Cel mai frumos joc din Liga I, în ediţia 2012-2013, încheiat cu 6-4 pentru Petrolul

Cine ar fi crezut că un meci dintre ocupanta locului al doilea din ierarhia Ligi I de fotbal, Petrolul Ploieşti, şi o echipă de la mijlocul ierarhiei, FC Braşov, urma să ofere jocul cel mai frumos din actuala ediţie de campionat, care să se încheie cu un scor de set de tenis, mult disputat: 6-4 pentru amfitrionii de pe arena Ilie Oană! Totul a debutat direct „pe pistol”, Hamza Younes (foto sus, „culcându-l” pe Bruno Madiera; www.fcpetrolul.ro) fiind faultat în careul mare de portarul Daniel Mutu, în minutul 1 şi 12 secunde, tunisianul transformând apoi, cu siguranţă, penaltiul în aceeaşi poartă la care ratase, în tur, o lovitură de pedeapsă obţinută, şi atunci, tot de el, în cel dintâi minut al partidei cu Oţelul Galaţi. După alte numai 360 de secunde în faţa Braşovului, Guilherme Haubert Sitya l-a obligat, printr-o centrare puternică, pe Ricardo Machado să devieze balonul direct pe pieptul căpitanului Laurenţiu Marinescu (foto jos; www.fcpetrolul.ro), cel care a şutat tare în colţul din dreapta al buturilor adverse, de la 14 metri. Era minutul 8, iar tabelele de marcaj de pe stadion arătau deja 2-0 pentru „lupi”, spre deliciul celor circa 10.000 de fani frenetici ai Petrolului, galeria oaspeţilor ajungând la faţa locului puţin mai târziu, dar intrând repede în priză, în ciuda deficitului de scor al favoriţilor. FC Braşov s-a trezit din pumni, însă, a început să combine mai mult în terenul ploieştenilor, cu Davide Dias inspirat la pupitru, iar vitezistul atacant Paul Batin a început să scoată sufletul din Geraldo Alves şi Manasse Ruben Enza-Yamissi. La 10 minute după reuşita lui L. Marinescu, lui Batin i-a ieşit şutul de la 14 metri, uşor lateral stânga, de lângă centrafrican, şi Mircea Bornescu nu şi-a mai putut apăra colţul scurt. Apoi, tot acelaşi percutant vârf de atac a fost la locul potrivit, singur-singurel în mijlocul careului de „16 metri”, cât să recepţioneze o minge ce l-a şters pe Alves, la şutul lui Mateiu. Jucătorul împrumuitat de la CFR Cluj nu a iertat din nou şi s-a făcut de 2-2, după puţin peste o jumătate de oră de joc deja nebun. Nu s-a terminat totuşi aşa prima repriză, fiindcă acelaşi L. Marinescu a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a surprins cu un şut de la 18 metri, din poziţie centrală, pe D. Laurentiu_Marinescu_dupa_un_gol_marcat_in_Petrolul_-_FC_Brasov_6-2_fcpetrolul.roMutu, care a scăpat balonul pe sub el, în colţul din dreapta. Nebunia părea că s-ar fi putut opri la 3-2 pentru Petrolul, scor consemnat la pauză. Nici pe departe, fiindcă în mitanul secunde s-a pus indigoul pe prima parte a jocului.  Astfel, după ce – în semn de protest şi de solidaritate cu fanii din gruparea UNITED – mai mult de trei sferturi dintre ultraşii de la peluza I au părăsit arena, dar au rămas în preajma acesteia, pentru a cere socoteală, la final, din cauza unor măsuri apreciate drept discriminatorii ale organelor de ordine, începute de la meciul cu Viitorul Constnţa, braşovenii au reuşit să egaleze din nou. De data aceasta, în urma unui şut norocos în cross, bară-gol, al lui Iulian Popa (55), de pe stânga. A fost momentul în care tribuna a doua şi peluza rămasă ocupată, cea din care fusese îndepărtat grupul UNITED, au preluat sloganurile peluzei galeriei şi aproape că nu s-a simţit lipsa suporterilor plecaţi de la stadion pe bună dreptate. Pe acest fond, L. Marinescu a centrat înalt spre dreapta, Jeremy Bokila – responsabil acum cu assist-urile – l-a mai găsit, încă o dată, cu o pasă bună pe Younes (63), care nu a mai ratat, aşa cum o făcuse cu aproape 10 minute mai devreme. Ulterior, în decurs de doar 60 de secunde, 68-69, putea fi 4-4, dar nu a fost, Bornescu salvând formidabil „capul” lui R. Machado, din „6 metri”, în schimb a devenit 5-3 pentru Petrolul, Jean Sony Alcenat jonglând cu doi fundaşi ai oaspeţilor, Cristian Ionescu şi Lucian Munteanu, şi terminând acţiunea cu un balon plasat frumos la colţul lung, de la 8 metri! De bucurie şi-a scos tricoul – a fost primul lui gol pentru Petrolul! – şi a fost „sufocat” apoi de o „grămadă galben albastră”. Dar a primit, firesc, şi un cartonaş galben. La el nu a contat însă, dar la Bokila şi Geraldo – da, cei doi urmând a lipsi duminică, 12 mai 2013, la partida contra Concordiei, la Chiajna, una ce se va desfăşura cu începere de la ora 19.00 şi va fi transmisă în direct de „Dolcesport1”. Nebunia nu s-a terminat la reuşita lui Alcenat, fiindcă şi Gheorghe Grozav (88) a vrut să-şi puncteze intrarea pe teren cu o reuşită deosebită. Şi a… reuşit, şutul său, pe jos, de la 20 metri, în colţul din dreapta, fiind imposibil de apărat de bietul goal-keeper al Braşovului. Era 6-3, în minutul 88! Şi totuşi nu era încă gata, Alexandru Mateiu punând el punct festivalului eurogolurilor, printr-o „bombă” de la 25 de metri, la fel de imposibil de parat de către apărătorul buturilor petroliştilor. Însă, l-a imitat pe Alcenat şi a văzut şi el… galben în faţa ochilor! Abia atunci, în minutul 90, chiar că s-a terminat un meci nebun, nebun, nebun, în care s-a lovit o dată şi transversala, de către ghinionistul Bokila (71), iar raportul de ocazii mari de gol a fost de 6-2 în favoarea învingătorilor cu… 6-4 (3-2)! Asta şi pentru că, de la mijloc în sus, găzarii beneficiază de unii dintre cei mai buni jucători din istoria lor de peste 60 de ani!

