Al doilea an consecutiv cu vis năruit pentru Petrolul de a aduce pe „Ilie Oană” o echipă de Liga 1, în Cupa României. Remontadă incredibilă a modestei CS Tunari

FC Petrolul a început decisă meciul din faza a treia a ediției 2018-2019 a Cupei României, de pe un teren din Ilfov, pentru a trece de echipa Clubului Sportiv Arsenal (wow!) Tunari, din Liga a III-a, fostă adversară în sezonul trecut și bătută de două ori atunci, de fiecare dată printr-un penalti. Dar a capotat pe finalul mitanului secund! Rezultatul? Încă un vis năruit, după cel de anul trecut, de a aduce o echipă de prim eșalon, pe arena Ilie Oană, în competiția KO!

Nini Popescu, singurul cu adevărat periculos pentru buturile lui Perianu, a început partida cu un raid pe dreapta, așa cum mai avea să facă de-a lungul confruntării, a trecut „ca prin brânză” de adversari, a ajuns pe linia de fund, acolo de unde a întors pe lângă portarul Tunariului, iar Arnăutu a marcat, de la 6-7 metri, așa cum îi place lui, adică având poarta goală în față! Dar, bravo lui că era acolo! Era minutul 4 și ocazii au mai fost pentru „lupi” până la pauză, însă desprinderea nu s-a produs, deși gazdele arătau că puteau să mai încaseze, oponenta părând ușor de pus la pământ în partea a doua a jocului.

La reluare imediat, însă, Neculai – un fost refuzat de către falimentata SC FC Petrolul! – a șutat din careul mare, iar debutantul între buturile „lupilor”, tânărul Isvoranu, a trebuit să se recunoască învins, dar nu din vina lui: 1-1, din minutul 46! S-a crezut că ar fi fost doar un foc de paie, însă nu avea să fie deloc astfel. E drept, oportunitățile de a mai marca au alternat de la o poartă la alta, au fost și greșeli mari personale, culminând cu aceea a lui Plămadă, parcă nerevenindu-și total dintr-un impact dur cu un ilfovean. Suceveanul s-a ciocnit ușor de fostul stelist Bâtfoi, care a căzut pe loc în suprafața de pedeapsă! Minge pusă pe var, după o ușoare ezitare, de către piteșteanul Marius Naidin și transformare cu fentă a lui Barabas, cu patru minute înaintea scurgerii timpului regulamentar de joc: 2-1 pentru CS Arsenal Tunari!!! Au mai urmat încă 10 minute de joc, cu prelungiri cu tot, Leo Grozavu, panicat, l-a scos pe Nini Popescu (!!!) și l-a băgat ca al doilea vârf pe tânărul Nica, dar tot degeaba ca și la Chiajna, cu  CS Balotești, în campionat. Numai că, acolo era deja 3-0 pentru trupa ploieșteană când a intrat pe terenul sintetic. La Tunari, pe iarbă naturală, s-a terminat trist și dur pentru Petrolul: 1-2!!! Ce-ar urma? Depinde, acum, de obrazul fiecăruia! Voi reveni asuopra acestui meci, căci merită s-o fac!