Au bătut şi handbaliştii de la CSM Ploieşti pe cineva: „lanterna roşie”

După o secetă prelungită din punctul de vedere al succeselor, în sfârşit, echipa masculină de handbal CSM Ploieşti a cunoscut şi gustul victoriei. Întâlnind „lanterna roşie” din Liga Naţională, Steaua Bucureşti, băieţii lui Mircea Bedivan şi Lucian Nicolae s-au impus, dar nu fără emoţii, în sala polivalentă de la Plopeni, în dauna mai modeştilor adversari. A fost însă mai greu ca în tur, la Chiajna, acolo unde-şi dispută meciurile de acasă „roş-albaştrii”, la pauză intrându-se, acum la egalitate: 18-18. Din fericire pentru ei, beneficiind de forma bună a internaţionalilor Alexandru Dimache (foto, în aruncare) şi Florin Nicolae, ploieştenii au reuşit o repriză a doua mai bună şi au câştigat, finalmente, cu 34-30, urcând astfel pe un loc de baraj, având acelaşi punctaj cu omoloaga din Bucureşti, CSM.

Golurile gazdelor, care i-au avut în poartă, pe rând, pe Relu Druţu şi pe Marian Dumitru, au fost marcate de deja-amintiţii Florin Nicolae (10) şi Alexandru Dimache (7), plus Tiberiu Constantinescu (7), Bogdan Botezatu (3), Marius Mihoci (3), Gabriel Ghizdăvescu (2) şi Ionuţ Rouă (2). De la Steaua, cele mai multe reuşite au avut Andrei Cian (10) şi Alexandru Cioban (9). Meciul a fost arbitrat de către un tandem buzoian, format din Vasile Pavel, preşedintele AJH local, şi Marian State.