SC FC PETROLUL: Bornescu 6 – Alcenat 7.5, Geraldo Alves 6, Enza-Yamissi 5.5, Guilherme 7 – Hoban 7, L. Marinescu (cpt) 8.5 (76 – Mustivar) – Boudjemaa 7, Younes 8.5 (85 – Renan), Morar 6.5 (59 – Grozav 7) – Bokila 7.5. Antrenor: Cosmin Contra.
FC BRAŞOV: D. Mutu 4 – Velayos 5.5, R. Machado 5.5, L. Munteanu 5, Cr. Ionescu (cpt) 5 – Bruno Madeira 5, Mateiu 7.5 – Nuno Viveiros 6 (78 – Tătar), Davide Dias 6.5,  I. Popa 6.5 (57 – G. Păun 5) – Batin 8.5 (46 – Buga 5). Antrenor: Adrian Szabo.
Au arbitrat: George Rădulescu 7 – Eduard Ungureanu 7 (ambii din Bucureşti) şi Daniel Mitruţi 7 (Craiova).
Arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti-Argeş).
Observatori: Ion Dumitru (Bucureşti), pentru joc, şi Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea), pentru arbitraj.

Cartonaşe galbene: Bokila (19), Morar (36), G. Păun (60), Geraldo (67), Alcenat (69), Mateiu (90).

Meciul cu ardelenii a fost al 13-lea consecutiv fără înfrângere pentru echipa găzarilor, doborându-se astfel un record datând din ediţia 1965-1966 a pe-atunci Diviziei A, în care petroliştii au cucerit ultimul titlu de campioană a ţării. Însă, victoria de-acum a fost obţinută şi cu unele emoţii, ce l-au afectat pe tehnicianul învingătorilor, care a declarat la final că „este pentru prima dată când acuz o stare de rău, nu mă simt foarte bine. Felicit ambele echipe şi aş vrea să văd dacă Braşovul va evolua cu aceeaşi dăruire în toate meciurile rămase din acest retur. Va trebui să mă descurc însă, la Chiajna, fără Bokila şi Geraldo, când va fi un alt meci foarte greu. Apreciez faptul că în fiecare joc avem şapte-opt ocazii de gol cât se poate de clare”. După partida din judeţul Ilfov, urmează fostul derbi al Ploieştiului, acum doar un duel între două formaţii din oraşe diferite, Petrolul şi Astra Giurgiu, ce se va desfăşura sâmbătă, 18 mai, de la ora 19.00.