei gazde, Cesar Bostjan, autorul deschiderii scorului, încă din minutul 4. La pauză, Găman a fost lăsat la cabine, în locul său intrând Gabriel Tamaş, de la West Bromwich Albion.