Aproape 1.000 de petroliști au participat la… Zilele comunei Ceptura. Veteranul debutant Chiriță – integralist în noua victorie a liderului

O zi frumoasă de toamnă a fost cadrul ambiant perfect nu numai al sărbătoririi Zilelor comunei Ceptura, ci și al meciului echipei locale, CS, cu Petrolul ’52 Ploiești, desfășurat duminică, 2 octombrie 2016, în prezența a peste 800 de iubitori ai sportului rege, marea majoritate veniți să-și încurajeze favoriții – jucătorii lui Octavian Grigore și Gheorghe Liliac. A fost un spectacol agreabil, oferit îndeosebi de către oaspeți, cei care au terminat învingători cu scorul de 3-1 (2-1), revenind astfel, după 24 de ore, pe prima treaptă a podiumului, cu 16 puncte, un golaveraj excelent, 22-3, și +7 în ierarhia adevărului. Ca de obicei, Tavi Grigore a mizat pe un 1-4-1-4-1, dar a schimbat unele poziții ale echipierilor săi, de data aceasta. Dacă între buturi a fost menținut tânărul ardelean de 24 de ani Claudiu Chiș, la închidere a fost plasat acum veteranul de 42 de ani Daniel Chiriță, debutantul în trupa Petrolului’52 fiind chiar inregralist. E drept că, după 32 de minute, el a fost retras în defenisvă, odată cu înlocuirea lui Alexandru Crăciun, surprins în două faze de atac ale Cepturei și primind și un avertisment de la centralul din Plopeni, Viorel Căunei. Tot integraliști au fost și cei doi selecționați de la Prahova-Muntenia, Răzvan Catană și Vladimir Butufei. După hat-trick-ul rapid din partida precedcentă cu Unirea Urlați, de pe arena Ilie Oană, în care a intrat pe parcursul reprizei secunde, Adrian Vintilă a fost preferat din minutul 1, ca vârf împins, lui Decebal Nae, trecut în banda stângă. Vintilă nu a mai marcat, dar a rămas pe teren tot jocul.

ceptura1Jucătorii de la CS Ceptura au căutat să ofere o replică bună și au meritul de a fi reușit să înscrie în poarta lui Chiș și să meargă la vestiare, pentru pauză, cu un deficit de doar un gol. Dar asta și grație meciului excelent făcut de apărătorul buturilor localnicilor, Nicolae Petre (36 de ani). Acesta a limitat proporțiile scorului, Petrolul impunându-se la doar două lungimi. În primul mitan, Butufei (18 – lovitură de cap, din careul mic, în urma centrării lui Ilie Dumitrescu, beneficiar al unei faze lucrate la antrenamente) și Claudiu Tudor (19 – penalti executat precis și dictat în urma unui atac întârziat în suprafața de pedeapsă al lui Andrei Neagu asupra lui Decebal Nae) au dus scorul la 2-0, însă CS Ceptura a redus din handicap tot dintr-o lovitură de la „11 metri”, acordată de Căunei, arbitrul apreciind că în contactul dintre Chiș și mijlocașul în vârstă de 20 de ani al gazdelor, Cătălin Micloiu, unul dintre golgheterii Ligii A Prahova, goal-keeper-ul Petrolului l-a faultat pe cepturean. A transformat cu fentă Laurențiu Coastache, cel căruia i se spune Lara fiind și secundul fostului petrolist Marius Măldărășanu la Astra II, combatantă din Seria a II-a a Ligii a III-a.

La reluare, Petre și-a continuat recitalul, însă nu s-a mai putut opune primirii a încă unui gol, reușit tot cu capul, de la 7 metri, de Dragoș Gheorghe (foto, lângă titlu; www.republicanii.ro), în minutul 62. După o lovitură liberă „marca Tudor”, fostul mijlocaș stânga al Blejoiului – intrat pe teren în locul lui Crăciun – și-a văzut, în sfârșit, visul cu ochii, bifând și prima reușită în echipamentul galben-albastru, după câteva assist-uri în partidele precedente. La final, învingătorii au sărbătorit, ca întotdeauna, victoria împreună cu fanii lor, cei care au făcut iar show (foto, în text; www.republicanii.ro), fapt neobișnuit pe micuța arenă din Ceptura. Cu un astfel de suport moral, este fără îndoială că Petrolul ’52 beneficiază, indiferent de locul unde evolează, de al… 12-lea jucător!

CS CEPTURA: N. Petre – A. Neagu (79 – Al. Negreanu), Mărgărit, Lascu (cpt), G. Tudor – Micloiu, N. Popescu, L. Costache (71 – C. Năstase), Galat – Tudorache (75 – Ad. Sârbu), Ciprian Pura (66 – C. Lazăr). Antrenor: Ciprian Pura.
PETROLUL ’52: Chiş – Olaru, Prunescu, Al. Crăciun (33 – Dr. Gheorghe), R. Catană – D. Chiriţă – I. Dumitrescu (60 – S. Petre), Cl. Tudor (cpt; 79 – A. Ursu), Vl. Butufei, D. Nae (72 – Velisar) – Ad. Vintilă. Antrenori: Octavian Grigore (principal), Gheorghe Liliac (cu portarii).
Au arbitrat: Viorel Căunei (Plopeni) – Andrei Bobeică (Ploieşti) şi Iulian Bălănescu (Plopu).
Observator AJF: Viorel Badea (Băicoi).
Cartonaşe galbene: A. Neagu (19), Micloiu (22 și 59), Chiş (25), Al. Crăciun (32), D. Nae (57).
Cartonaş roşu: Micloiu (59).

Autor al șase goluri în primele cinci jocuri din acest sezon, fiind clasat pe primul loc în topul marcatorilor, alături de alți trei fotbaliști, înaintea acestei etape, Cătălin Micloiu nu a „recidivat” în partida de duminică. Ba mai mult, va și lipsi runda următoare, din cauza celor două avertismente primite, câte unul de repriză, ce i-au adus un cartonaș roșu, după o oră de joc! Petrolul se pregătește de-acum pentru al șaselea meci cu succes, pe care să-l bifeze sâmbătă, 8 octombrie, în disputa de acasă contra formației Unirea Cocorăștii Colț, perdantă la scor, 2-6, acasă, în etapa a VII-a, în fața team-ului CS Cornu. Cel care s-a răzbunat astfel pe debutul cam timid de sezon. CS Cornu este următoarea grupare pe care petroliștii o vor întâlni în deplasare, în etapa a IX-a. Ultimul rezultat din week-end a fost: CS Păulești – CS Mănești 2013 Coada Izvorului 5-0. Interesant este că, în cele opt meciuri, s-au marcat nu mai puțin de 43 de goluri, adică o medie de mai bine de 5 reușite/partidă! Plutonul Ligii A Prahova este condus de Petrolul ’52, pe podium mai fiind Petrolul Băicoi, cu același număr de puncte, 16, dar cu un golaveraj inferior: 16-3, respectiv CS Blejoi, la o lungime distanță, însă având cele mai multe goluri marcate dintre toate competitoarele – 30. Se pare că aceste trei formații își vor disputa prima poziție, urmăritoarele nedispunând de „suflu”, deocamdată.