Conpet Ploieşti şi Chimia Brazi au pierdut meciurile din cuplajul de la Clinceni

Etapa a XIX-a a campionatului Seriei a III-a a celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, una intermediară, s-a desfăşurat marţi, 3 aprilie 2012, şi a fost, din nou, una cu ghinion pentru echipele prahovene ce au avut meciuri de disputat. Astfel, pe arena de la Clinceni, în deschiderea unui cuplaj, s-au confruntat „gazda” Prahova 2010 Tomşani şi Conpet Ploieşti. Având, din iarnă, un lot peste nivelul Ligii a III-a, Prahova 2010, mutată în judeţul Ilfov de către patronul Radu Călin, a dispus la scor de trupa lui Mugur Bolohan: 4-0 (1-0). Primul a marcat Ungureanu, apoi golgheterul M. Vişan (foto; www.ligab.ro) a înscris primul său gol din această întâlnire, în minutul 55, Bilia (72), din penalti, a făcut 3-0, „dubla” fostului golgheter al Chimiei Brazi consemnându-se în minutul 78.

În vedetă, ex-gruparea lui Vişan, Chimia Brazi, a continuat pasa mai neagră în care se află, fiind învinsă de Inter Clinceni, la limită, 1-0 (0-0), după reuşita lui Florin Răducanu (78). Prahovenii nu au putut astfel profita de remiza albă (0-0) din derbiul rundei, ACS Urban Titu – CS Buftea. Nu numai că jucătorii lui Tavi Grigore nu au putut micşora ecartul care-i despărţea de primele două clasate, ba chiar l-au mai mărit cu încă un punct. Astfel încât, speranţele într-o promovare a unei formaţii din judeţul nostru, în Liga a II-a, scad etapă după etapă. Singura echipă locală mulţumită a fost AFC Filipeştii de Pădure, care s-a ales cu un succes, dar la „masa verde”, adversara, Argeşul Mihăileşti, retrăgându-se din campionat în pauza competiţională de iarnă şi pierzând astfel toate partidele din retur, cu scorul de 3-0. În schimb, a patra formaţie prahoveană din Seria a III-a, CSO Plopeni, a stat, Rapid Clejani părăsind competiţia încă din prima parte a acesteia.