Antrenorul „galben-albaştrilor”, foarte supărat pe jocul dur al sibienilor

La conferinţa de presă desfăşurată după meciul Petrolului, de la Sibiu, împotriva formaţiei locale, CSU Voinţa, încheiat cu scorul de 1-1 (1-1), antrenorul principal al oaspeţilor, Gheorghe Mulţescu (foto; www.gsp.ro), a acuzat din plin replica peste limitele regulamentului oferită echipei sale de către fotbaliştii lui Alexandru Pelici. Nervos, Mulţescu a declarat: ”Sibienii au jucat cu o agresivitate cum nu am mai văzut nicăieri. Pumni în cap, coate în gură, tălpi de toate felurile… Cred că dacă erau vreo cinci cartonaşe roşii ar fi fost puţine. Nu se poate aşa ceva! La fiecare pasă, jucătorul nostru a fost împins, lovit. Atacanţii fugeau la pauză! Arbitrul ce să facă? A condus excelent, a dat un cartonaş roşu, care a fost clar, după o lovitură de K1. Nu mai este fotbal ăsta! E bătaie!”. Tehncianul s-a referit la atacul criminal al lui Raeş Forika la nivelul gâtului autorului golului Petrolului, Hamza Younes, din minutul 44 al întâlnirii, atunci când – primind al doilea „galben” – fostul jucător al defunctei Forex Braşov a fost expulzat de pe teren. Însă, această superioritate numerică a ploieştenilor nu a durat decât un sfert de oră, fiindcă, la rândul lui, Bogdan Străuţ a primind două avertismente la „foc continuu”, în minutele 55 şi 58!

Venit după Mulţescu în faţa jurnaliştilor, directorul tehnic al Voinţei, Sandu Tăbârcă, i-a replicat lui Gigi Mulţescu: ”Trebuie să avem respect unii faţă de alţii şi, dacă domnul Mulţescu a declarat aşa ceva, nu pot să fiu de acord cu el, pentru că, poate, nu a văzut partida din tur de la Ploieşti. Mă îndoiesc însă că nu a văzut-o, fiindcă a văzut-o toată Europa! Aşa că, este o declaraţie fără bun simţ. Cam atât doresc să spun”. Dacă Tăbârcă a fost pe „Ilie Oană”, la partida din tur, nu este absolut sigur că mai noul antrenor al Petrolului ar avea obligatoriu cunoştinţă de ce s-a întâmplat atunci. Oricum, nu ar trebui să aibă legătură una cu alta.