Cosmin Contra şi Marius Nicolae au urmărit pe viu „dezastrul” lui Vitesse din meciul amical cu Bayer 04 Leverkusen

Prezenţi duminică după-amiază în tribuna arenei GelreDome din Arnhem, antrenorul principal al Petrolului Ploieşti, Cosmin Contra, şi directorul sportiv Marius Nicolae au asistat pe viu la înfrângerea la scor a viitoarei adversare a echipei lor, de joi, 1 august 2013, de pe „Ilie Oană”, Vitesse, la capătul ultimului meci amical cu Bayer 04 Leverkusen, formaţie din 1.Bundesliga. Oaspeţii, pregătiţi de către fostul jucător al lui Liverpool FC, internaţionalul finlandez Sami Hyypia, au făcut instrucţie cu trupa batavă, noul tehnician al acesteia din urmă, Peter Bosz, privind siderat cum „galben-negrii” (foto; www.gsp.ro) luau gol după gol în prima repriză, încheiată cu scorul de 3-0 pentru germani! Nici la reluare, gazdele nu au putut marca, deşi au jucat trei sferturi din acest test cu posibilul „11” care va fi aliniat la Ploieşti, săptămâna viitoare, nemţii mai marcând încă o dată, pe final, şi câştigând cu 4-0, după reuşitele lui Stefan Reinartz (minutul 8), Stefan Kiessling (19 şi 89), golgheterul ediţiei trecute a primei ligi din Germania, şi internaţionalul german Lars Bender (42), ultimul fiind t\n[rul căpitan al lui Bayer.

Urmărind live partida amicală de la Arnhem, pe internet, am constatat că jucătorii lui Hyypia au speculat la maximum fazele fixe, astfel înscriind primele două goluri, cel de-al treilea venind după un contraatac-şcoală, care a relevat lipsa de coorodnare a fundaşilor centrali ai formaţiei olandeze. Tehnicianul Bosz, instalat vara aceasta la cârma lui Vitesse Arnhem, a mizat sâmbătă, 27 iulie, pe următorii fotbalişti: Velthuizen – Leerdam, Kashia (cpt), Van der Heijden, Van Aanholt (73 – Van der Struijk) – Qazaishvili (79 – Vejinovic), Pröpper, Janssen – Ibarra, Reis (79 – Pedersen), Tighadouini (83 – Chanturia). De subliniat că fundaşul stânga Patrick Van Aanholt, poate cel mai bun jucător al „galben-negrilor” din acest moment, împrumutat de la Chelsea, s-a accidentat înaintea ultimului sfert de oră al meciului amical cu Bayer şi a devenit astfel incert pentru întâlnirea de la Ploieşti, ca şi stângaciul marocan Adnane Tighadouini, 10 minute mai târziu. La Vitesse au evoluat şi cei trei fotbalişti georgieni din lot, Guram Kashia, Valeri Qazaishvili şi Georgi Chanturia, compatrioţi ai patronului miliardar al trupei din Arnhem, Merab Jordania. S-au remarcat, cât de cât, în faţa germanilor ecuadorianul Renato Ibarra Mina, brazilianul Jonathan Reis, un vârf de atac foarte puternic, venit de la PSV Eindhoven, şi Theo Janssen, play-makerul începându-şi cariera de fotbalist la Vitesse. În schimb, fundaşul central Jan-Arie Van der Heijden pare a fi cel pe partea căruia – cum se mai zice în sportul rege – atacanţii „lupilor” pot avea „o pâine de mâncat”! Echipa batavă este alcătuită din jucători bine clădiţi fizic, dar care nu excelează la capitolul tehnic, chiar dacă au terminat sezonul trecut pe primul loc de sub podiumul din Eredivisie. Ceea ce a fost foarte limpede de observat după acest test, deşi Petrolul nu este Bayer 04 Leverkusen, bineînţeles, a fost că formaţia olandeză nu este încă bine pusă la punct în prezent şi se poate astfel spera că nu ar fi chiar imposibil de eliminat. Asta, evident, în condiţiile unui joc curajos al „galben-albaştrilor”, care nu trebuie să-i acorde lui Vitesse Arnhem, pe teren, prea mult „respect”. Rămâne însă de văzut cu ce concluzii au revenit din Olanda cei doi oficiali ai găzarilor, Contra declarând, înainte de deplasarea pe „GelreDome”, că o consideră pe Vitesse drept favorita confruntării cu echipa pe care o pregăteşte.