Cât au costat, până acum, evenimentele „Republica de sub Castani”
Redactia -

„Republicat de sub Castani a costat până acum, în 15 weekend-uri, circa 1.300.000 de lei. La finalul week-end-ului 21, estimăm banii investiți la 1.400.000 de lei.
Veniturile directe ale Primăriei și SGU vor fi de circa 250.000 de lei (contracte cu Bergenbier, Coca Cola, închirieri de spații, taxe de autorizații de funcționare etc). Banii care au intrat în economia locală sunt între 5.000.000 și 10.000.000 de lei (o estimare conservatoare între 25 și 50 de lei cheltuiți de persoană participantă). Pe Bulevard sunt prezente 20 de firme cu 45 de lucrători la fața locului. Doua dintre aceste firme sunt start-up-uri.
Succesul evenimentelor este de necontestat și a însemnat renașterea comunitară a unui oraș decedat din punct de vedere social de mai bine de un deceniu. Au fost cel mai bine investiți bani din acest an în care, în zona investițională, efortul principal a fost de pregătire a documentațiilor și lansare a marilor licitații care vor produce efecte abia în anii ce vin”, a transmis Mihai Poliţeanu, primarul oraşului.

