Astra a jucat slab la Sibiu, dar a pierdut printr-un gol primit din ofsaid

În prima etapă a campionatului Ligii I, desfăşurată în 2012, cea de-a XIX-a, echipa ploieşteană Astra a jucat sâmbătă, 3 martie 2012, la Sibiu, îm compania formaţiei locale, CSU Voinţa (foto; www.oradesibiu.ro). După o prestaţie slabă a aproape tuturor fotbaliştilor folosiţi de către noul antrenor principal, portughezul Antonio Conceicao, excepţie făcând doar compatriotul tehnicianului, Rui Miguel Melo Rodrigues, şi – parţial – brazilianul Ricardo dos Santos do Nascimento şi Ovidiu Mihalache, trupa din „9 Mai” s-a trezit învinsă în minutul 86, atunci când a primit însă un gol din ofsaid. Romulus Miclea, înlocuitorul din repriza secundă al lui Andrei Antohi, a primit mingea în spatele liniei de fundaşi a Astrei şi a trimis-o în plasă. Curios, arbitrul-asistent purtător al ecusonului FIFA, de pe acea parte, Szekely Zoltan (Baia Mare), nu a ridicat fanionul, iar centralul gălăţean Adrian Cojocaru a validat astfel reuşita neregulamentară a gazdelor.

A fost un meci dominat în cea mai mare parte de CSU Voinţa, care a ratat două ocazii mari, prin Iulian Tătar (minutul 10) şi deja-amintitul Andrei Antohi (40), oaspeţii având o singură oportunitate de a marca, la pasa perfectă a lui Rui Miguel, pe care Alexandru Ţigănaşu (31) nu a putut-o transforma în gol, şutând în cross pe lângă buturile fostului astrist Bogdan Miron. În repriza a doua, prima fază periculoasă de poartă a venit abia în minutul 63, atunci când,  intrat pe teren de 120 de secunde, R. Miclea a beneficiat de o deviere inspirată, cu capul, a suedezului de origine bosniacă, Darko Lukanovic, şi a şutat din drop, de la 14 metri, din unghi de 45 de grade, dreapta, mingea ştergând transversala porţii lui Silviu Lung jr, rămas fără replică. Astra putea da lovitura de graţie, în ciuda replicii palide oferite Sibiului, acelaşi Rui Miguel punându-i mingea, inteligent, în „6 metri”, lui Liviu Băjenaru, aflat numai cu B. Miron în faţă, însă coechipierul lui a trimis balonul, din cădere, mult pe lângă bara verticală stângă. Era minutul 80 şi, după doar alte şase minute, a venit momentul psihologic al jocului. Oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă directă, din jumătatea de teren a Voinţei şi – nemulţumit cuo remiză albă -Toni Conceicao i-a cerut longilinului Ricardo să se ducă în careul advers, pentru o eventuală lovitură de cap. Însă Juliano Spadacio a executat greşit, s-a declanşat imediat un contraatac rapid, avându-i în prim-plan pe Claudiu Bunea, căpitanul Nicolae Grigore şi, bineînţeles, Romulus Miclea, cel care a trimis, cu latul, în poarta goală, de la 3 metri, stabilind rezultatul final, 1-0 (0-0), şi declanşând fiesta în peluza arenei din Sibiu, acolo unde o frumoasă galerie a impresionat asistenţa.

CSU VOINŢA: B. Miron 6 – S. Bar (13 – Tânc 6), D. Apostol 6, N. Grigore (cpt) 7 – Lungu 6, Cl. Bunea 6.5, Dâlbea 6.5, Nicola 6.5 – Tătar 6, Lukanovic 6.5 (78 – Zăgrean), Antohi 5.5 (61 – R. Miclea 7). Antrenor: Alexandru Pelici.

ASTRA: S. Lung jr. 5 – Bărboianu 5, Mihalache 6, Ricardo 6, Ţigănaşu 5 – Seto 5.5 – William de Amorim 5 (64 – B. Rusu 4.5), Spadacio 5, Băjenaru 5 (90 – B. Pătraşcu), Al. Stan 4.5 (61 – Tigoianu 4.5) – Rui Miguel 6.5. Antrenor: Antonio Conceicao.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru 6.5 (Galaţi) – Szekely Zoltan 4 (Baia Mare) şi Bogdan Hârlab 7 (Braşov).

Observatori: Nicolae Dobrescu, pentru joc, şi Constantin Ştefan, pentru arbitraj (ambii din Bucureşti)..

În runda următoare, a XX-a a campionatului Ligii I, Astra Ploieşti va juca luni, 12 martie 2012, pe arena proprie, cu începere de la ora 21.30, în compania codaşei CS Mioveni., într-un meci ce va fi transmis în direct de către DigiSport 1″.