Cadoul de la Târgu Jiu al Braşovului nu a fost fructificat de Petrolul, la Ploieşti!

Redactia -

Fluierul de debut al arbitrului meciului dintre Petrolul şi Astra Giurgiu, Kovacs Istvan (foto sus; www.fcpetrolul.ro), a venit pe fondul unei bucurii imense, la aflarea succesului neaşteptat al echipei FC Braşov asupra Pandurilor, scor: 3-2, după un final dramatic al partidei de la Târgu Jiu. O victorie a „lupilor”, în faţa formaţiei de pe locul al treilea, ar fi concis cu revenirea „galben-albaştrilor” pe poziţia a doua a ierarhiei la zi. Confruntarea pentru Europa League a început însă cu fiori pentru un stadion plin, locurile libere, răzleţe, fiind impuse de către normele de securitate oficiale. Astfel, în secunda 38, internaţional zambian Fwayo Tembo şi-a încercat şansa de la 22 de metri, din unghi de 45 de grade, stânga, obligându-l pe Mircea Bornescu să respingă mingea, cu dificultate, în corner. A fost însă doar un foc de paie, petroliştii trecând imediat la timona jocului şi reuşind să deschidă scorul, la prima lor fază periculoasă de atac. Era minutul 18, când Gheorghe Grozav, intrat pe teren mai determinat decât altădată, a trimis înalt o minge, la marginea careului mare, pe care imprevizibilul Jeremy Bokila (foto sus, în echipament galben-albastru) a preluat-o cu capul, trimiţând-o spre buturile adverse. Presat de Bokila, căpitanul Astrei, Andrei Mureşan (foto sus, primul din stânga), a lovit balonul cu mâna, centralul – foarte bine plasat şi ferm – arătând punctul cu var, loc de unde golgheterul ploieştenilor a transformat cu fentă, bifând a 15-a reuşită a sa din actuala ediţie de campionat. Până la pauză, singurele oportunităţi de a marca au fost consemnate de partea gazdelor. Acelaşi Bokila (28 – după un „un-doi” frumos cu Hamza Younes, a şutat în bară stângă, mingea fiind deviată uşor, în drum spre poartă, de un fundaş al Astrei), Younes (34 – a trimis pe lângă vinclu, după o acţiune idividuală de toată frumuseţea a lui Guilherme Haubert Sitya), din nou Bokila (36 – „cap” din 8 metri, din poziţie aproape centrală, pe lângă stâlpul drept, după cornerul lui Gualberto Mojica), Jean Sony Alcenat (38 – reluare peste buturi, de la 12 metri, unghi de 45 de grade, dreapta, la pasa în urmă a lui Damien Boudjemaa) şi Gheorghe Grozav (44 – a preferat un şut, dar mult deasupra transversarei, în locul unei deschideri pentru Boudjemaa, care ar fi scăpat singur spre careul Astrei) au irosit desprinderea pe tabela de marcaj. Repriza s-a încheiat astfel cu un avantaj minim pentru ploieşteni: 1-0.

Younes_si_MuresanAşa cum se întâmplă nu doar o dată în fotbal, ocaziile neconcretizate răzbunându-se, la reluare, după ce Younes (foto jos, în duel cu Andrei Mureşan) a trimis puternic spre colţul scurt, la un şut expediat de la 12 metri, puţin lateral dreapta, ca urmare a unei pase, cu capul, a lui Bokila, portarul Silviu Lung salvând atunci cu piciorul, a fost de ajuns o fază fixă, pentru a se egala scorul. Astfel, în minutul 56, Junior Morais a executat cu efect o lovitură liberă de pe stânga, din apropierea colţului suprafeţei de pedeapsă, iar tunisianul Syam Ben Youssef (foto sus, primul din dreapta) i-a luat faţa lui Manasse Ruben Enza-Yamissi şi a trimis cu capul, din plonjon, de la la 8 metri, în dreapta porţii lui Bornescu. Din acel moment, Petrolul a fost din nou echipa mai periculoasă în ofensivă, însă – pe rând – Younes (57 – şut de la 20 de metri, puţin pe lângă stâlpul drept, şi 67 – „forfecă” necadrată, după o suită de driblinguri şi o centrare de pe dreapta, până la 12 metri, poziţie aproape perpendiculară pe axul buturilor oaspeţilor, a lui Alcenat) şi, mai ales, Gorzav (87 – beneficiar al unei mingi aruncate de către Renan da Silva şi deviată fericit de Marian Cristescu la 8 metri, poziţie centrală, a trimis un lob peste Lung, dar balonul a trecut pe lângă bara din stânga a buturilor acestuia) au ratat victoria. În schimb, oaspeţii replicaseră două minute mai devreme de marea ocazie a internaţionaului român, care putea deveni „omul meciului”, prin Sadat Bukari, acesta trimiţând, din cădere, alături de stâlpul stânga, ulterior deschiderii foarte bune a lui Gabriel Enache. Şi, astfel, partida s-a încheiat cu rezultatul din  tur, de la Giurgiu: 1-1, deşi şi acum, ca şi atunci, dacă era să fie o învingătoare, aceea trebuia să fie echipa „lupilor”!

