De la 12-12, nu se putea face decât – nu-i așa? – 13-13, la X-uri, între Oțelul și Petrolul, în acest campionat. A revenit „Sfânta Remiză Albă” a „lupilor”, după cel mai nedigerabil meci al lor din ediția 2023-2024 a SuperLigii!

Dragos Trestioreanu -

Așa cum a amintit și jurnalistul Andrei Crăițoiu, pe www.gsp.ro, Oțelul Galați, gazda Petrolului din etapa în curs, cea de-a XXIII-a, nu mai câștigase pe teren propriu, de la un meciul cu Dinamo, scor: 1-0, de-acum 120 de zile. În schimb, „lupii” nu mai reușiseră să revină acasă cu o victorie, de 100 zile, mai precis de la acel neașteptat, dar absolut meritat 3-1 de pe „Ion Oblemenco”, în dauna CSU Craiova. Cum ambele combatante conduceau, ex-aequo, în ierarhia neoficială a remizelor din actualul sezon regular al SuperLigii, câte 12 fiecare, înainte de partida din după-amiaza primei zile a week-end-ului speranțele antrenorilor Dorinel Munteanu, respectiv Florin Pârvu erau ca jucătorii lor să „spargă ghinionul” datând de anul trecut. Până la urmă a ieșit tot ce știu aceștia mai bine: un X! Bașca, pentru Valentin Țicu și coechipierii săi a revenit chiar „Sfânta Remiză Albă”, 0-0, atât de obișnuită în a doua jumătate a lui 2023.

La Galați, prima repriză a fost un duel continuu între două echipe de… ștafetă din atletism. Una a schimbat „bățul” mai plăcut ochiului și mai iute, alta – deloc la fel. Dar, la finiș au trecut alături, una de alta! La alergare, amândouă au stat OK, însă la ceea ce își doreau mai mult puținii spectatori din micuța arenă locală, golul sau golurile, au rămas restanțiere. Motiv pentru care, confruntarea s- a terminat – nu că ar fi fost numai fără sare și piper – fără niciun condiment care să dea gust, măcar cât de cât. A fost un scor fad, firesc, poate, după absența spectacolului. Dacă Oțelul a vrut, și-a dorit mai mult, așa cum „zice” acel clișeu penibil, dar nu i-a ieșit, fiindcă ultima pasă, după atâtea bune până la aceea, nu prea are leacul potrivit în fotbalul autohton, FC Petrolul nici nu știu ce și-o fi propus cu adevărat. Să fi fost un… 0-0, știind că gazda se chinuie să câștige acasă? Nicio problemă dacă așa o fi vrut, însă nu cu doar cu numai câte un punct în deplasare se ajunge din nou în zona de play-off. Una care, cu pași prea mici de la un meci la altul, se poate îndepărta văzând cu ochii.

Antrenorul principal al Petrolului, Florin Pârvu, a declarat vineri, înainte de plecarea spre locul faptei, că se merge la Galați să se ia puncte. Or, un X, acolo, înseamnă numai unul, ci nu trei, nu-i așa? Deci, care a fost, realmente, țelul „albaștrilor” din acest joc? Să nu piardă locul 2, acolo unde sunt egalii Rapidului în „clasamentul eșecurilor” de până în prezent? Dacă da, pentru așa ceva trebuia obligatoriu să nu piardă, iar asta le-a ieșit de minune! Superoptimiștii vor replica, nu mă aștept la altceva, că scopul scuză mijloacele. Deci, ce se adună în ierarhie contează, nicidecum punctează impresia artistică. Ei bine, ce ne facem dacă tocmai cea din urmă aduce lumea la stadion. Dacă până acum, ca un exemplu, la meciurile Oțelului era plin de regulă, fanii au mai stat pe acasă, sâmbătă, sau pe unde s-or fi dus altundeva.

În prima repriză, în vreme ce căpitanul Juri Cisotti, italianul fiind cel mai tăvălit de pe teren, și ai săi i-au împins și masat, apoi, pe „lupi”, aproape cu toții, până în fața inspiratului Zima, statistica a fost cu mult în favoarea gălățenilor. Ocaziile la buturile bravului ceh s-au succedat rapid, numai intervențiile acestuia, ca și disperarea apărătorilor de a se opune… valurilor Dunării, au împiedicat o deschiderea meritată a scorului, de către Oțelul. În tot acest timp, centralul Kovacs Szbalocs, nu știu cine l-o fi învățat, a lăsat jocul atât de liber încât a căzut în patima unor erori ce-au afectat ambele tabere. Un obicei de care nu a scăpat nici în mitanul secund, în special în minutul 88, cel al agățării, în careul mare al Petrolului, al lui Bodișteanu, de către Radu! O fi fost în… compensație la cele două penaltiuri neacordate ploieștenilor în meciul cu Dinamo? Cine știe? Trupa de străini, au fost nouă, a „Neamțului” se putea declara total nemulțumită, după joc și oportunități de a se marca, că a plecat la vestiare, în pauză, cu un nemeritat 0-0. Petrolul? Mai mult decât mulțumită, exact din aceleași considerente, evoluții și ocazii, că a avut parte de acel rezultat parțial.

S-a schimbat ceva în partea a doua? Da, am văzut un Petrolul mai curajos, a dat și primul șut pe spațiul porții, nu unul de rupt gura târgului, al lui Musi, dar orișicât. „Copilul”, de altfel, a fost singurul de la mijloc în sus care a meritat notă de trecere. Oțelul? Deși a rămas la cârma duelului, nu a mai făcut-o chiar cu aceeași autoritate. A rămas superioară la posesie, implicit la raportul de pase/pase reușite, dar replica oaspeților, schimbată într-un fel, părea a-i fi dat unele probleme. Când Pârvu, foarte nervos și având mereu ceva de contestat în spațiul tehnic în cele dintâi 45 de minute, s-a mai liniștit și a făcut schimbările cuvenite, mai puțin, zic, a lui Musi, a readus speranța că se poate scoate ceva mai mult decât… „Sfânta Remiză Albă”.

A apărut un Irobiso ca tras prin inel; deh, căldurile din Arabia Saudită! De aceea a fost și capabil să intre cu mare ușurință în viteza a patra, ceva mai puțin obișnuit la el, înainte de plecare. Numai că, numărul 10, care să-l joace așa cum trebuie, o fi încă pe drum sau s-o fi pierdut de tot pe acolo, urmând a se îngroșa numărul de fundași. Astfel încât, după încă o superficialitate care nu ar mai trebuie să mire, Grozav a ratat o ocazie bună, fiind blocat simplu de un fost portar de eșalon secund, Relu Stoian. Chiar daca ulterior, asistentul ieșean Adrian Vornicu a ridicat fanionul, ratarea nu a avut vreo legătură cu decizia tușierului. Unica mare ocazie de gol a Petrolului avea să vină, „boală” mai veche, abia în penultimul minut de prelungiri, atunci când, la „capul” lui Huja, același Stoian a avut un reflex fantastic, deturnând balonul expediat de la 8-9 metri în transversală! În minutul 21, și un alt portughez, Maciel, trăsnise bara orizontală, dintr-un unghi mort! Două faze care puteau conduce măcar la o remiză cu goluri. Un rezultat de egalitate care să mai îndulcească foarte puțin un meci nedigerabil, declarat de siteul Gazetei sporturilor drept… cel mai urât de până acum din sezonul regular! Ați contrazice-o? Chiar că ar fi greu!