Calificare de senzație pentru CSU Asesoft în Top 32 din EuroCup! Victorie la Ierusalim, după două reprize de prelungiri!

După ce a scris istorie pentru baschetul masculin românesc cu seria de titluri naționale consecutive câștigate pe termen destul de scurt, după ce a cucerit primul trofeu european pentru țara noastră, FIBA Europe Cup, CSU Asesoft Ploiești continuă drumul ascendent, de data aceasta calificându-se în Top 32 din EuroCup, a doua competiție continentală intercluburi ca importanță după celebra Euroligă. La Ierusalim, într-o sală de 11.000 de locuri, construită special pentru meciuri din întrecerea de elită, peste 4.300 de suporteri pătimași ai lui Hapoel Bank Yahav au creat un adevărat infern, din care jucătorii lui Vladimir Arnautovic și Sașa Ocokoljic au ieșit învingători (foto sus; www.digisport.ro), la capătul un ui meci de infarct, care a necesitat două reprize de prelungiri, pentru a fi stabilită învingătoarea. Câștigătoare în primele trei sferturi ale ultimei partide din deplasare, din grupa E, Asesoftul a rezolvat accederea – în premieră absolută pentru o formație din România – în faza următoare, cu o etapă înainte de final, lăsând acasă trupe dintr-un baschet cu o bogată tradiție, precum cel israelian, Hapoel Ierusalim, respectiv sârb, Partizan Belgrad. Dar a câștigat și câte un duel împotriva primelor trei clasate în acest moment – Lietuvos Rytas Vilnius (Lituania), Banvit Bandirma (Turcia) și Krasnye Oktyabr Volgograd (Rusia). În atare situație, jocul de miercuri, 17 decembrie, de la Ploiești, din sala Olimpia, cu Partizan va fi un prilej de mare sărbătoare pentru iubitorii sportului jucat la panou și, totodată, simpatizanți ai echipei CSU Asesoft. Cu siguranță, sala va fi plină atunci, baschetabliștii conduși, în a doua repriză din „overtime”, cu 106-100 și care au reușit să se impună finalmente, în acel vulcan, cu 112-110, meritând toate onorurile din partea fanilor. Deși se puteau califica și pierzând la mai puțin de 9 puncte, Daniel Dee Brown și celelalte vedete străine ale grupării ploieștene au luptat cu o ambiție ieșită din comun – deși, din prima repriză de prelungiri, fără fundașul american și pivotul finlandez cu sânge de yankeu, Lee jr., cei ce erau principalii reliazatori din acel moment – pentru un succes, neacceptând un eșec la câteva puncte, care nu le-ar fi periclitat, oricum, ajungerea mai devreme în Top 32. Cu Hayes, ex-starul din NBA în formă, cu Dragan Labovic ca o „mitralieră” în partea finală a duelului, cu Alhaji Mohammed stăpân pe el, cei trei încununând astfel prestațiile meritorii de până atunci ale coechipierilor, Asesoft s-a impus dramatic. După primul act, oaspeții au avut un ecart de cinci puncte, 20-15, după al doilea l-au mărit la șapte, 45-38, ulterior unui 25-23, intrând în cel decisiv la opt lungimi distanță de adversari: 67-59, în urma unui 22-21. Dovediți de către ploieșteni, nă atunci, baschetbaliști lui Danny Franco nu au renunțat însă și și-au adjudecat ultimul act exact la diferența care să le permită să împingă partida în prelungiri. Și chiar să spere la o minune atunci! Deci, după 25-17, cele 40 de minute de joc s-au terminat: 84-84.

În prima repriză din „OT”, emoțiile au fost imense, iar odată cu ieșirea, pe rând, de pe teren, a lui Brown și Lee jr., se părea că – dacă se putea obține totuși calificarea – nu mai putea fi loc și de victorie. Nu a fost însă așa, gazdele fiind nevoite să egaleze iar, 12-12, în parțial, și – de la  96-96, la general – s-a dat drumul la încă o repriză de cinci minute, la fel de intensă (foto jos, captură www.digisport.ro)! Avea să fie și ultima, chiar dacă, la un moment dat, era în pericol pierderea avantajului scorului din partida tur, de la Ploiești. Cu sânge rece, Labovic a transformat cele două aruncări libere avute la dispoziție, la 110-110, iar apoi, în cele 3 secunde rămase nu s-a mai întâmplat nimic, după un 16-14 terminându-se, cum am scris mai sus, 112-110 pentru ploieșteni! Un meci care ar fi trebuit văzut în direct de toți iubitorii de sport din România, dar postul de televiziune DigiSport l-a mutat, din minutul 27, de pe canalul 2, pe siteul său, la al cărui live au avut acces prea puțini amatori de baschet! Păcat! Se vede că mai importante au fost meciurile din Liga Campionilor, decât cel – pe viață și pe moarte – al unei echipe extraordinare din țara noastră, al cărei nume devine tot mai cunoscut în lumea bună a baschetului din Europa!

