I s-au întors acasă „puii” Petrolului, de la echipele naționale. Cei cu titlu de împrumut, mai exact. Un produs al propriei academii a beneficiat de maxima atenție a noului său club, la revenirea din Croația, pentru a putea juca joi în campionatul intern!

În primul trimestru al anului în curs, FC Petrolul Ploiești a avut convocați la echipele naționale doi fotbaliști, Alexandru Musi (foto, la titlu), la România „U 21” și Denis Radu (foto, în text, sus, cel din mijloc), la „U 20”, ambii fiind legitimați la clubul găzarilor cu titlu de împrumut, de la FCSB, respectiv SSU Poli Timișoara. Un produs al propriei academii de copii și juniori a Petrolului, Mihnea Rădulescu (foto, în text, la mijloc și jos, între doi foști petroliști, Mihai Velisar și Marius Coman), coechipier în vara și toamna trecută cu primii doi, a primit din nou o convocare la România „U 19”. Dar, acum, în calitate de jucător al Gloriei Buzău, echipă la care s-a remarcat deja ca un important om de gol!

Musi a început pe bancă meciul din deplasare cu Armenia „U 21”, dar selecționerul Daniel Pancu s-a văzut obligat de a-l trimite pe teren în minutul 65, atunci când scorul era 0-0. Intrat pe gazon, mijlocașul ofensiv al Petrolului din această ediție de campionat a SuperLigii și-a adus contribuția la golul decisiv al lui Cristian Mihai, echipierul arădenilor de la UTA. Astfel, Alex a provocat acordarea unui cartonaș rău pentru un adversar al gazdelor, iar din lovitura liberă rezultată s-a marcat unicul gol al meciului, cel care a dus România „U 21” pe locul 1 în ierarhie. La rândul său, Radu a fost folosit în al doilea joc, de la Târgoviște, al României „U 20”, contra Poloniei, nefiind utilizat la cel dintâi, desfășurat tot pe arena Chindiei, împotriva Italiei, ambele partide încheindu-se la egalitate 0-0, respectiv 1-1. Și Alexandru Musi, și Denis Radu au revenit la Ploiești și s-au pus deja sub comanda interimarului Florin Stîngă, în vederea pregătirii partidei de luni, 1 aprilie 2024, ora 20.30, de la București, cu Dinamo. Un meci ce se va disputa cu porțile închise, din cauza suspendării clubului local pentru patru confruntări pe teren propriu.

De o situație specială a beneficiat un alt jucător care aparține Petrolului, dar este împrumutat la alt club. Acestuia i s-a trimis, miercuri, bilet de avion, în Croația, pentru a reveni cât mai repede în țară, înaintea restului delegației, și a putea fi inclus în lotul noii sale echipe, Gloria Buzău, pentru derbiul de la Hunedoara, de joi, disputat în compania Corvinului. Rădulescu a început și el meciul pe bancă, dar la reluare l-a schimbat pe fecesebistul Matei Tănasă și a fost protagonistul unei faze frumoase din minutul 80, când putea decide chiar rezultatul final în favoarea Gloriei. Șutului său, cu dreptul, de pe stânga, i s-a opus însă eficient un alt tânăr, portarul Blaga, meciul din play-off-ul Ligii a II-a încheindu-se la egalitate: 1-1 (0-0). În Turul de Elită, Mihnea nu a avut norocul de a se califica la turneul final Euro 2024, deși formația lui Adrian Dulcea a terminat pe locul secund, cu același punctaj, 6, ca și reprezentativa calificată, de pe prima poziție, mai exact Turcia „U 19”.

Cum criteriul de departajare a fost meciul direct, pierdut de tricolori în partida de debut, scor: 0-2, victoriile din confruntările ulterioare cu Germania (3-2), respectiv Croația, gazda Turului de Elită (1-0), nu au mai avut efectul final scontat. Deși lăsat rezervă al mai cunoscutului Adrian Mazilu, cel împrumutat de Brighton la Vitesse Arnhem, formație eliminată, pe propria arenă, de defuncta SC FC Petrolul în EL, prin golul magnific al lui Gicu Grozav, din lovitură liberă, în minutul 120, Mihnea Rădulescu a impresionat în restul campaniei pentru EURO. Atunci când, a prins mult mai multe minute pe gazon, decât cele 13, plus prelungiri, de la Turul de Elită, la care a bifat două meciuri din trei. Dacă Musi va reveni, în vară, la FCSB, Rădulescu se va întoarce, să-i ia locul, tot atunci.