9 medalii la finala Cupei României la judo pentru sportivii de la CSM Ploieşti

Primăria Municipiului Ploieşti informează că sportivii judo de la CSM Ploieşti – Steaua au obţinut 9 medalii în finalele Cupei României la judo seniori şi Campionatului Naţional de Ne Waza (luptă la sol).

Astfel, la Cupa României au participat 128 de judoka, de la peste 40 de cluburi, iar CSM Ploieşti – Steaua a obţinut următoarele victorii:

Locul I – Violeta Dumitru (48 kg)

Locul II – Adriana Vlădoiu (63 kg) şi Fabian Munteanu (+100 kg)

Locul III – Magda Tănasă (63 kg), Alexandra Stere (52 kg) şi Horia Pană (100 kg).

Aproape de medalii s-au mai aflat Andreea Ionescu (63 kg), Andrei Căpătână (66 kg), Răzvan Onofrei (81 kg) şi Roxana Prună (63 kg), cu toţii clasându-se pe locul cinci.

La finala Campionatului Naţional de Ne Waza au luat startul 88 de sportivi, iar reprezentanţii municipiului Ploieşti au obţinut următoarele locuri:

Locul II – Violeta Dumitru (52 kg)

Locul III – Adriana Vlădoiu (63 kg) şi Andrei Căpăţână (66 kg).

Alţi trei judoka ploieşteni, Andreea Ionescu (63 kg), Cătălina Şchiopu (52 kg) şi Fabian Munteanu (+81 kg) s-au clasat pe poziţia a V-a.

Sportivii de la CSM Ploieşti sunt pregătiţi de către Gheorghe Savu (antrenor coordonator), Mihai Trandafirescu şi Robert Andreescu.