Bokila a calificat-o, de unul singur, pe Terek în sferturile Cupei Rusiei. Boudjemaa – două pase de gol la succesul Slaviei Praga

Redactia -

În acest week-end, doi dintre foștii fotbaliști foarte simpatizanții ai Petrolului, Jeremy Bokila (foto, în dreapta; www.ziuanews.ro) și Damien Boudjemaa, și-au pus amprenta asupra victoriilor actualelor lor echipe, Terek Groznâi, respectiv Slavia Praga. Ex-golgheterul „lupilor”, din sezonul 2012-2013, a bifat un hat-trick, la Saransk, pe terenul fostei formații antrenate de către Dorinel Munteanu, Mordovia, în prezent în eșalonul secund, în urma căruia Terek s-a calificat în sferturile Cupei Rusiei. Oaspeții au câștigat cu scorul de 3-2, după ce congolezo-olandezul a punctat primul de două ori, gazdele au egalat, dar to el a marcat ;i golul calificării, în penultimul minut după o centrare a lui Gheorghe Grozav, fost coechipier la Petrolul. Imediat, Jeremy a fost schimbat și a ieșit de pe teren în aplauzele fanilor grupării „alb-verzilor”! Tot Bokila a șutut în transversală, imediat după ce Mordovia redusese din handicap. Dintre cele șase reușite ale lui Jeremy Bokila pentru Terek, de până în prezent, cinci au fost consemate în Cupa Rusiei, doar una – în Superligă. Tot în aceeași competiție a înscris o dată și Grozav, care a fost introdus în joc, la Saransk, abia în minutul 84!. Dacă, în toamnă, nu părea să se acomodeze în noua țară, Bokila și-a recăpătat, acum forma de la Ploiești, iar conducătorii rușilor sunt deja foarte mulțumiți de afacerea făcută. Rămâne de văzut când și dacă îi va călca pe urme și Gicu Grozav, care încă nu a impresionat acolo.

După ce a debutat oficial cu un gol în echipamentul Slaviei Praga, trupă din prima ligă a Cehiei la care a fost vândut în pauza competițională de iarnă, ex-mijlocașul de bandă al Petrolului, Damien Boudjemaa, a contribuit la un nou succes al acestei echipei, din pasele sale reușindu-se cele două goluri, în victoria cu 2-1, în dauna concitadinei Dukla. Se așteaptă acum… replica jucătorilor care i-au înlocuit, în timp, la Petrolul, pe Bokila și Boudjemaa, iar primul prilej este, desigur, partida cu Oțelul Galați, de duminică, 2 martie 2014, ora 19.30, de pe arena Ilie Oană, ce va fi transmisă în direct pe primul canal al postului de televiziune Dolcesport.