SC FC PETROLUL: Bornescu 6.5 – Alcenat 6.5, Geraldo 7, Enza-Yamissi 5, Guilherme 6.5 – Mustivar (cpt) 7 (77 – Romario) – Boudjemaa 6.5, Younes 7, Mojica 6 (76 – M. Cristescu), Grozav 6 – Bokila 7.5 (70 – Renan 6). Antrenor: Cosmin Contra.

ASTRA: S. Lung 6.5 – Măţel 6, Ben Youssef 7.5, A. Mureşan 6, Junior Morais 7 – Bărboianu 6 (89 – Al. Giurgiu), Yahaya 6.5 – G. Enache 6.5, Seto 7, Tembo 6.5 (76 – William de Amorim) – Fatai 5.5 (63 – Bukari 6). Antrenor: Daniel Isăilă.

Au arbitrat: Kovacs Istvan 8 (Carei) – Sebastian Gheorghe 7.5 (Suceava) şi Mircea Mihail Grigoriu 7.5 (Bucureşti).

Arbitru de rezervă: Dragoş Teodor (Constanţa).

Observatori: Alexandru Boc (Bucureşti), pentru joc, şi Patriţiu Abrudan (Cluj), pentru arbitraj.

Cartonaşe galbene: Younes (41), Alcenat (55), Tembo (61), Enza-Yamissi (65).

Meciul s-a desfăşurat într-o atmosferă foarte frumoasă, galeria de la peluza I şi toţi ceilalţi suporteri de pe stadion cântând şi încurajându-şi formidabil favoriţii de-a lungul întregului meci, ultraşii optând pentru trei bannere sugestive: „BUDESCU – UNUL DE-AL NOSTRU/ÎN CURTEA ALTORA!”, „PELUZA NOASTRĂ A FOST ŞI VA FI MEREU VIE/A VOASTRĂ DOAR O FOTOGRAFIE!” şi „CONDAMNAŢII DE IERI/PREŞEDINŢII DE AZI!”. Păcat însă că nu şi-au primit răsplata la final – victoria mult dorită şi revenirea pe locul secund! Altfel, impresionant gestul lui Jeremy Bokila de a cere, după golul său, tricoul cu numărul 30 al căpitanului Laurenţiu Marinescu – prezent în cârje, în tribună, după accidentarea gravă de la Chiajna – şi a-l prezenta asistenţei, împreună cu alţii coechipieri! Interesant este că, imediat după pauză, Isăilă a făcut mai multe permutări de jucători pe teren, fără a fi apelat la vreo schimbare de jucători, „închizătorul” Ştefan Bărboianu trecând fundaş stânga, post de pe care Junior Morais a fost împins în faţă, ca mijlocaş de bandă, Seto Takayuki a fost tras lângă Seidu Yahaya, iar Tembo trimis în spatele vârfului Fatai. Şi omologul său de pe banca gazdelor a optat, în minutul 70, la modficări în aşezare, dar atunci din cauză că Bokila a făcut semne că nu mai poate continua, din cauza unei probleme musculare la pulpa stângă, apărută încă din prima repriză. De fapt, Contra intenţiona să-l schimbe pe Boudjemaa cu Renan da Silva, dar a renunţat, pentru a nu i se agrava accidentarea atacantului. Renan i-a luat astfel locul francezului pe dreapta, „cocoşul” a trecut în spatele vârfului împins, devenit Younes. Întrebat, la conferinţa de presă de după meci, de ce dorea să îl schimbe pe Boudjemaa, ci nu pe Grozav, tehnicianul Petrolului a reacţionat pe un ton vehement, acuzându-i pe unii dintre suporteri şi jurnalişti că-l tot critică pe elevul său, deşi este un jucător de doar 22 de ani şi – după părerea lui – a intrat foarte determinat pe teren, mai mult decât în alte meciuri. Antrenorul nu a fost departe de adevăr, numai că, în afară de voinţa de a juca bine, vizibilă de data aceasta, a fost reţinută ratarea imensă din minutul 87, ultima şansă a Petrolului de a câştiga disputa. Şi a fost mai greu de iertat! Tot la întâlnirea cu ziariştii, Contra a spus că echipa lui practică cel mai frumos fotbal dintre primele patru, în acest moment, şi că e singura de acum care îşi merită locul în acel interval! Cu două etape înainte de finalul campionatului, „lupii” staţionează pe primul loc de sub podium, la egalitate de puncte cu Astra (ambele câte 58), dar cu un golaveraj mai slab decât giurgiuvenii, şi la unul de Pandurii, însă au şi un program mai lejer decât echipele aflate pe locurile 2 şi, respectiv, 3. În runda viitoare, Petrolul se deplasează pentru prima oară pe „Cluj Arena”, pentru a oferi replica Universităţii, dar până atunci, marţi, 21 mai 2013, de la ora 20.30, va primi replica Oţelului Galaţi, în returul semifinalei Cupei României-Timişoreana”. În legătură cu competiţia KO, antrenorul Petrolului a declarat: „Văd că deja se vând bilete, la Ploieşti, pentru finală, dar mie nu că mi-e frică, ci chiar mi-e foarte frică de jocul de care ne despart doar trei zile”!