HAPOEL BANK YAHAV: Derwin Kitchen (13 puncte), Bracey Wright (24; 5×3), Donta Smith (16; 1×3), Lior Elyahu (17), Joseph Jones (7)/Bar Timor (10; 2×3), Tony Gaffney (8), Pops Mensah-Bonsu (15), Yotam Halperin, Adam Ariel. Nu au jucat: Daniel Gur-Arie și Yaniv Green. Antrenor: Danny Franco.

CSU ASESOFT: Daniel Dee Brown (21; 5×3), Alhaji Mohammed (5), Jermaine Jonte Flowers (10; 2×3), Dragan Labovic (15; 1×3), Gerald Raymond Lee jr. (24)/Jarvis Hayes (16; 2×3), Marius Runkauskas (16; 3×3), Michalis Pelekanos (3; 1×3), Christopher Cooper (2). Nu au evoluat: Szijarto Levente, Cătălin Burlacu și Vlad Negoițescu. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

Au arbitrat: Milija Vojinovic (Serbia), Tomislav Hordov (Croația) și Nick Van Den Broeck (Belgia).

Eliminări pentru 5 greșeli personale: Daniel Dee Brown (prima prima repriză de prelungiri), Gerald Raymond Lee jr (prima repriză de prelungiri), Derwin Kitchen (a doua repriză de prelungiri).

La finele acestui meci, cu o mare încărcătură psihică, cei doi tehnicieni și câte un baschetbalist din fiecare echipă au declarat: „Suntem foarte dezamăgiți de faptul că nu ne-am calificat mai Clipboard01departe. În prima repriză, presiunea și-a pus amprenta asupra evoluției noastre, dar actul secund, incluzând aici și prelungrile, a însemnat o cu totul altă poveste. Echipa a dat totul pentru o victorie, care să ne mențină în cursa calificării, am condus la un moment dat cu 106-100, dar nu am fost capabili să ne îndeplinim obiectivul” (Danny Franco); „Ne-am luptat până în ultimul moment pentru victorie. CSU Asesoft este o echipă puternică și a jucat foarte bine, pentru a-și atinge scopul. Noi, din păcate, nu am reușit să menținem ritmul și pot spune că sunt dezamăgit de palmaresul nostru în grupa E. Consider că ne-am fi putut descurca mult mai bine” (Derwin Kitchen); „Am controlat jocul în marea majoritate a timpului, chiar dacă am făcut unele greșeli în sfertul al patrulea. Hapoel și-a dorit să ajungă în prelungiri, pentru a da lovitura, dar noi am dat dovadă de caracter și de spirit de sacrificiu. A fost un meci absolut senzațional și sunt fericit că ne-am calificat în fazele superioare” (Vladimir Arnautovic); „A fost o partidă fantastică, în care gazdele au încercat să-și apere terenul propriu. Noi știam că avem varianta unei victorii, dar și a unei înfrângeri la mai puțin de nouă puncte. Am luptat din greu și sunt fericit pentru victoria obținută” (Daniel Dee Brown).

În etapa a IX-a, s-au mai consemnat următoarele rezultate: Banvit Bandirma – Lietuvos Rytas Vilnius 66-71 (13-23; 24-15; 18-23; 11-10) și Partizan NIS Belgrad – Krasnye Oktyabr Volgograd 84-70 (23-16; 18-26; 25-14; 18-14). Ca urmare, înaintea ultimei runde, ierarhia la zi arată astfel: 1. Lietuvos Rytas – 7 victorii, 2 înfrângeri, 742-686, 16 puncte; 2. Banvit – 6 succese, 3 eșecuri, 720-688, 15; 3. Krasny Oktyabr – 5 victorii, 4 înfrângeri, 679-697, 14; 4. CSU Asesoft – 5 succese, 4 eșecuri, 749-748, 14; 5. Hapoel Bank Yahav – 2 victorii, 7 înfrângeri, 718-729, 11; 6. Partizan NIS Belgrad –  2 succese, 7 eșecuri, 649-709, 11. Primele patru clasate, după etapa a X-a, vor merge în Top 32, acestea fiind, de altfel, deja stabilite, mai trebuind doar de văzut configurația finală a ierarhiei, jocul rezultatelor putând conduce la unele modificări. De exemplu, campioana României poate termina pe locul 3, dacă va câștiga confruntarea din ultima etapă, iar rușii ar fi învinși pe teren propriu. Pe 17 decembrie 2014, se vor disputa următoarele partide: Krasny Oktyabr Volgograd – Banvit Bandirma, de la 19.30 (o oră mai devreme în România), Lietuvos Rytas Vilnius – Hapoel Bank Yahav Ierusalim, 19.00 (aceeași ca în țara noastră) și CSU Asesoft Ploiești – Partizan NIS Belgrad, de la 19.30. După cum se observă, meciul din sala Olimpia se va termina cel din  urmă, dintre cele trei programate în grupa E. Astfel încât, se va cunoaște mai înainte rezultatul disputei de la Volgograd, cea care îi interesează direct pe „alb-albaștri”.