Atenție, Petrolul! ACSM Poli Iași a revenit de la 1-3 la Sfântu Gheorghe, scoțând o remiză în ultima secundă a meciului cu Sepsi, în „derbiul” unor foști antrenori ai „lupilor”! Totuși, Cupa României rămâne întotdeauna competiția… marilor surprize, anulându-se adesea diferențele de eșalon

În etapa în curs a sezonului regular al campionatului Ligii 1, în urmă cu două zile, după cum se știe deja, viitoarea adversară a Petrolului Ploiești din optimile Cupei României, ACSM Politehnica Iași, s-a deplasat pe un teren pe care echipele oaspete nu prea iau puncte. Mai ales, una atât de slab clasată, precum cea moldoveană. Cu mult curaj însă, trupa antrenată acum, prin… telefon, de la Iași, de cel care îi va fi tehnician-jucător, Andrei Cristea, a atacat „pe pistol”. Iar mai nou-venitul internațional costarican Vega a deschis scorul, în minutul 2, printr-un șut de generic (foto jos)! Însă, așa cum arătau și calculele hârtiei, formația clasată pe un loc de play-off, gazda Sepsi Sfântu Gheorghe, a bifat destul de repede remontada. Iar asta grație reușitelor lui Fülöp Lóránd, dintr-un penalti transformat însă cu mult noroc de fratele mai mic al accidentatului Istvan, și slovacul Pawol Šafranko, după o lovitură de cap, la centrarea perfectă a celui care părea să fie, la final, „omul meciului”, Cătălin Golofca. Fotbalist care a fost autorul, în aceeași primă repriză „cu de toate”, golului partidei: șut sub bară, balonul mai lovind o dată tot acolo, sus, până să se ducă în fundul plasei. Un gol de… CNN! Ca și o speranță pentru Petrolul că decalajul dintre poziția a 16-a din L1 și a IX-a (până la omologarea punctelor rezultate în urma retragerii din eșalonul secund al grupării Turris-Oltul Sntul Gheorghe) din L2 nu va fi atât de mare marți seară, de la ora 20.30, pe arena Ilie Oană. Și va fi loc astfel de o surpriză plăcută a „lupilor”.

La 1-3, Iașiul era deja groggy sau, cel puțin, așa se credea. Însă, unele schimbări făcute cu mintea, nu cu inima, de către Cristea au condus la un ultim sfert de oră ca un miracol pentru Ovidiu Mihalache și coechipierii lui. Mai întâi, una dintre rezervele utilizate, Andreias Calcan, a prins un voleu absolut de poveste, stânga-dreapta, din careul mare. Iar la ultima fază a meciului, în minutul 90+4, fundașul central grec Nikolaos Baxevanos a dat un șut-centrare în cross, tot din stânga suprafeței de pedeapsă, mingea fiind împinsă în plasă, din cădere, de la 3 metri, de un debutant integralist din Argentina, Pablo Leonel Gaitán! Și astfel, la al doilea meci consecutiv de pe teren propriu, Sepsi este egalată, din nou, după ce a avut tot un ecart de două lungimi! Un rezultat mare pentru moralul ieșenilor, o adevărată ciucă a bătăilor de la o vreme! Un scor care a schimbat percepția, după 45 de minute, a suporterilor Petrolului, în privința gradului de dificultate al confruntării de peste două zile, de la Ploiești. Un succes pe jumătate pentru „secundul-principal” Mugur Cornățeanu (acoperirea legală a lui Andrei Cristea!) în dauna „principalului” Leo Grozavu. Mai precis, funcțiile celor doi tehnicieni avute la… Petrolul, în primul sezon de Liga a II-a. Asta nu înseamnă însă că Pol Roigé Rodríguez (foto sus) și ceilalți „lupi” – care vor fi aleși de antrenorul principal Viorel Moldovan să intre pe teren din minutul 1 al întâlnirii de „care pe care” din a doua zi a săptămânii următoare – vor trebui să nu mai aibă motivație, ci dimpotrivă. Cupa României este numită degeaba… competiția KO? Adică, nu este una în care diferențele de nivel nu prea mai contează întotdeauna, lăsând loc la adevărate lovituri de teatru, și asta nu o dată? Va fi, cu siguranță, un meci în care determinarea și speranțele de mai bine vor avea un rol important. Și voința, asociată cu o deosebită ambiție, de a CÂȘTIGA! Și curajul de a se CALIFICA în sferturile de finală!